Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 1 (123)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktuNumer styczniowy miesięcznika Diabetyk już w kioskach. Z Nowym Rokiem coś słodkiego, czyli obszerny artykuł o słodzikach – ich rodzaje, charakterystyka i zastosowanie. Ponadto w numerze: wywiad z profesorem Januszem Gumprechtem o aspektach insulinoterapii, wywiad z Jurkiem Owsiakiem i dr Ewą Pańkowską na temat programu leczenia pompami insulinowymi prowadzonego przez WOŚP, wywiad z maratończykiem chorym na cukrzycę – Marcinem Kołdyką, o obchodach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Krakowie, samokontrola w praktyce – czyli o tym, jak prawidłowo wykonywać pomiary glikemii, dieta bezglutenowa, błonnik w zdrowym odchudzaniu, dziurawiec w walce z depresją, rehabilitacja lecznicza ZUS, kącik zdrowych nóg i inne.

Okładka:


(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Fragmenty niektórych artykułów:
Słodziki – bezpieczna alternatywa cukru?
Środki intensywnie słodzące zwane potocznie "słodzikami" dzielimy - ze względu na sposób otrzymywania - na naturalne (pozyskiwane z naturalnie występujących surowców roślinnych, np. korzeni, liści) i sztuczne. Sztuczne środki słodzące to takie, które nie występują w naturalny sposób w przyrodzie i są otrzymywane laboratoryjnie w wyniku reakcji chemicznych. Do tej grupy zalicza się m.in.: sacharynę, aspartam, acesulfam K, cyklaminiany, neohesperydynę (NHDC), alitam, neotam oraz sukralozę.

O insulinie dydaktycznie
Insulinoterapia jest niezbędna w ok. 25% przypadków wszystkich przypadków cukrzycy. W Polsce insuliną jest leczonych około 18 tys. dzieci i 300 tys. dorosłych. W zależności od typu cukrzycy może być ona stosowana w schemacie insulinoterapii skojarzonej z lekami doustnymi (cukrzyca typu 2.), najczęściej w postaci insuliny o przedłużonym działaniu (NPH), wstrzykiwanej 1 raz na dobę, rzadziej mieszaniny insulin lub w schemacie insulinoterapii substytucyjnej.

Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą (Program WOŚP)
Uruchomiliśmy właśnie system komputerowy, dzięki któremu możemy monitorować jakość leczenia pompami, a zebrane wyniki będziemy porównywać z wynikami dzieci leczonych za pomocą penów. W każdym ośrodku jest osoba, która prowadzi te badania i jest odpowiedzialna za wysłanie wszystkich informacji oraz próbek krwi do badania hemoglobiny glikowanej HbA1c - które w pełni finansuje nasza Fundacja. Wszystkie zebrane próbki są badane w jednym centralnym laboratorium w Krakowie – ustaliliśmy to na spotkaniu z diabetologami.

Maraton Marcina
- Bieganie jest dla mnie najważniejszym sposobem na chorobę, bo gdy biegam to po prostu o niej zapominam. Podczas treningu, czyli w ciągu 1,5 – 2 godz., mogę się wyłączyć i niemal zupełnie o niej nie myśleć. A gdy przychodzę do domu mam tą satysfakcję, że jestem bardzo rozluźniony psychicznie, jednocześnie łatwiej przychodzi mi pogodzić się z tym, że mam cukrzycę.

Dieta bezglutenowa
Leczenie celiakii polega na stosowaniu do końca życia diety eliminacyjnej wykluczającej gluten, czyli bezglutenowej. Na początku leczenia, gdy występuje wtórna nietolerancja laktozy i sacharozy, zalecana jest dieta niskolaktozowa, wykluczająca mleko i jego przetwory, z jednoczesnym wykluczeniem sacharozy. Należy w tym czasie rozważyć suplementację diety wapniem, magnezem, żelazem, cynkiem i kwasem foliowym, czy witaminami A, D, K, B12. Dodatkowo w pierwszym okresie stosowania diety ogranicza się także spożycie warzyw i owoców wzdymających i ciężkostrawnych, takich jak groch, fasola, kapusta, cebula, ogórki, grzyby, gruszki, śliwki, czereśnie, wiśnie.

Błonnik w zdrowym odchudzaniu
Odpowiednia ilość błonnika w pożywieniu, dzięki niedopuszczeniu do zaparć chroni przed uchyłkowatością jelita grubego (które często występuje u osób starszych) i przed nowotworami jelita grubego. Produkty bogate w błonnik przyspieszają czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita, skracają czas obecności mas kałowych w jelicie, a więc skraca czas działania związków rakotwórczych, tworzących się w jelitach lub pochodzących z żywności.

Dziurawiec w walce z depresją
Badania naukowe wykazały, że kobiety chorują na depresję dwa razy częściej niż mężczyźni. Osoby cierpiące na zaburzenia nastroju dość powszechnie nadużywają alkoholu, leków nasennych i uspokajających, które czynią dodatkowe spustoszenie w organizmie. Tymczasem ponad 3/4 osób cierpiących na depresję w ogóle nie trafia do lekarza, a z grupy zgłaszających się wiele przypadków jest błędnie zdiagnozowanych. Często także, nawet przy prawidłowo postawionym rozpoznaniu, stosuje się niewłaściwe leczenie.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 1 (123)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line