Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

EMA przeprowadza przegląd danych dot. ryzyka wystąpienia myśli samobójczych podczas terapii agonistami receptora GLP-1

źródło: URPL, dodano: 17 lipca 2023 r.

Komitet ds. bezpieczeństwa EMA, PRAC, dokonuje przeglądu danych dotyczących ryzyka wystąpienia myśli samobójczych i myśli o samookaleczeniu w związku ze stosowaniem leków znanych jako agoniści receptora GLP-1 (dulaglutide, exenatide, liraglutide, lixisenatide and semaglutide), w tym Ozempic (semaglutyd), Saxenda (liraglutyd) i Wegovy (semaglutyd). Leki te są stosowane w celu redukcji masy ciała i leczenia cukrzycy typu 2. Informacja w tej sprawie przekazał Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Pełna treść informacji Prezesa Urzędu z dnia 12 lipca 2023 r.

Komitet ds. bezpieczeństwa EMA, PRAC, dokonuje przeglądu danych dotyczących ryzyka wystąpienia myśli samobójczych i myśli o samookaleczeniu w związku ze stosowaniem leków znanych jako agoniści receptora GLP-1 (dulaglutide, exenatide, liraglutide, lixisenatide and semaglutide), w tym Ozempic (semaglutyd), Saxenda (liraglutyd) i Wegovy (semaglutyd). Leki te są stosowane w celu redukcji masy ciała i leczenia cukrzycy typu 2.

Przegląd został zainicjowany przez islandzką agencję ds. leków po doniesieniach o myślach samobójczych i samookaleczeniach u osób stosujących leki zawierające liraglutyd i semaglutyd. Do tej pory władze zebrały i analizują około 150 zgłoszeń o możliwych przypadkach samookaleczeń i myśli samobójczych.

Leki zawierające liraglutyd i semaglutyd są powszechnie stosowane, a ich ekspozycja na lek wyniosła do tej pory ponad 20 milionów pacjentolat (jeden pacjentorok to odpowiednik jednego pacjenta przyjmującego lek przez rok). Nie jest jeszcze jasne, czy zgłoszone przypadki są związane z samymi lekami, czy też z chorobami towarzyszącymi pacjentów lub innymi czynnikami.

Przegląd jest prowadzony w kontekście procedury sygnałowej. Sygnał to informacja o nowym zdarzeniu niepożądanym potencjalnie spowodowanym przez lek lub o nowym aspekcie znanego zdarzenia niepożądanego, które wymaga dalszego zbadania. Obecność sygnału niekoniecznie oznacza, że lek spowodował dane zdarzenie niepożądane.

Leki Saxenda i Wegovy są dopuszczone do stosowania w celu redukcji masy ciała w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną u osób otyłych lub z nadwagą, u których występuje co najmniej jeden problem zdrowotny związany z masą ciała. Ozempic jest dopuszczony do leczenia osób dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych, ale był stosowany poza wskazaniami do utraty wagi. Zachowania samobójcze nie są obecnie wymienione jako działanie niepożądane w informacjach o produkcie w UE dla agonistów receptora GLP-1.

Przegląd leków Ozempic, Saxenda i Wegovy rozpoczął się 3 lipca 2023 r. i został obecnie rozszerzony o innych agonistów receptora GLP-1. Oczekuje się, że przegląd ten zakończy się w listopadzie 2023 r.

Informacje o rozpoczęciu przeglądów sygnałów dotyczących bezpieczeństwa są dostępne w opublikowanych agendach comiesięcznych posiedzeń plenarnych PRAC, a wyniki przeglądów są publikowane na specjalnej stronie internetowej. Wyniki niektórych przeglądów sygnałów zostaną również uwzględnione w comiesięcznych najważniejszych wydarzeniach PRAC. W niektórych przypadkach, np. gdy istnieje duże zainteresowanie opinii publicznej, EMA może wydać komunikat informacyjny podczas przeglądu sygnału.

Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, pacjentom i pracownikom służby zdrowia zaleca się stosowanie agonistów receptora GLP-1 zgodnie z zatwierdzonymi informacjami o produkcie. Pacjenci i pracownicy służby zdrowia powinni również zgłaszać władzom podejrzewane działania niepożądane. Informacje na temat sposobu zgłaszania podejrzewanych działań niepożądanych są dostępne w ulotkach dołączonych do opakowania oraz na stronach internetowych krajowych urzędów ds. leków.

Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej: https://www.ema.europa.eu

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
/-/ Grzegorz Cessak



Image by rawpixel.com on Freepik


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: EMA przeprowadza przegląd danych dot. ryzyka wystąpienia myśli samobójczych podczas terapii agonistami receptora GLP-1
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line