Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Szykuje się rewolucja w opiece nad cukrzykami - przegląd nowości 2024

źródło: opracowanie redakcyjne, materiał własny, dodano: 12 stycznia 2024 r.

W obliczu globalnego wzrostu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca i jej powikłania, firmy MediSensonic i Pharmena SA wkraczają na arenę medyczną z projektami, które mogą odmienić życie milionów pacjentów. Firma MediSensonic pracuje nad obiecującym projektem, który ma potencjał zmienić życie nawet 420 milionom pacjentów z cukrzycą. Ich innowacyjne rozwiązanie, Glucowave, ma być pierwszym na świecie w pełni bezinwazyjnym narzędziem do monitorowania glikemii. Obiecuje ono poprawę jakości życia i zarządzania cukrzycą na skalę światową. Z kolei publiczna spółka biotechnologiczna, Pharmena, koncentruje się na rozwoju innowacyjnych wyrobów medycznych do leczenia trudno gojących się ran, w tym tych związanych ze stopą cukrzycową. Cierpiący na tę poważną komplikację cukrzycy od dawna czekali na efektywne rozwiązanie.

Pharmena SA - wyrób medyczny do trudno gojących się ran

Stopa cukrzycowa jest przewlekłym powikłaniem cukrzycy. Schorzenie powoduje owrzodzenie lub zniszczenie głębokich tkanek stopy. Liczba chorych na cukrzycę systematycznie wzrasta. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje nawet 3,5 mln osób, z czego 250 tys. z nich zmaga się ze stopą cukrzycową (kolejne 200 tys. osób jest nią zagrożonych). Z kolei na całym świecie na cukrzycę choruje ponad pół miliarda dorosłych. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca będzie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów.

Publiczna spółka biotechnologiczna Pharmena SA rozpoczyna prace nad opracowaniem i wdrożeniem na rynek innowacyjnego wyrobu medycznego przeznaczonego do stosowania w trudno gojących się ranach np. w stopie cukrzycowej. Produkt będzie do zastosowań w warunkach domowych. Planowany okres badań i certyfikacji wyniesie ok. 3 lata. Pharmena szacuje budżet projektu na 3 mln zł. Projekt zostanie sfinansowany ze środków własnych lub pozyskanego finansowania w ramach dotacji ze środków unijnych.

W pierwszym etapie Pharmena skupi się na opracowaniu receptury i technologii wytwarzania wyrobu medycznego wraz z niezbędną dokumentacją. Do realizacji tego etapu Spółka przystąpiła w grudniu 2023 roku. Zakres prac będzie zlecony spółce Delia Cosmetics.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ruszamy z projektem wyrobu medycznego wspomagającym gojenie się ran w tym tych trudno gojących się, występujących np. przy stopie cukrzycowej. Jest to dla nas bardzo ważna chwila gdyż oczekiwania są bardzo duże względem tego projektu. Chcemy aby już za trzy lata nasz innowacyjny produkt pomagał pacjentom z ich wymagającymi schorzeniami. - powiedział Konrad Palka, prezes zarządu Pharmena SA.

W kolejnych etapach Spółka dokona oceny biozgodności wyrobu i przeprowadzi badania kliniczne oraz certyfikację. Ostatecznie wyrób medyczny ma zostać wdrożony do sprzedaży w Unii Europejskiej.

Planujemy rozpoczęcie prac mających na celu opracowanie innowacyjnego wyrobu medycznego, przeznaczonego do stosowania w trudno gojących się ranach, w tym stopie cukrzycowej. Jak wiemy stopa cukrzycowa jest jednym z przewlekłych powikłań cukrzycy. Szacuje się, że w Polsce około 250 tys. osób zmaga się z problemem stopy cukrzycowej a kolejne 200 tys. osób jest nią zagrożonych. Stąd też ciągle niezaspokojona potrzeba medyczna mająca na celu zapewnienie skutecznych rozwiązań w zakresie leczenia ran, promowania szybszego gojenia, zmniejszania powikłań i poprawę wyników leczenia pacjentów. Nasz projekt pozwoli na te potrzeby odpowiedzieć. Planujemy opracowanie wyrobu medycznego do zastosowania w warunkach domowych. Szacujemy, że opracowanie wyrobu oraz jego badania zajmą nam ok. 3 lata. - mówi Marzena Wieczorkowska, Wiceprezes Zarządu ds. badań i rozwoju w Pharmena SA.

I dodaje: Globalny rynek trudno gojących się ran w 2022 roku wynosił ponad 20 mld USD z czego blisko 20% rynku przypadała na produkty do zastosowania w warunkach domowych. Rynek ten obejmuje szeroką gamę produktów, w tym opatrunki, hydrożele, urządzenia do leczenia ran, bioaktywne produkty oraz nawet oprogramowanie do zarządzania leczeniem ran. Pomimo coraz większej dostępności licznych preparatów problem trudno gojących się ran jest stałym wyzwaniem dla współczesnej medycyny i znaczącym problemem ekonomicznym w opiece zdrowotnej. Nasz wyrób będzie próbą odpowiedzi na te wyzwania - będzie łączył kluczowe elementy dla osiągnięcia sukcesu terapeutycznego - obejmował będzie zarówno działanie antyseptyczne jak również aktywne wspieranie procesu gojenia ran.

MediSensonic SA - bezinwazyjne narzędzie do monitoringu glikemii Glucowave

MediSensonic pracuje nad obiecującym projektem, który ma potencjał zmienić życie nawet 420 milionom pacjentów z cukrzycą. Ich innowacyjne rozwiązanie, Glucowave, ma być pierwszym na świecie w pełni bezinwazyjnym narzędziem do monitorowania glikemii. Obiecuje ono poprawę jakości życia i zarządzania cukrzycą na skalę światową. O opracowanej technologii opowiada Zenon Szczepaniak - Chief Technology Officer w MediSensonic SA.

Proszę przedstawić, w jaki sposób technologia Glucowave od MediSensonic innowacyjnie monitoruje poziom glukozy. Co to oznacza dla osób z cukrzycą?

Technologia Glucowave jest innowacyjnym rozwiązaniem do monitorowania poziomu glukozy we krwi bez konieczności nakłuwania skóry. Glucowave wykorzystuje mikrofalowe techniki pomiarowe, w dwóch wersjach, aktywną i pasywną. W wersji aktywnej fala o bardzo małej mocy przenika przez naskórek i dociera do naczyń krwionośnych. Potem wraca do urządzenia i jest analizowana przez specjalny zaawansowany algorytm. Natomiast w wersji pasywnej, urządzenie nie emituje żadnego sygnału do tkanek pacjenta. W obydwu wersjach pomiar odbywa się w sposób ciągły w czasie a informacja o glikemii może być wyliczana z czasem aktualizacji równym kilka minut.

Urządzenie działa w formule kontaktowej tzn. część pomiarowa wymaga stałego kontaktu (dotyku) ze skórą badanej osoby. Należy tu podkreślić, że nie występują tu żadne elektrody, sondy czy igły wkłuwane pod skórę pacjenta. Technologia Glucowave oznacza dla osób z cukrzycą możliwość ciągłego i bezbolesnego monitorowania poziomu cukru we krwi, co może poprawić jakość życia i zapobiec powikłaniom.


Jakie korzyści dla pacjentów niesie ze sobą stosowanie bezinwazyjnych systemów monitorowania glikemii, takich jak Glucowave?

Prawidłowe leczenie cukrzycy typu 1 u zdecydowanej większości chorych wymaga częstego i wielokrotnego sprawdzania poziomu glukozy w ciągu doby. Pomimo że glukometry pozostają̨ podstawowym narzędziem samokontroli cukrzycy, są̨ to jednak urządzenia mające szereg ograniczeń. Pomiar jest inwazyjny, niewygodny, uzyskane wyniki nie dają̨ ciągłej, a jedynie wyrywkową informację na temat poziomu glikemii u chorego.

Obecne współcześnie na rynku inwazyjne urządzenia CGMS dokonują̨ pomiaru poziomu cukru we krwi poprzez pomiar w płynie zewnątrzkomórkowym tkanki podskórnej. Używane są tzw. elektrody pomiarowe, wkłuwane pod skórę pacjenta na kilka dni. W licznych badaniach klinicznych udowodniono skuteczność CGMS w redukcji epizodów hipoglikemii oraz w poprawie wyrównania metabolicznego. Dają też większe poczucie bezpieczeństwa pacjentom z cukrzycą, którzy nie odczuwają̨ objawów zapowiadających niedocukrzenie, poprawia się ich jakość życia.

Glucowave posiada korzyści kliniczne wynikające ze stosowania takie same jak w przypadku inwazyjnych systemów CGM w wersji profesjonalnej i docelowo we wersji osobistej. Dodatkowo, w porównaniu do obecnych systemów GGM, oferuje bezpośrednią korzyść dla pacjenta w postaci:
 • komfort pomiaru - brak wkłucia w skórę,
 • brak skutków ubocznych noszenia przyklejonego sensora - podrażnień skóry, stanów zapalnych, infekcji,
 • brak konieczności zakupu kosztownych części wymiennych co kilka-kilkanaście dni,
 • zasilanie z doładowywanego akumulatora wbudowanego - brak potrzeby dokupywania tzw. nadajników co kilka miesięcy,
 • możliwość zdjęcia i zmiany miejsca noszenia na skórze, bez dodatkowych kosztów i utraty sensora pomiarowego jak to jest w przypadku obecnych CGMS.
Reasumując, bezinwazyjne systemy monitorowania glikemii, takie jak Glucowave, są nowoczesnymi rozwiązaniami, które zapewniają pacjentom z cukrzycą wiele korzyści.

W jaki sposób technologia Glucowave wpływa na jakość życia osób z cukrzycą? Jakie są długofalowe korzyści?

Technologia Glucowave to rewolucyjne rozwiązanie dla osób z cukrzycą, które pozwala na bezinwazyjne i dokładne mierzenie poziomu cukru we krwi za pomocą mikrofal.

Wyrób medyczny, wykorzystujący tą technologię, ma za zadanie pomóc użytkownikowi oraz lekarzowi prowadzącemu w wykrywaniu wzrostów i spadków poziomu glikemii przekraczających wartości rekomendowane oraz oceny stopnia wyrównania metabolicznego. Poprzez analizę̨ dobowych profili glikemii pacjenta lekarz uzyska dodatkowe narzędzie wspierające go w ocenie zastosowanej terapii oraz pozwalające na opracowanie wytycznych i aktualizację planu leczenia cukrzycy. Poprzez rejestrację dodatkowych zdarzeń w postaci np. posiłku, momentu wkłucia insuliny, wysiłku itp. możliwe będzie analizowanie reakcji organizmu oraz przez to uzyskanie dodatkowych informacji do korekty i personalizacji planu leczenia. Urządzenie może pomóc w dostosowaniu dawek insulin.

Długofalowe korzyści z technologii Glucowave to poprawa zdrowia i samopoczucia osób z cukrzycą, zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, serca, oczu czy nerwów, oraz obniżenie kosztów leczenia i opieki nad chorymi. Technologia Glucowave ma potencjał, aby zmienić sposób, w jaki ludzie żyją z cukrzycą i uczynić ich życie łatwiejszym i lepszym.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [4]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Ewelina  IP: 176.221.123.xxx(2024-03-26 01:32:57)
No i mamy koniec marca 2024 - oprócz stronki i grafiki nic nie ma, po wpisaniu słowa klucz w wyszukiwarkę - też nic innego nie wyskakuje. Chyba bardziej chodzi o klikalność strony osób mających nadzieję na odmianę swego życia.

~aneri50  IP: 78.30.99.xxx(2024-01-19 20:16:11)
Nie pierwszy i nie ostatni taki super "" wynalazek"". W 2021r. mial nim byc GlukoActive z wroclawskiej spolki.mialy juz byc smartwatche samsunga i aple,,, i,,,,, na pisaniu sie skonczylo. Kilka lat temu przedstawiciel z firmy medycznej na spotkaniu kola diabetyków pokazal" "zegarek bez nakluwania" "i na pokazaniu sie skonczylo. Jak zawsze na pisaniu sie skonczy. Mysle, ze baaardzooo wielu z nas, z duzym stazem i tak nie doczeka nowinek. Diabetyk z 60 letnim slodkim stazem

~Rafał  IP: 37.47.244.xxx(2024-01-13 22:30:47)
Glucowave - to byłby niezły gamechanger, skalowanie i komercjalizacja urządzenia może przynieść ogromne korzyści dla pacjenta, a twórcom i inwestorom krocie.

~Janek  IP: 195.117.102.xxx(2024-01-12 20:30:00)
Kurczę - ten glukometr zapowiada się naprawdę ciekawie


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Szykuje się rewolucja w opiece nad cukrzykami - przegląd nowości 2024
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line