Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jakie krople do oczu wybrać?

Artykuł sponsorowany, dodano: 23 sierpnia 2023 r.

Zdrowe i prawidłowo funkcjonujące oko to oko nawilżone. Niestety, w dzisiejszych czasach bardzo trudno jest utrzymać właśnie taki stan. Nie sprzyjają temu długie godziny spędzone przy ekranie komputera i telefonu, zanieczyszczenie powietrza, wszechobecna klimatyzacja. Zdarza się także, że ze względu na zbyt małą ilość łez lub ich niewłaściwy skład pojawia się problem z nadmierną suchością oka. Wówczas z pomocą przyjdą krople do oczu. Na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu?
 1. Jak działają krople do oczu?
 2. Krople nawilżające i nie tylko... Liczy się skład
 3. Jak prawidłowo stosować krople do oczu?
W poniższych analizach pod uwagę bierzemy krople do oczu powszechnie dostępne w aptekach. Pamiętajmy jednak, że istnieją także bardziej specjalistyczne preparaty, jak choćby stosowane w chorobach oczu krople z antybiotykiem.

Jak działają krople do oczu?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, zdrowe oko powinno być naturalnie nawilżone. Procesem, który zwykle pozwala utrzymać taki właśnie stan, jest... mruganie. Im większa jego częstotliwość, tym intensywniej dochodzi do nawilżenia powierzchni oka. Niestety, zdarza się, że to nie wystarcza. Może tak się stać na skutek podrażnienia oczu, zaniedbań higienicznych lub po prostu niesprzyjającego stylu życia. Powodem takiego stanu rzeczy mogą też być uszkodzenia powierzchni oka oraz stany zapalne, zapalenie spojówek, zaburzenia gospodarki hormonalnej, długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych oraz niektóre choroby, jak na przykład cukrzyca.

Objawy przesuszenia oczu oraz dolegliwości składające się na zespół suchego oka pozwolą zniwelować prawidłowo dobrane nawilżające krople. Ich zadaniem jest nawilżenie spojówki i tym samym przyniesienie komfortu.

Krople nawilżające i nie tylko... Liczy się skład

W podstawowym składzie kropli do oczu znajdziemy wodę i polimery, czyli substancje umożliwiające zatrzymanie wody w oku, a tym samym naturalne nawilżenie worka spojówkowego. To właśnie od jakości i zawartości polimerów zależy finalna jakość preparatu.

Najczęściej w składzie kropli do oczu znajduje się:
 • kwas hialuronowy - hialuronian sodu, czyli naturalny składnik oka, który wiąże wilgoć i doskonale przylega do powierzchni,
 • świetlik - koi podrażnione oczy i tworzy na nich warstwę ochronną,
 • heparyna - nawilża zmęczone oczy, łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację,
 • ektoina - łagodzi stany zapalne, usuwa uczucie swędzenia i pieczenia,
 • witamina A - łagodzi objawy w przypadku zespołu suchego oka, przyspiesza regenerację spojówki.
Wiele kropli do oczu ma strukturę wodnistą, jednak znajdziemy i takie, które zamieniają się w żel. Dzięki temu ich działanie jest dłuższe.

Jak prawidłowo stosować krople do oczu?

Najczęstszymi objawami, które skłaniają pacjentów do sięgania po krople są: nadmierna suchość oczu i związany z nią dyskomfort, wrażenie piasku pod powiekami, zaczerwienienie oczu, odczucie obecności ciała obcego, podrażnienie, nadmierne łzawienie, utrudnione widzenie oraz wrażliwość na czynniki zewnętrzne takie jak światło, słońce czy wiatr.

Aby poprawnie zaaplikować krople do oczu należy wykonać kilka kluczowych kroków:
 • Odchylić głowę do tyłu.
 • Palcem wskazującym delikatnie odwinąć dolną powiekę.
 • Zachowując odległość 1-2 cm, wlać jedną kroplę do worka spojówkowego.
 • Delikatnie nacisnąć palcem obszar punktu łzowego znajdującego się w wewnętrznym kąciku oka. Pozwoli to zapobiec odpływowi preparatu do dróg łzowych.
O ile ulotka nie wskazuje inaczej, krople nawilżające można stosować w sposób ciągły. Kluczową wskazówką jest ich przydatność od momentu otwarcia opakowania.

Artykuł sponsorowanyJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jakie krople do oczu wybrać?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line