Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Przewlekła choroba nerek w centrum uwagi - pacjenci apelują do Ministra Zdrowia

źródło: informacja prasowa, dodano: 14 czerwca 2023 r.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, organizacje pacjenckie - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki oraz Fundacja Nadzieja Dla Zdrowia, zaapelowały do Ministra Zdrowia o wprowadzenie zmian w programie terapeutycznym "leczenie pacjentów z przewlekła chorobą nerek". Założeniem terapii jest zastosowanie w pierwszej kolejności właściwej diety. Poszerzenie dostępu do tej terapii pozwoliłoby na większe zaangażowanie w profilaktykę oraz odroczenie konieczności wdrożenia bardziej radykalnych i kosztowniejszych dla systemu opieki zdrowotnej metod leczenia.

Program lekowy dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek obowiązuje od marca 2021 roku. Wejście terapii na listę refundacyjną to pozytywna zmiana dla pacjentów nefrologicznych, zwłaszcza tych, którzy widzą w niej szansę na odroczenie dializ i poprawę jakości życia.

"Obecny program lekowy dotyczący przewlekłej choroby nerek stwarza wiele barier dla pacjentów, które należy koniecznie wyeliminować. Niezbędne jest poszerzenie dostępu do terapii i uproszczenie kryteriów, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z możliwości odroczenia dializ, co przyniesie korzyści zarówno pacjentom, jak i całemu systemowi opieki zdrowotnej." - twierdzi prof. dr. hab. Rajmund Michalski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.


Większość województw ma ośrodek z kontraktem (ponad 50 placówek), ale kryteria realizacji programu bardzo ograniczają możliwości zakwalifikowania do niego pacjentów. Środowisko ekspertów medycznych uważa terapię za bezpieczną i zdefiniowało punkty, których zmiana w znaczący sposób uprościłaby prowadzenie programu lekowego B.113 w praktyce klinicznej. Pierwotnie program miał objąć znacznie większą liczbę czyli ok. 1000 pacjentów. W stosunku do stanu obecnego, oznacza to, że min 20 razy tyle osób miało uzyskać możliwość odroczenia dializ, lepszą jakość życia, oraz możliwość doczekania przeszczepu nerki. Należy podkreślić, że osoby najbardziej zdeterminowane do podjęcia terapii to ludzie aktywni, w średnim wieku, w którym terapia może pomóc zachować im pracę i samodzielność.

Wykrywalność tej choroby, szczególnie w Polsce jest bardzo niewielka. Świadczy o tym fakt, że 95 proc. chorych nie jest tego świadoma. Choroby nerek najczęściej są bezobjawowe, lub dają jedynie niecharakterystyczne objawy takie jak np. łatwe męczenie się i ogólne osłabienie. Dlatego pozostają one długo niezauważone a kiedy zostaną wreszcie rozpoznane na skuteczne leczenie jest już za późno. W Polsce mamy ponad 4,5 miliona osób z przewlekłą chorobą nerek (PChN), a 80 tysięcy z nich rocznie umiera. Liczba pacjentów wymagających przeszczepu nerki wg. Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku ma się podwoić. W Polsce rocznie leczenie dializami rozpoczyna średnio 6 tysięcy osób. Już w roku 2030 liczba pacjentów dializowanych może przekroczyć 30 tys. dlatego leczenie zachowawcze PChN staje się coraz bardziej istotne, szczególnie w rozwoju jej ostatniego stadium.

W celu zdobycia dodatkowych informacji na temat adresów placówek, w których pacjenci mogą szukać informacji na temat objęcia refundowanym leczeniem w okresie przed dializą, można szukać na stronie stowarzyszenia www.moje-nerki.pl.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Przewlekła choroba nerek w centrum uwagi - pacjenci apelują do Ministra Zdrowia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line