Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Chińskie ćwiczenia pomocne w walce z cukrzycą

źródło: Onet.pl, 11 grudnia 2005 r.

Tradycyjne chińskie ćwiczenia mogą pomóc w walce z cukrzycą typu II, chorobą metaboliczną, na którą narażone są przede wszystkim osoby objadające się, otyłe i unikające aktywności fizycznej - wskazują wyniki pilotażowych badań australijskich.

Badania przeprowadził zespół z Uniwersytetu w Queensland na grupie 11 osób. Przez 3 miesiące pacjenci regularnie wykonywali specjalny zestaw chińskich ćwiczeń z zakresu technik tai-chi oraz qigong. Został on opracowany w celu prewencji cukrzycy typu II przez dr Liu Xin, mistrza w obydwu technikach.

Zarówno tai-chi, jak i qigong można w skrócie opisać jako medytacja w ruchu. W obydwu technikach wykonuje się spokojne, płynne ruchy ciała, które łączy się z odpowiednim oddychaniem i koncentracją umysłu. Okazało się, że już po 3 miesiącach u ćwiczących znacznie poprawiły się wskaźniki związane z zaburzeniami metabolizmu i ryzykiem cukrzycy typu II. U wszystkich odnotowano m.in. spadek masy ciała, ciśnienia krwi, zmniejszenie się obwodu talii oraz spadek poziomu tzw. hemoglobiny glikowanej - HbA1c (czyli z dołączoną cząsteczką glukozy), który ozwierciedla stężenie glukozy we krwi.

Zdaniem badaczy najważniejszym efektem był wyraźny spadek obwodu talii u badanych osób. Jest on przez lekarzy uważany za wskaźnik otyłości brzusznej (inaczej typu męskiego), która polega na odkładaniu się tkanki tłuszczowej na brzuchu, a nie na biodrach. Jest ona związana z otłuszczeniem narządów w jamie brzusznej i jak wskazują badania znacznie podnosi ryzyko nie tylko cukrzycy typu II, ale też chorób serca.

Obecnie dr Liu Xin poszukuje chętnych do szerzej zakrojonych badań.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Chińskie ćwiczenia pomocne w walce z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line