Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, lipiec 2023, nr 7 (330)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 12 lipca 2023 r.

Diabetyk

Lato w pełni, a więc mamy sezonowe warzywa i owoce, które poza pozytywnym wpływem na masę ciała (są mniej kaloryczne niż inne produkty), mają też ogromny wpływ na zdrowie. Wśród nich są takie, które odznaczają się wyjątkową zawartością substancji leczniczych. Między innymi korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, poziom glukozy, pracę jelit, cholesterol i ciśnienie krwi. Jeśli chcecie wiedzieć, jakie związki wspierają nasze zdrowie i są pomocne w leczeniu różnych dolegliwości, zachęcamy do przeczytania artykułu na ten temat w numerze 7 "Diabetyka".

Ponadto, znajdziecie w nim także przegląd leków nieinsulinowych, w którym przedstawiamy plusy i minusy (np. działania niepożądane) leków z różnych grup, zalecenia dotyczące ich przyjmowania itp. Z "siódemki" dowiecie się także, jakie efekty daje skuteczna terapia nadciśnienia. Aby opracować ten tekst sięgnęliśmy do najnowszych zaleceń, opartych na licznych badaniach naukowych. Korzystając z lata i słońca , dzięki któremu nasz organizm robi zapasy witaminy D, nie zapomnijcie o odpowiedniej ochronie skóry. Aby jej nie spalić promieniami, nie przesuszyć, nie przyspieszać starzenia i zapobiegać jej chorobom. Udanych wakacji, urlopów.

DiabetykPOCZYTALNIA
Co dobrze działa na włosy, skórę i paznokcie?
Kolejny lek na cukrzycę wpływa na redukcję wagi
Wpływ warzyw na zdrowie różny u kobiet i mężczyzn
TEMAT NUMERU
Cukrzyca i choroby przyzębia
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Przegląd leków nieinsulinowych (cz. 1)
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 14) - Proces zmiany. Cel - życie w zgodzie ze sobą i cukrzycą
Ciśnienie krwi przy cukrzycy - zalecenia
POD LUPĄ
Wybrane choroby skóry
Ochrona przeciwsłoneczna
LEKARZ ODPOWIADA
Miałem zawał serca. Co dalej?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Super produkty rodem z Polski
Przepisy kulinarne
BLIŻEJ NATURY
Niezłe ziółko... Łopian większy
WARTO WIEDZIEĆ
Co na wakacyjne kłopoty zdrowotne?

TEMAT NUMERU
Cukrzyca i choroby przyzębia
Do zmian w obrębie jamy ustnej, obserwowanych u osób z cukrzycą należą: suchość w jamie ustnej, zwiększona lepkość śliny, zmiany zapalne kątów ust (tzw. zajady), bolesność, pieczenie i wygładzenie języka, trudno gojące się owrzodzenia i nadżerki, grzybica jamy ustnej, powiększenie ślinianek, zapalenia przyzębia oraz zmiany na błonie śluzowej o charakterze leukoplakii (rogowacenia nabłonka) i liszaja Wilsona (liszaja płaskiego, który zaliczany jest do stanów przednowotworowych). Przy długo utrzymującej się hiperglikemii powstają zmiany w naczyniach krwionośnych, co skutkuje gorszym ukrwieniem tkanek. Efektem są mniejsze możliwości regeneracyjne organizmu. To problem w przypadku leczenia implantologicznego pacjentów z cukrzycą.

Duża część pacjentów ma przewlekłe zapalenie przyzębia. Objawia się ono krwawieniem z dziąseł, patologiczną ruchomością zębów, nieprzyjemnym zapachem z ust i ropniami. Nieleczona choroba prowadzi do utraty zębów, zmian zanikowych kości szczękowych oraz pogorszenia komfortu życia.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Ciśnienie krwi przy cukrzycy - zalecenia
Nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka miażdżycowej choroby sercowo-naczyniowej oraz powikłań mikronaczyniowych (retinopatii, nefropatii, neuropatii). Liczne badania wykazały, że terapia obniżająca ciśnienie (hipotensyjna) zmniejsza liczbę zdarzeń sercowo-naczyniowych, ryzyko niewydolności serca i powikłań mikronaczyniowych. Aby określić optymalne docelowe poziomy ciśnienia krwi przeprowadzono wiele analiz badań.

Jedna z największych metaanaliz (połączenie, uogólnienie wyników z wielu badań) objęła 73913 osób z cukrzycą. W porównaniu z mniej ścisłą kontrolą ciśnienia krwi, intensywniejsze leczenie hipotensyjne znacznie zmniejszyło ryzyko udaru - o 31%, ale nie miało wpływu na obniżenie ryzyka zawału serca. Inna metaanaliza 19. badań, z udziałem 44989 pacjentów, wykazała, że średnie ciśnienie krwi 133/76 mmHg wiąże się z 14% zmniejszeniem ryzyka poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, w porównaniu ze średnim ciśnieniem krwi 140/81 mmHg. Ta korzyść była największa u osób z cukrzycą.

Analiza badań z udziałem pacjentów z cukrzycą typu 2 i osób z upośledzoną tolerancją glukozy, z osiągniętym skurczowym ciśnieniem krwi <135 mmHg w grupie intensywnego leczenia, wykazała 10% zmniejszenie śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny i obniżenie ryzyka udaru mózgu o 17%.

LUPĄ
Ochrona przeciwsłoneczna
Coraz większą rolę w ochronie przeciwsłonecznej grają składniki pochodzenia naturalnego, posiadające zdolność pochłaniania promieniowania UV oraz wtórne substancje fotoochronne - przeciwutleniacze.

Antyoksydanty neutralizują wytwarzane pod wpływem światła słonecznego wolne rodniki, które są głównymi winowajcami uszkodzeń skory. W przeciwieństwie do syntetycznych filtrów fotoprotekcyjnych wnikanie przeciwutleniaczy do głębiej położonych warstw skóry jest zjawiskiem korzystnym, a wręcz pożądanym. Witaminy E i C, flawonoidy, koenzym Q10 oraz beta-karoten to antyoksydanty najczęściej wykorzystywane w seriach słonecznych znanych marek kosmetycznych. Jako, że witamina E w postaci wolnego tokoferolu wykazuje ograniczoną trwałość, w produktach promieniochronnych stosowana jest zazwyczaj w postaci bardziej stabilnych estrów np. octanu tokoferylu. Natomiast witaminę C używa się w formie dobrze wnikających w warstwę rogową pochodnych lipofilowych, takich jak palmitynian askorbylu.

LEKARZ ODPOWIADA
Miałem zawał serca. Co dalej?
Wkrótce po zawale chorzy powinni zacząć lekkie ćwiczenia w ramach tzw. rehabilitacji kardiologicznej. Po zakończeniu tego etapu, na podstawie testu wysiłkowego (EKG wykonywane w czasie marszu na specjalnej bieżni), lekarz określi, jak duże obciążenia treningowe są dla pacjenta bezpieczne. Łatwo się domyślić, że nie będą to wycieczki górskie, ale po odpowiednim treningu być może uda się spacer po naszych urokliwych dolinach.

Ogólnie poleca się takie aktywności, jak: spacer, spacer z kijkami (nordic walking), rower czy pływanie. Do tego można zalecić różne ćwiczenia małych grup mięśniowych połączone z rozciąganiem. Zwróciłbym uwagę na spacery z kijkami, które są uważane za bezpieczną i skuteczną formę treningu i rekreacji. Pozwalają one spalić więcej kalorii niż zwykły spacer, ponieważ zwiększają aktywność górnych partii mięśniowych. Będą one korzystne u osób z cukrzycą, nadwagą, bolami kręgosłupa.

Nie zaleca się sportów, w których dochodzi do intensywnego wysiłku lub występuje współzawodnictwo. U niektórych pacjentów w dobrej formie możliwe będzie wolne bieganie. Przypominam, że pacjent z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinien uzgadniać swój program ćwiczeń z kardiologiem.

WARTO WIEDZIEĆ
Co na wakacyjne kłopoty zdrowotne?
Podczas wyjazdów wakacyjnych mogą niestety wystąpić różne problemy zdrowotne. Bóle, przeziębienie, dolegliwości gastryczne, zranienia itd. Warto więc mieć ze sobą kilka medykamentów - albo wiedzieć, co kupić w miejscowej aptece - aby sobie poradzić w kłopotliwych sytuacjach.

Środki dezynfekujące i opatrunkowe to podstawa każdej apteczki. Zwykłe skaleczenie wymaga odkażenia i zabezpieczenia przed zabrudzeniem. Szczególnie diabetycy powinni o tym pamiętać, ponieważ niewielka rana może przeistoczyć się w duży problem. Pamiętaj, przewlekle utrzymująca się wysoka glikemia utrudnia gojenie ran.

Do dezynfekcji warto używać antyseptyków o szerokim spektrum działania - preparatów zawierających takie substancje, jak oktenidyna, poliheksanidyna oraz jodopowidon. Spośród środków opatrunkowych wybierz bandaże o rożnych szerokościach i przeznaczeniu. Opasek dzianych używaj do zabezpieczenia ran, zadrapań, skaleczeń, zaś elastycznych - przy stłuczeniach, nadwerężeniu stawów, skręceniach.

Możesz zaopatrzyć się także w opatrunek w płynie lub w sprayu. Po aplikacji tworzy na skórze warstwę ochronną, przepuszczalną dla powietrza, ale nieprzenikalną dla wody i kurzu. Nie trzeba go usuwać, sam schodzi po kilku dniach. Pamiętaj też o jałowych gazikach i gazie.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, lipiec 2023, nr 7 (330)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line