Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

(Nie)widzialni - PKP Intercity zadba o podróżnych z niewidoczną niepełnosprawnością

źródło: informacja prasowa, dodano: 7 września 2023 r.

PKP Intercity dołącza do projektu "(Nie)widzialni". Jego celem jest poprawa świadomości społecznej nt. niewidocznych niepełnosprawności oraz ułatwienie osobom, które jej doświadczają, codziennego funkcjonowania m.in. w miejscach publicznych. Pracownicy przewoźnika biorą udział w specjalnych szkoleniach, tak by pasażerowie - z problemami zdrowotnymi, których nie widać gołym okiem - mogli komfortowo podróżować koleją.

W 2022 r. z kolejowych przejazdów pasażerskich PKP Intercity skorzystało 59 mln osób, co było wynikiem rekordowym w historii Spółki. Wszystko wskazuje na to, że rok 2023 będzie jeszcze lepszy - tylko od stycznia do końca sierpnia 2023 r. na pokłady pociągów Spółki wsiadło 45 mln pasażerów. Wśród nich są również pasażerowie z niewidoczną niepełnosprawnością, która nie wiąże się z używaniem wózka czy białej laski. Może być spowodowana chorobą (np. stwardnienie rozsiane, cukrzyca), zaburzeniami neurorozwojowymi (np. autyzm), przebiegiem leczenia (np. leczenie onkologiczne) czy wypadkami (np. proteza nogi, niewidoczna pod ubraniem). Jest trudna do zauważenia, ale często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają. Szacuje się, że w Polsce mieszka nawet 7 mln osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, z czego ok. 80% to niepełnosprawności niewidoczne. Według danych Eurostatu, nawet 25% mieszkańców Unii Europejskiej to osoby z jakąś formą niepełnosprawności.

Dla wielu osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami podróż jest pełna obaw o to, co stanie się, gdy z powodu choroby będą potrzebowały pomocy. Dlatego kluczowe jest szkolenie pracowników mających kontakt z pasażerami. W ramach projektu "(Nie)widzialni" od końca sierpnia, specjalnie dobrana grupa przedstawicieli PKP Intercity brała udział w szkoleniach. Następnie po warsztatach wyznaczone osoby przekażą zdobytą wiedzę pracownikom przewoźnika mającym kontakt z klientami.


Zależy nam, aby wszyscy nasi klienci podróżowali komfortowo i czuli się dobrze na pokładzie naszych pociągów. Dzięki udziałowi w projekcie "(Nie)widzialni" drużyny konduktorskie, kasjerzy i pracownicy Centrów Obsługi Klienta na największych dworcach w Polsce będą wiedzieli jak efektywnie pomóc osobie z niewidoczną niepełnosprawnością, gdy tylko zajdzie taka potrzeba - wyjaśnia Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

O kampanii "(Nie)widzialni" informowani będą również pasażerowie PKP Intercity. Od 1 do 15 września w ok. 50 pociągach typu Pendolino, Flirt i Dart, będą wyświetlane spoty promujące projekt. Podróżujący obejrzą je na ekranach umieszczonych w wagonach i w trakcie jazdy dowiedzą się z nich więcej o idei całej akcji.

Cel "(Nie)widzialnych" to przede wszystkim budowa świadomości społecznej nt. niewidocznej niepełnosprawności oraz wsparcie osób, które jej doświadczają. Mimo przeszkód, które stawia przed nimi gorszy stan zdrowia, starają się one żyć normalnie, pracować, realizować codzienne obowiązki zawodowe i prywatne. Nie zawsze jednak są w stanie to robić bez wysiłku, bo bywają dni, gdy czują się gorzej. Czasem dzieje się to, gdy korzystają z transportu publicznego, wtedy też potrzebują pomocy. Dlatego tak ważne jest przygotowanie do jej udzielenia osób na co dzień pracujących w tym sektorze i mających bezpośredni kontakt z podróżującymi - mówi Monika Łada, prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.Info

O kampanii "(Nie)widzialni" informowani będą również pasażerowie PKP Intercity. Od 1 do 15 września w ok. 50 pociągach typu Pendolino, Flirt i Dart, będą wyświetlane spoty promujące projekt. Podróżujący obejrzą je na ekranach umieszczonych w wagonach i w trakcie jazdy dowiedzą się z nich więcej o idei całej akcji.

Projekt "(Nie)widzialni" jest wynikiem konsultacji Fundacji StwardnienieRozsiane.Info - organizatora kampanii - z ekspertami i środowiskami pacjentów oraz licznych rozmów z wieloma osobami z niewidocznymi niepełnosprawnościami. Dołączyło do niego już ponad stu partnerów z całej Polski, również PKP Intercity. Lista partnerów nie jest zamknięta. W każdej chwili można zgłosić się do Fundacji i dołączyć do kampanii. Fundacja StwardnienieRozsiane.Info sukcesywnie przeprowadza u partnerów szkolenia dotyczące wspierania osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: (Nie)widzialni - PKP Intercity zadba o podróżnych z niewidoczną niepełnosprawnością
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line