Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca nadal zbiera swoje żniwo

źródło: informacja prasowa, dodano: 1 grudnia 2023 r.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Na całym świecie jest ogromnym problem zarówno zdrowotnym, jak i ekonomicznym. Przez specjalistów nazywana pierwszą niezakaźną epidemią. To choroba niebezpieczna, czasem bagatelizowana. Konsekwencje zdrowotne źle lub zbyt późno leczonej cukrzycy są dramatyczne.

Zakończył się listopad, miesiąc świadomości cukrzycy. 14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Cukrzycy. Specjaliści medycyny rodzinnej z Federacji Porozumienie Zielonogórskie przypominają, jakie są czynniki ryzyka tej choroby i o tym, że nadal brakuje systemowej edukacji. W tym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Cukrzycy, ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, był dostęp do opieki diabetologicznej.

Specjaliści podkreślają ogromne znaczenie świadomości czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, aby pomóc w opóźnieniu lub zapobieganiu chorobie. Chorobie, która rozwija się powoli, często niezauważalnie, ale powoduje poważne konsekwencje. Takie jak retinopatia cukrzycowa - uszkodzenie siatkówki, nefropatia - cukrzycowa choroba nerek, amputacja kończyn dolnych, zawały serca, udary mózgu.

Szacuje się, że na świecie 1 na 10 dorosłych choruje na cukrzycę, ale tylko połowa o tym wie - 50 proc. jeszcze nie zdiagnozowano, ale choroba już pustoszy organizm. W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln. osób. Cukrzycy typu 1 nie można zapobiec, ale można jej powikłania zminimalizować dzięki regularnym badaniom i leczeniu.

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, na której rozwój często mamy wpływ - nasz tryb życia, dieta, aktywność fizyczna. Tu powikłania można opóźnić lub zapobiegać im dzięki wczesnemu rozpoznaniu, właściwej diagnostyce i leczeniu.

A to leczenie, dzięki opiece koordynowanej dostępnej w gabinetach POZ, jest coraz skuteczniejsze. Diabetycy w tym programie są szczególnie traktowani. Lekarze mają do dyspozycji niezbędna narzędzia do wczesnej diagnostyki, mogą chorym poświęcić więcej czasu. Pomocne są także inne programy dostępne w POZ - 40 PLUS i CHUK.

- Rezerwuję więcej czasu na rozmowę, konsultację. Mam dobry kontakt z tymi pacjentami, bo z wieloma znam się od lat. W ramach POZ oferuję im także konsultacje dietetyka - mówi lek. Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

W ramach opieki koordynowanej diabetycy mają szybszy i łatwiejszy dostęp do lekarza POZ niż do specjalisty w AOS. Sprawniejsza jest komunikacja, prowadzenie chorego. W POZ pacjent ma dostęp do nowoczesnej diagnostyki, terapii i leków, w tym do najnowszego systemu ciągłego monitorowania. To wyższy standard opieki nad diabetykami.

- Możemy z powodzeniem prowadzić chorego na cukrzycę, ale w niczym go nie wyręczymy. Pacjenci sami muszą zrozumieć, co w tej chorobie jest ważne. I opieka koordynowana im to uświadamia. Mamy czas i miejsce na edukację i skuteczne leczenie - dodaje Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej.


Foto: https://depositphotos.com/pl/


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca nadal zbiera swoje żniwo
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line