Co wyróżnia marihuanę terapeutyczną i kiedy przepisuje się ją pacjentom?
Medyczna marihuana to inaczej susz konopny wykorzystywany w celach leczniczych. Powstaje w ściśle określonych warunkach. Jest dostępny w Polsce, ale tylko pod pewnymi warunkami. Pacjenci, którzy potrzebują tego rodzaju terapii, muszą uzyskać receptę wystawioną przez odpowiedniego lekarza. Jest to alternatywna opcja leczenia, często wybierana przez osoby, które nie odniosły satysfakcjonujących efektów lub doświadczyły uciążliwych skutków ubocznych podczas stosowania tradycyjnych metod leczenia. Trzeba też wspomnieć, że używanie marihuany najczęściej jednak stanowi uzupełnienie tradycyjnej terapii. Niejako wspiera jej działanie i łagodzi objawy u pacjenta, zmniejszając jego dyskomfort.Istnieje wiele różnorodnych wskazań do stosowania leczniczej marihuany. Lista ta wciąż się powiększa w miarę pojawiania się nowych wyników badań. Jest ona skuteczna w terapii:
- bólu,
- chorób autoimmunologicznych,
- chorób ginekologicznych,
- chorób urologicznych,
- chorób dermatologicznych,
- choroby Parkinsona,
- choroba Alzheimera,
- anoreksji,
- jaskry,
- padaczki lekoopornej,
- i wielu innych.
Czy przez internet można otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę?
Wspomnieliśmy już, że medyczną marihuanę w Polsce można zakupić wyłącznie na receptę. Jeśli więc ktoś potrzebuje legalnych produktów z marihuaną, musi skonsultować się z lekarzem. Nie zawsze jest to jednak konieczne w formie tradycyjnych wizyt, gdyż e-receptę można uzyskać również przez internet. Za pomocą zaufanej strony internetowej takiej jak: https://zielonytemat.pl/, w ramach konsultacji online z odpowiednim specjalistą. Aby dostać receptę na medyczną marihuanę, pacjent musi przejść kwalifikację do terapii konopnej.Konsultacje internetowe z lekarzem stanowią praktyczne rozwiązanie dla tych pacjentów, którzy nie mogą pozwolić sobie na długie oczekiwania na wizyty w placówkach stacjonarnych lub mają do nich utrudniony dostęp np. z uwagi na niepełnosprawność. To również korzystna opcja dla osób mieszkających z dala od specjalistycznych ośrodków terapii konopnej lub z ograniczoną mobilnością. Warto jednak pamiętać, że w Polsce receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz uprawniony do wypisywania recept RPW (za wyjątkiem lekarzy weterynarii), choć zaleca się skorzystanie z usług doświadczonego specjalisty właśnie w tej dziedzinie.
Przydatne informacje o lekach z marihuaną w Polsce
Osoba, która otrzyma receptę na medyczną marihuanę, ma prawo zakupić susz konopny w aptece. Wystarczy udać się do apteki specjalizującej się w sprzedaży produktów konopnych, a realizacja e-recepty (w tym także tej zdobytej online) nie powinna stanowić problemu. Trzeba jednak liczyć się z dwoma kwestiami. Po pierwsze w Polsce leki z marihuaną nie podlegają refundacji, dlatego samodzielnie trzeba pokryć wszystkie wydatki związane z zakupem. Po drugie, nie zawsze pacjent otrzyma dany lek od ręki. Niekiedy trzeba będzie poczekać kilka dni, aż apteka sprowadzi dany preparat. Jest to związane z faktem, że uprawa marihuany w Polsce jest nielegalna.Leczniczy susz konopny, w odróżnieniu od tego ogólnodostępnego zawiera THC. Ze względu na obecność tej substancji osoby leczące się medyczną marihuaną nie powinny prowadzić pojazdów. Testy na obecność narkotyków mogą wykazać obecność THC, co może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Prowadzenie pojazdów pod wpływem substancji psychoaktywnych jest niebezpieczne i traktowane jako przestępstwo, niezależnie od legalności stosowanej medycznej marihuany. Nawet jeśli podczas przyjmowania medycznej marihuany nie będziesz prowadzić pojazdów, warto mieć przy sobie dokument (np. kopię recepty) uprawniający do legalnego stosowania konopi.

Image by Herbal Hemp from Pixabay