Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Relacja z V Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą

źródło: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, dodano: 6 września 2023 r.

27 sierpnia 2023 r. w Kościerzynie na Kaszubach osoby z cukrzycą walczyły o tytuł Mistrza Polski w kolarstwie górskim w V Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą. Mistrzostwa odbyły się w łączności z wyścigiem kolarskim Bike'owym Maratonem MTB POMAGANIE PRZEZ ROWEROWANIE wieńczącym Świętnicę Wspólnoty Burego Misia. Głównym celem V Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą było propagowanie aktywności fizycznej wśród chorych na cukrzycę oraz osób zagrożonych tą chorobą, a także wśród społeczeństwa.

Celem tego charytatywnego maratonu organizowanego przez Fundację Wspólnoty Burego Misia i klub sportowy Bikeowe Wyprawy z lokomotywą wydarzenia Dawidem Kompielem we współorganizacji z Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wielkopolskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Uniwersyteckim Centrum Badań Sportowo-Medycznych było m.in. promowanie zdrowej aktywności ruchowej wśród osób z cukrzycą i całego społeczeństwa.

Wydarzeniu tradycyjnie patronuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Partnerami i Sponsorami wydarzenia są firmy Abbott, Ascensia, Bioton, Lilly, Medtronic, NovoNordisk, ProGlikemia, Roche i Sanofi oraz Diabetyk24. Partnerem medialnym jest Jerzy Magiera i Portal www.mojacukrzyca.org. Tegoroczne wydarzenie zaszczycili swoją obecnością i wzięciem udziału w sportowej rywalizacji m.in. Dyrektor Szkoły Pompowej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Tomasz Klupa, silne reprezentacje firmy Bioton, Ascensia i Sanofi.

Mistrzostwa rozegrane zostały na dystansie Sportowym, wynoszącym 20 km oraz dystansie Mistrzowskim wynoszącym 40 km.


Trasa przebiegała przez urokliwe tereny Kaszub. Szybkie fragmenty asfaltu, dróg gruntowych i szutrowych, podjazdy i zjazdy wymagające siły i koncentracji, nie pozwoliły na zapatrzenie na piękny krajobraz niezwykle malowniczej trasy. W wydarzeniu wzięło udział 99 zawodników na dystansie sportowym i 53 na dystansie mistrzowskim. Uroku wydarzeniu dodały wyścigi dzieci. Najszybciej z młodych kolarzy z cukrzycą pokonał trasę 20 km Maciej Stefański 15-latek z Józefowa (klub ZTS Glinnik), z czasem brutto 00:37:58 min, i imponującą średnią prędkością 30.04 km/h. Maciej zajął 6 miejsce w klasyfikacji generalnej, pierwsze w kategorii wiekowej i zdobył tytuł i koszulkę Mistrza Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą w kategorii poniżej 18 r.ż.. Na dystansie sportowym wśród kobiet tytuł Mistrzowski wywalczyła Ilona Kwarta z Czerwonaka z czasem 1:03:18, a tytuł vice-mistrzowski zdobyła Teresa Benbenek-Klupa. Wśród mężczyzn na dystansie sportowym triumfował Krzysztof Sobczyński z Gdańska z czasem 00:44:47 min.

Na dystansie Mistrzowskim tytuł Mistrza Polski Kolarzy z Cukrzycą wywalczyli: w kategorii 19-35 25-letni Mateusz Ostaszewski z Częstochowy (klub FABRYKA ROWERÓW XC TEAM) z czasem 1:13:06 i średnią prędkością 31,2 km/h. Mateusz przyjechał do mety na 3 miejscu i zajął pierwsze miejsce w kategorii wiekowej M2. W kategorii powyżej 36 r.ż. tytuł Mistrza Polski obronił zeszłoroczny zwycięzca Grzegorz Przybysz z Rumii (klub: PRZEKOP.WATY) z czasem 01:21:26. 2 miejsce przypadło Dariuszowi Górniewskiemu z Kościerzyny. Wśród kobiet na dystansie Mistrzowskim tytuł Mistrza Polski w kategorii 19-35 lat wywalczyła Karolina Witek z Libidza, która pokonała trasę 40 km w czasie 01:34:01, ze średnią prędkością 24,26 km/h i zajęła 2 miejsce klasyfikacji kobiet na tym dystansie oraz w kategorii powyżej 36 r.ż. tytuł Mistrza Polski zdobyła Anna Przybylak ze Środy Wielkopolskiej (Bajkcukrzycowo) z czasem przejazdu 01:40:26 i średnią prędkością 22,71 km/h.

My nie tylko o zdrowym ruchu mówimy my jazdą na rowerze przykład dajemy. Trening fizyczny jest integralną składową kompleksowego leczenia cukrzycy, a korzyści płynące z aktywności fizycznej są ogromne.

Niezależnie od typu cukrzycy systematyczna aktywność fizyczna, szczególnie "zdrowa metabolicznie" tj. trening wytrzymałościowy o umiarkowanej intensywności i dużej objętości tj. np. jazda na rowerze, poprawia kondycję i wydolność fizyczną, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji przewlekłych powikłań cukrzycy, poprawia samopoczucie, wyrównanie metaboliczne cukrzycy, zwiększa wrażliwość na działanie insuliny zmniejszając zapotrzebowanie organizmu na ten hormon, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Dlatego warto RUSZAĆ się dla ZDROWIA. Aktywność fizyczna jest fundamentalnym elementem recepty na "zdrowsze" życie z cukrzycą.

V Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą to wyjątkowe wydarzenie, które jest manifestacją Zdrowego Stylu Życia Pacjentów i Zespołów terapeutycznych oraz naszych Partnerów z Przemysłu. Głównym celem V Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą było propagowanie aktywności fizycznej wśród chorych na cukrzycę oraz osób zagrożonych tą chorobą, a także wśród społeczeństwa.


Chcieliśmy pokazać, że nie tylko Słowem, ale przede wszystkim Czynem Edukujemy i Motywujemy do aktywności fizycznej dla zdrowia. Robimy to bo wiemy, jak ważne jest indywidualnie, lokalnie i globalnie Ściganie się z Cukrzycą. 27 sierpnia 2023 r. w Kościerzynie w ramach V Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą w cudownej atmosferze dobrych emocji i wielu wzruszeń, smagani promieniami słonka odjeżdżaliśmy cukrzycy. W imieniu Organizatorów Wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie, a szczególnie Jego Uczestnikom składam serdeczne Podziękowania

Prof. dr hab. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w PoznaniuJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Relacja z V Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line