Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Profilaktyka - klucz do zdrowia społeczeństwa. Ile jest warte nasze zdrowie?

Artykuł sponsorowany, dodano: 16 stycznia 2024 r.

Wykrycie wielu chorób na wczesnym etapie rozwoju daje duże szanse pełnego wyleczenia. Niemniej jednak kluczowa jest tutaj świadomość pacjentów w zakresie profilaktyki oraz współpraca z lekarzem pierwszego kontaktu. Niektóre badania są refundowane przez NFZ, inne trzeba wykonywać prywatnie. Ile warte jest nasze zdrowie? Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna w kontekście zachowania zdrowia?

O profilaktyce w zakresie ochrony zdrowia można wiele usłyszeć. Czym właściwie są badania profilaktyczne? Otóż wykonuje się je w celach prewencyjnych, gdy tak naprawdę nie dzieje się nic niepokojącego. Wiele osób wciąż uważa, że jeśli organizm nie wysyła żadnych sygnałów, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Tymczasem sporo chorób rozwija się latami, podstępnie, w ogóle nie dając o sobie znać w początkowych stadiach. Dlatego też regularne badania profilaktyczne są tak ważne - pozwalają wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju. Najczęściej można ją leczyć w mało inwazyjny sposób, dostępne są również znacznie skuteczniejsze metody leczenia. Jeśli choroba zostanie wykryta w zaawansowanym stadium, może okazać się, że rozwiązaniem pozostaje wyłącznie leczenie paliatywne. Badania profilaktyczne pozwalają również oszacować ryzyko rozwoju choroby w kolejnych latach. Czasami bowiem wyniki pacjenta nie są jeszcze bardzo złe, ale z roku na rok ulegają pogorszeniu, co stanowi pewien sygnał ostrzegawczy, pozwalając wdrożyć odpowiednie działania prewencyjne.

Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?

Na liście obowiązkowych badań profilaktycznych, które warto wykonywać każdego roku, znajduje się morfologia krwi wraz z oznaczeniem poziomu cholesterolu oraz glukozy na czczo. Dodatkowo powinniśmy raz w roku oddać do analizy mocz. Kobiety po 20. roku życia raz do roku powinny wykonywać USG piersi oraz cytologię. Mężczyźni po 50. roku życia powinni natomiast raz w roku odwiedzić urologa, badając prostatę. Ważne są także okresowe pomiary ciśnienia (badanie można wykonać w domu lub w przychodni) oraz kontrola stomatologiczna. Po 50-60. roku życia warto wykonywać badania na krew utajoną w kale oraz co 5-10 lat kolonoskopię. Lista badań profilaktycznych zależy również od tego, czy znajdujemy się w grupach zwiększonego ryzyka zachorowania na konkretną chorobę.

Ile kosztuje zdrowie?

Polacy coraz chętniej ubezpieczają się na wypadek różnych zdarzeń losowych. Dużą popularnością cieszy się na przykład ubezpieczenie na życie w Warcie, które pozwala zachować płynność finansową w trudnych okresach. Niemniej jednak we własne zdrowie nie inwestujemy już tak chętnie. Teoretycznie mamy prawo korzystać z różnych świadczeń w ramach NFZ, jednak za wiele badań musimy zapłacić z własnej kieszeni. Przykładowo, cytologia refundowana jest jedynie raz na 3 lata, i to wyłącznie kobietom w przedziale od 25 do 59. roku życia. Ile kosztuje zdrowie? Koszt poszczególnych badań wynosi najczęściej:
 • cytologia - 30-50 zł,
 • USG piersi - 200 zł,
 • konsultacja urologiczna - 250-300 zł,
 • badanie krwi - w zależności od zakresu: 50-100 zł.
Powyższe kwoty nie są bardzo wysokie, jednak mając na uwadze fakt, iż wydatki musimy ponieść każdego roku, a zakres badań może okazać się szerszy, suma może już robić wrażenie. Co prawda osoby ubezpieczone mają możliwość skorzystania z różnego rodzaju programów profilaktyki zdrowotnej, ale często udział w nich jest obwarowany wieloma warunkami. Okazuje się, że wiele osób, które powinny wykonać konkretne badania, nie spełnia założeń programu, przez co nie może liczyć na ich refundację.

Profilaktyka - szanse i zagrożenia

Badania profilaktyczne pozwalają w porę wykryć chorobę, jednak trzeba wykonywać je regularnie. Profilaktyka to bardzo ważna część naszego życia - myjąc ręce przed posiłkiem, unikamy zakażenia groźnymi bakteriami, natomiast wykonując okresowo badania, unikamy wykrycia choroby w zaawansowanym stadium. Niemniej jednak kwestia badań profilaktycznych często jest bagatelizowana, i to nie tylko przez pacjentów, lecz nawet przez niektórych lekarzy. Coraz więcej osób chce się badać, a wykrycie choroby nie jest już wyrokiem. Ważna jest też dopasowana ochrona na wypadek trudnej sytuacji życiowej, związanej na przykład z utratą możliwości zarobkowania. Do swojego zdrowia warto podejść holistycznie, mając na uwadze fakt, iż to my sami jesteśmy za nie odpowiedzialni. Badania profilaktyczne możemy wykonać w ramach NFZ - skierowanie wypisze lekarz rodzinny - lub też prywatnie, bez skierowania, w dowolnym ośrodku.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Profilaktyka - klucz do zdrowia społeczeństwa. Ile jest warte nasze zdrowie?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line