Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Dlaczego zdrowy styl życia jest tak ważny w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych?

źródło: informacja prasowa, dodano: 28 czerwca 2023 r.

Dlaczego zdrowy styl życia jest tak ważny w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych? Na tak postawione pytanie, odpowiedzi udziela pani dr hab.n.med. Agnieszka Kapłon-Cieślicka z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspertka ogólnopolskiej kampanii, "Akcja Kardioprotekcja". Zdaniem Pani docent najnowsze badania dotyczące profilaktyki chorób serca wskazują, że nawet niewielkie zmiany nawyków mogą przynieść znaczące efekty w redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego.

Na przykład, badanie "Lyon Diet Heart Study" wykazało, że wśród pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych, zmiana diety na śródziemnomorską, zgodną z rekomendacjami American Hearth Association, aż o 70% zmniejszyła ryzyko wystąpienia ponownego zawału serca. Wśród czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, na które pacjenci mogą mieć istotny wpływ, jest też m.in.: kontrola wartości ciśnienia tętniczego i stężenia cholesterolu we krwi, zaprzestanie palenia tytoniu, jak również podejmowanie aktywności fizycznej. Materiał poradnikowy wideo przygotowany dla pacjentów z udziałem dr hab.n.med. Agnieszki Kapłon-Cieślickiej znajdziemy na stronie www.kardioprotekcja.pl.

Na jakie czynniki ryzyka mogą mieć wpływ pacjenci w zapobieganiu miażdżycy?

Ekspertka kampanii podkreśla, że nie na wszystkie czynniki ryzyka mamy wpływ. Na przykład ryzyko miażdżycy rośnie wraz z wiekiem. Jest również wyższe u mężczyzn niż u kobiet, choć Panie rzadziej się diagnozują. Jeśli w rodzinie mamy osoby, które przebyły zawał serca lub udar mózgu to oznacza, że mogliśmy otrzymać skłonność do wystąpienia miażdżycy w pakiecie genetycznym (im młodszy wiek, w którym wystąpił incydent sercowo-naczyniowy u naszego krewnego, tym wyższe nasze ryzyko). Jest jednak kilka bardzo istotnych czynników, na które możemy mieć wpływ i na nich należy się skupić
w działaniach profilaktycznych.

"Istnieją czynniki modyfikowalne, czyli takie, na które mamy wpływ i możemy nad nimi pracować samodzielnie lub pod kierunkiem lekarza. Potwierdzają to m.in. badania INTERHEART, w których wyróżniono dziewięć najważniejszych czynników odpowiedzialnych za ponad 90 procent przypadków zawałów serca. Należą do nich między innymi: wysokie stężenie cholesterolu LDL, palenie tytoniu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość brzuszna oraz czynniki psychologiczne i społeczne np. stres, depresja lub choroby psychiczne. Do czynników, które nas chronią zaliczamy natomiast dietę bogatą w owoce i warzywa, unikanie czerwonego mięsa i smażonych potraw oraz aktywność fizyczną.’’ - podkreśla dr hab. n. med. Agnieszka Kapłon-Cieślicka z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pacjenci z grup ryzyka - konieczność natychmiastowego wdrożenia zmian stylu życia

Pacjenci, którzy mają już za sobą przebyty incydent sercowo-naczyniowy, ale również ci,którzy obciążeni są liczymi czynnikami ryzyka, takimi jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, cukrzyca lub otyłość czy nikotynizm - to pacjenci, którzy znajdują się w grupach wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. To oni w pierwszej kolejności powinni natychmiast wdrożyć zmiany stylu życia. Powinni też znajdować się pod stałą opieką lekarską, ponieważ nierzadko istnieje konieczność włączenia odpowiedniej farmakoterapii. Aby sprawdzić, na jakie czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego jesteśmy narażeni możemy na przykład wykonać KardioTest na stronie kardioprotekcja.pl i otrzymać listę spersonalizowanych czynników ryzyka oraz zaleceń profilaktycznych. W przypadku stwierdzenia czynników ryzyka lub chorób układu sercowo-naczyniowego, należy udać się na konsultację lekarską.

Alarmujące dane - prawie 2/3 Polaków choruje na hipercholesterolemię, a 1/3 na nadciśnienie tętnicze

Jak pokazały badania NATPOL, hipercholesterolemia,czyli zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi dotyka większość, bo około 60% dorosłych Polaków, a nadciśnienie tętnicze występuje u 1/3 dorosłych Polaków. Cukrzyca występuje istotnie rzadziej, stanowi jednak bardzo silny czynnik ryzyka chorób układu krążenia. Aby uniknąć narażenia na te czynniki ryzyka, konieczna jest regularna kontrola, w postaci badań profilaktycznych, uwzględniających pomiar ciśnienia krwi oraz oznaczanie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi.

Wyniki badań profilaktycznych należy koniecznie skonsultować z lekarzem

Po wykonaniu badań profilaktycznych powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który pomoże nam ocenić ich wyniki. Lekarz podpowie, czy w naszym przypadku wystarczy zmiana stylu życia, czy może trzeba też włączyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Odpowiednia kontrola wartości ciśnienia tęteniczego, stężenia cholesterolu i poziomu cukru we krwi chroni przed wystąpieniem zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Budowanie kapitału dla zdrowego serca

Prewencja sercowo-naczyniowa powinna nam towarzyszyć już od najmłodszych lat. Najlepszą promocją zdrowego stylu życia wśród dzieci jest stosowanie tych zasad w domu, przedszkolu i szkole (do picia woda zamiast soków czy napojów gazowanych, zdrowe posiłki bogate w warzywa i owoce, brak dostępu do niezdrowych przekąsek, wspólna aktywność fizyczna całej rodziny, jak najwięcej zajęć sportowych, zwłaszcza ogólnorozwojowych w przedszkolach i szkołach). Tak budujemy kapitał na przyszłość, aby w organiźmie nie rozwijała się blaszka miażdżycowa, która w dorosłym życiu może być przyczyną zawału serca.

Niestety coraz większym problemem wśród dzieci i młodzieży w Polsce jest otyłość. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, co w przyszłości będzie się wiązało z większym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Dlatego promocja zdrowego sposobu żywienia i aktywności fizycznej wśród dzieci ma tak duże znaczenie - podkreśla dr hab. n. med. Agnieszka Kapłon-Cieślicka.


W materiale wideo dla pacjentów dr hab. n. med. Agnieszka Kapłon-Cieślicka pokazuje również jak czytać wyniki badań profilaktycznych oraz jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w warunkach domowych. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym materiałem edukacyjnym o czynnikach ryzyka sercowo-naczyniowego, na internetowej stronie kampanii "Akcja Kardioprotekcja", w zakładce "Webinary".

W lipcu i sierpniu planowane są również kolejne materiały poradnikowe i spotkania online z pacjentami poruszające kwestie prowadzenia prawidłowej rehabilitacji kardiologicznej i kardioprotekcji. W ramach kampanii "Akcja Kardioprotekcja" latem, w wybranych, popularnych ośrodkach sanatoryjnych w Polsce, odbędą się również spotkania na żywo dla seniorów, podczas których będzie można wykonać KardioTest i sprawdzić indywidualne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.

Dodatkowo niebawem na stronie kampanii dostępne będą również podcasty o kardioprotekcji i rehabilitacji kardiologicznej przygotowane przez prof. dr hab. n. med. Piotra Jankowskiego, Kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, p.o. Kierownika Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia w Szkole Zdrowia Publicznego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Ryszarda Piotrowicza z Narodowego Instytut Kardiologii i Wyższej Szkoły Rehabilitacji oraz dr hab. n. med. Agnieszki Kapłon-Cieślickiej z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zachęcamy do śledzenia aktualności na www.kardioprotekcja.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Dlaczego zdrowy styl życia jest tak ważny w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line