Tablety i inne urządzenia mobilne pełnią w leczeniu cukrzycy bardzo istotną rolę. Pomagają pacjentom w regularnym przyjmowaniu leków i insuliny, częstych kontrolach glikemii, ścisłym zarządzaniu dietą i konsekwentnych ćwiczeniach. Aplikacje mobilne dla osób z cukrzycą nie tylko ułatwiają codzienne życie pacjenta, ale również umożliwiają komunikację między użytkownikiem a personelem medycznym.

Edukacja małych pacjentów, ich rodziców i opiekunów to podstawa na początku leczenia cukrzycy typu pierwszego. Pacjenci ze świeżo ujawnioną cukrzycą najbardziej potrzebują wsparcia. W tabletach wgrane są prezentacje, by wspomóc edukację terapeutyczną dzieci i rodziców. To, co zapisują w zeszytach, mają również w tych tabletach w postaci prezentacji. Mogą sobie to odtworzyć, przypomnieć, zrobić notatki i przygotować się na następny dzień edukacji, bo ona jest podzielona. Wiadomo, że w jednym dniu wszystkiego nie powiemy - mówi dla radia RMF.FM Ewa Borowiak-Zielińska, koordynatorka edukacji diabetologicznej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II trafiło 15 takich urządzeń. 12 z nich ufundowała firma Diabetyk24, a kolejne 3 urządzenia spółka Proglikemia. Ich łączna wartość to ponad 27 tys. zł.

Tablety będą miały zainstalowane całe niezbędne oprogramowanie służące do zarządzania chorobą. Będą też mały ograniczenia, które uniemożliwią korzystanie z urządzeń niezgodnie z przeznaczeniem.
Spotkania edukacyjne odbywają się na Oddziale Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii GCZD od poniedziałku do piątku. Pielęgniarki przygotowują pacjentów do samokontroli czy obsługi pomp insulinowych. Przez siedem dni w tygodniu z pacjentami pracują też dietetycy. Przygotowują pacjentów do codziennego funkcjonowania, pokazują, jak komponować posiłki, jak dobrze się odżywiać, żeby glikemia była jak najlepsza - mówi dla RMF.FM Ewa Borowiak-Zielińska.
