Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Artykuł sponsorowany, dodano: 18 października 2023 r.

Trądzik różowaty jest specyficzną dolegliwością obejmującą skórę twarzy. To choroba przewlekła o podłożu zapalnym, nie w pełni wyjaśnionej etiologii i przeważnie nastręczają pewnych trudności w leczeniu. Trądzik różowaty może dotyczyć nawet 10% społeczeństwa. Częściej pojawia się u osób o jasnej karnacji, włosach i oczach. Dowiedz się, jakie są objawy trądziku różowatego.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest jedną z dermatoz występujących u osób dorosłych. Jego pierwsze objawy mogą jednak pojawiać się już w dzieciństwie. Często związany jest z nadaktywnością gruczołów łojowych czy zaburzeniami naczyniowymi. Przebieg choroby polega na naprzemiennym pojawianiu się okresów zaostrzenia i wyciszenia objawów. Częściej dotyczy kobiet po 40. roku życia, niż mężczyzn, jednak u mężczyzn przebieg często jest ostrzejszy. Szczególnie narażone na niego są osoby, u których występował uprzednio trądzik młodzieńczy.

Przyczyny trądziku różowatego

U kobiet za główną przyczynę trądziku różowatego uważa się gwałtowne zmiany hormonalne związane zwłaszcza z przekwitaniem. Często jednak można zaobserwować jego pojawienie się w ciąży. Wśród innych przyczyn trądziku różowatego wymienia się:
 • czynniki genetyczne - szczególną budowę naczynek czy indywidualną odporność lub podatność na zachorowanie.
 • czynniki środowiskowe - związane z długotrwałym stosowaniem niektórych leków np. glikokortykosteroidów czy nadmiarem stresu.
 • czynniki indywidualne - czyli w szczególności nadmierna ekspozycja na słońce, częste spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta lub pielęgnacja skóry.
Czasami pojawienie się trądziku różowatego wiąże się również z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym oraz zakażeniami skóry.


Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com

Objawy trądziku różowatego

Wśród najbardziej podstawowych objawów trądziku różowatego, które pojawiają się jako pierwsze, wymienia się okresowe zaczerwienienie środkowej części twarzy (czoła, nosa i brody) oraz policzków. Często do czynienia mamy również ze szczypaniem, poszerzonymi naczynkami czy nadmierną suchością skóry. W późniejszym czasie w miejscu zaczerwienień mogą pojawiać się wypryski, grudki i krostki, natomiast w dalszej kolejności obrzęk, guzki, nacieki, zmiany przerostowe. Sporadycznie choroba rozlewa się również na okolice twarzy takie jak kark, uszy i plecy oraz ramiona i dekolt.

Śląskie Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej cmed.pl to placówka, w której profesjonalny i doświadczony dermatolog leczy wszystkie choroby skóry.

Postacie trądziku różowatego

Żeby jeszcze dokładniej przybliżyć objawy trądziku różowatego, warto przyjrzeć się jego odmianom, wśród których wyróżnia się postać:
 • rumieniową z teleangiektazjami - której towarzyszy okresowe zaczerwienienie np. po wysiłku fizycznym, ekspozycji na zmienne temperatury czy promieniowanie UV. Z czasem zmiany nie znikają po kilkunastu minutach, a zaczynają się utrwalać. Naczynka stają się bardziej widoczne i zaczynają się rozlewać.
 • grudkowo-krostkową - którą stwierdza się, kiedy na miejscu wcześniejszych zaczerwienień pojawiają się krosty, grudki, wypryski i inne niedoskonałości. Postać grudkowo-krostkowa najbardziej przypomina trądzik młodzieńczy.
 • przerostowo-naciekową - na skórze pojawiają się zgrubienia, nierówności i widoczne zniekształcenia twarzy, brody, czoła, powiek, a nawet uszu. Ta postać choroby występuje o wiele częściej u mężczyzn.
 • oczną - kiedy do czynienia mamy również ze stanami zapalnymi w obrębie oczu. Postać jest stosunkowo rzadko diagnozowana, ponieważ Pacjenci częściej zgłaszają się wówczas do okulisty, niż dermatologa.
 • ziarniniakową - w której przebiegu pojawiają się różnokolorowe grudki na skórze. Mogą mieć barwę od żółtej, przez czerwoną, aż po ciemnobrązową. Obserwuje się również tendencje do występowania guzków i bliznowacenia.
Metody leczenia trądziku różowatego dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim występujące objawy i postać choroby. Ponieważ sposobów jest dużo, poszukuje się tych, które dadzą najlepsze efekty terapeutyczne u konkretnej osoby. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse na szybsze wyciszenie kłopotliwych objawów.


Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jakie są objawy trądziku różowatego?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line