Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, czerwiec 2023, nr 6 (329)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 13 czerwca 2023 r.

Diabetyk

Czerwiec to dobry czas, aby rozpocząć przygotowania do letnich wojaży, jeśli je planujecie. Zapewne wielu z Was się zgodzi z nami, że wyjazd na wakacje to niemałe wyzwanie... Dlatego warto myśleć o nim zawczasu, a nie na ostatnią chwilę. Sporo przydatnych informacji, jak się dobrze przygotować do wakacyjnych wyjazdów znajdziecie w numerze 6 Diabetyka. Dzięki dobrej organizacji minimalizujemy ryzyko problemów związanych z cukrzycą, a co za tym idzie - możliwych stresów i straty czasu urlopu.

Ponieważ latem częściej mogą się zdarzać kontuzje, skaleczenia, poparzenia słońcem, więc wzięliśmy na tapet temat odkażania ran, aby ułatwić Wam wybór odpowiednich specyfików, które niwelują ryzyko zakażeń i przyspieszają gojenie. Przy okazji sprzyjającej aury zachęcamy wszystkich do chodzenia. To najbardziej prozaiczna i najprostsza z możliwych aktywności, przez co niektórym trudno uwierzyć, że tak pozytywnie wpływa na zdrowie i glikemię. Dlatego namawiamy Was do małego eksperymentu. Przeczytajcie artykuł i spróbujcie! Jeżeli zechcecie się z nami podzielić Waszymi doświadczeniami (list, e-mail), będzie nam bardzo miło.

DiabetykPOCZYTALNIA
Nawodnienie i mineralizacja organizmu
Leczenie komórkami w cukrzycy typu 2
Cukrzyca i wysoki poziom potasu
TEMAT NUMERU
Poradnik diabetyka podróżnika
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Insulinoterapia w wakacje
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 13) - Motywacja, motywy i potrzeby w cukrzycy
POD LUPĄ
Odkażanie ran
"Biofilozofia" tycia
LEKARZ ODPOWIADA
Problem z glikemią w pracy na zmiany
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Wrzuć na grill coś zdrowego
Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
Jak sobie radzić z grzybicą stóp i paznokci?
BLIŻEJ NATURY
Niezłe ziółko... Nostrzyk żółty
AKTYWNY STYL
Eksperyment z chodzeniem
TEMAT NUMERU
Poradnik diabetyka podróżnika
Wyjazd na wakacje to jedno z większych cukrzycowych wyzwań. Dlatego warto myśleć o nim zawczasu, a nie na ostatnią chwilę. W podróży mogą się zdarzyć różne sytuacje - od zgubienia glukometru, przez zmiażdżone wkłucia, aż do zepsutej pompy i pena. Jeśli nie chcemy tracić urlopu na problemy wynikające z cukrzycy, podstawą jest przemyślane i dobre planowanie. I posiadanie wszystkiego na zapas.

Absolutnie nie możemy zapomnieć, bez względu na rodzaj leczenia, o zabraniu ze sobą zapasu insuliny i pozostałych leków, które na co dzień stosujemy (np. na niedoczynność tarczycy, nadciśnienie), pasków, zapasowego glukometru, zapasowych penów, igiełek, zestawów infuzyjnych, zbiorniczków (ampułek) itp.

Podstawowe akcesoria, bez których nie możemy się obyć, są raczej oczywiste. Mniej oczywistym jest fakt, że osoby na pompach powinny wziąć ze sobą także insulinę długodziałającą (na wypadek awarii pompy) lub zapasową pompę (jeśli taką mają). Dobrze, by delikatne pompowe akcesoria były schowane w jakimś twardym plastikowym pudełku - by uniknąć ryzyka zagięcia czy zmiażdżenia.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Insulinoterapia w wakacje
Wakacje są specyficznym czasem w zarządzaniu cukrzycą. Pory wstawania i spożywania posiłków bywają różne i niezaplanowane. W związku z tym musimy uwzględnić więcej zmiennych, które mogą wpływać na nasze glikemie, m.in. nieregularność posiłków, spontaniczny wysiłek, warunki klimatyczne (temperatura, wilgotność powietrza) itp.

Bez względu, jaką z opcji wyjazdowych wybierzemy, warto więcej niż zazwyczaj uwagi poświęcić samokontroli. W większości przypadków oznaczanie poziomu glukozy odbywa się przy użyciu glukometru. Częstotliwość pomiarów zależy od typu cukrzycy oraz intensywności jej leczenia. Biorąc pod uwagę fakt, że zmieniły się zasady refundacji ciągłego monitoringu glikemii (CGM), częsta kontrola nie powinna stwarzać problemów osobom stosującym insulinę.

W okresie wakacyjnym, zaleca się częstsze pomiary glikemii ze względu na większe ryzyko szybszego zużycia zapasów glukozy, a w konsekwencji - hipoglikemii. Sprawdzanie stężenia glukozy ma niebagatelne znaczenie w środowisku znacząco odbiegającym od klimatu naszego kraju. Bardzo wysokie temperatury otoczenia mogą nie być obojętne dla przebiegu glikemii, choćby z takiego powodu, jak mocno rozgrzane ciało (insulina może się szybciej wchłaniać). W takich warunkach tracimy też więcej wody z organizmu, co również może wpływać na glikemię.

POD LUPĄ
Odkażanie ran
Rana to przerwanie ciągłości zewnętrznej warstwy skóry i/lub błon śluzowych, często dotycząca również warstw tkanek głębokich. Może powstać na skutek urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego i wiązać się dodatkowo z bólem, krwawieniem oraz ryzykiem rozwoju infekcji.

Określenie rodzaju czynnika uszkadzającego, umiejscowienia, głębokości i rozległości rany, a także ocena siły krwawienia i możliwości zakażenia są kluczowymi elementami w doborze odpowiednich środków do jej wyleczenia. Dla przykładu, zadrapanie powstałe po potknięciu się na spacerze w parku będzie miało najprawdopodobniej charakter płytkiej, powierzchniowej rany, krwawiącej umiarkowanie. Zwykle przebiega z odsłonięciem zakończeń nerwowych (a więc z towarzyszącym efektem bólowym) oraz wysokim ryzykiem wdania się infekcji (zabrudzenie glebą z bakteriami). Natomiast zadraśnięcie nożem w domowej kuchni zakończy się powstaniem rany ciętej, bolesnej, z obfitą ilością krwi, ale z reguły gojącej się szybko, bez ryzyka zakażenia.

LEKARZ ODPOWIADA
Problem z glikemią w pracy na zmiany
Stabilizacja, skrupulatność i systematyczność to to, co najlepiej wpływa na leczenie. Aby osiągnąć cel, jakim jest dobre wyrównanie cukrzycy potrzebne będzie właściwe rozłożenie posiłków i dopasowanie leków doustnych lub insuliny. Praca zmianowa, zwłaszcza w nocy wprowadza tu zasadniczą trudność, wynikającą ze zmiennych pór odpoczynku, jedzenia i podawania leków. To wszystko prowadzi do zmienności trudnych do przewidzenia wahań glikemii. Potwierdzają to różne obserwacje kliniczne, w których wykazano, że praca zmianowa wiąże się ze znacząco gorszym wyrównaniem cukrzycy. Dlatego, dla pacjenta z cukrzycą najlepiej by było, gdyby pracował w rytmie dziennym. To oczywiście teoria. W praktyce życie niesie różne sytuacje i pacjent może być poddany pewnej presji. Musi jednak zdawać sobie sprawę, że podejmując pracę zmianową nocną naraża się na dwa ryzyka.

Po pierwsze ryzyko hipoglikemii oraz po drugie niewyrównanie cukrzycy, które może rzutować na rozwój powikłań cukrzycowych, zwłaszcza w zakresie układu sercowo-naczyniowego. Można podjąć pewne działania (choć to będzie trudne), które mają szansę poprawić sytuację, ale ryzyko pozostaje.

Ogólnie rzecz biorąc, strategia polegać będzie na zintensyfikowaniu samokontroli oraz stosowaniu leków, które zapewniają większą elastyczność i mniejsze ryzyko hipoglikemii. Ważny będzie też stopień edukacji pacjenta i jego umiejętność podejmowania decyzji przy zmianie dawkowania.

WARTO WIEDZIEĆ
Jak sobie radzić z grzybicą stóp i paznokci?
Na wcześnie rozpoznane i niepowikłane postaci grzybic można stosować dostępne w aptece bez recepty maści, kremy, wodoodporne płyny do rozpylania na skórę, aerozole oraz działające miejscowo preparaty w formie lakieru bądź serum. Niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny w czasie leczenia oraz stosowanie się do zaleceń podanych na ulotce.

Gdy paznokieć zostanie uszkodzony przez dermatofity, w większości przypadków proces jego naprawy jest długotrwały. Dlatego, aby kuracja była skuteczna, ważne jest podjęcie jak najszybszego działania, już gdy pojawiają się pierwsze objawy pogorszenia stanu paznokcia, a następnie kontynuowanie leczenia, zgodnie z instrukcją użycia preparatu.

Zwalczanie grzybicy paznokci obejmuje najpierw zahamowanie rozwoju grzybów w zakażonym paznokciu, a następnie zapewnienie odnowy zdrowego paznokcia. W tym samym czasie ważne jest zmniejszenie ryzyka nadkażenia otaczających paznokci. Istotne jest również usuwanie zakażonej płytki paznokci za pomocą jednorazowych pilniczków, w celu uzyskania jak najgłębszej penetracji chorobowo zmienionego paznokcia i ułatwienia dyfuzji preparatu do łożyska. Preparaty przeciwgrzybicze stosowane miejscowo oddziałują bezpośrednio na chorobowo zmienioną płytkę paznokcia. Stosuje się je regularnie przez dłuższy czas aż do momentu odrośnięcia zdrowego paznokcia.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, czerwiec 2023, nr 6 (329)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line