Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zdrowie jamy ustnej - Polska w rankingu za Ugandą czy Tajlandią. Czy sztuczna inteligencja (AI) umyje nam zęby?

źródło: materiał prasowy, dodano: 8 lutego 2024 r.

Stan zdrowia jamy ustnej Polaków jest zatrważający. Na jej niewystarczającą higienę, będącą przyczyną wielu problemów, zwracają uwagę nie tylko rodzime organizacje, takie jak Polskie Towarzystwo Stomatologiczne czy Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, ale także międzynarodowe jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Niemalże wszyscy Polacy mają próchnicę, przyznają się do rzadkiego mycia zębów bądź mówią o strachu przed wizytą u stomatologa. Czy zaawansowanie technologiczne sprzętu do domowej higieny jamy ustnej może w jakikolwiek sposób zmienić ten stan rzeczy?

W ostatnim raporcie "Global oral health status report: towards universal health coverage for oral health by 2030" WHO zwraca uwagę na wiele niepokojących czynników związanych ze zdrowiem jamy ustnej - na świecie i w Polsce. Rzeczywistość nie napawa optymizmem, a jeśli chodzi o stan zdrowia jamy i częstość występowania nieleczonej próchnicy w populacji w rankingach WHO Polska jest za takimi krajami, jak Uganda czy Tajlandia.

Niemalże wszystkich dorosłych dotyka próchnica, którą przeciętny Polak ma w aż kilkunastu zębach. Z kolei u 16% z nas rozpoznaje się zaawansowane zapalenie przyzębia. Wynika to przede wszystkim z zaniedbań higienicznych, niepoprawnego mycia zębów czy braku regularnych wizyt profilaktycznych u specjalistów, który w dużej mierze wynika z ograniczonego dostępu i zakresu świadczeń opieki stomatologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli na to nałoży się ograniczoną świadomość wpływu chorób jamy ustnej na kondycję całego organizmu, niewielką świadomość tego, że próchnica jest zakaźną chorobą bakteryjną oraz powszechny strach przed wizytami w gabinecie stomatologicznym to mamy mieszankę, która sprawia, że w kolejnych latach zdrowie jamy ustnej Polaków będzie jeszcze gorsze.

Faktycznie stan zdrowia jamy ustnej Polaków jest zatrważający pomimo wysokiego zaawansowania technologicznego gabinetów, a co za tym idzie praktycznie bezbolesnego leczenia. Zakorzeniona przez lata świadomość bólu podczas leczenia stomatologicznego powoduje to, że z pokolenia na pokolenia przekazywana jest fobia strachu w postaci prostego przekazu w stylu: „nie boj się, nie będzie bolało!” Nasza podświadomość jako przyszłego pacjenta, wytwarza obrazy związane z bólem, których należy się obawiać. Które dziecko w takiej sytuacji usiądzie spokojnie na fotel? Nie pomoże tu nawet zawansowana technologia, bo strach jest tak duży, że jest górą nad rozsądkiem - mówi profesor dr hab. n. med. Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Członkini Komitetu Edukacyjnego Światowej Federacji Dentystycznej FDI.

Poza tym złe nawyki w postaci spożywania dużej ilości cukru, nawet jako przekąski pomiędzy posiłkami, słodkie i gazowane napoje oraz oczywiście zastąpienie wieczornego szczotkowania zębów zjedzeniem jabłka! To wszystko z niewłaściwymi nawykami higienicznymi, ograniczeniem dostępu do lekarza powoduje taki wysoki odsetek zębów z próchnicą w naszej populacji - dodaje.


Foto: https://depositphotos.com/pl/

Taniej zapobiegać niż leczyć. Najdroższa prewencja tańsza od leczenia

Z roku na rok portfolio produktów do domowej higieny jamy ustnej znacznie się powiększa. Wykorzystywana technologia pozwala czyścić jamę ustną w coraz bardziej zaawansowany sposób, a cała gama profesjonalnych szczoteczek stworzonych z opatentowanych włókien czy urządzeń do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych pozwala na osiąganie efektów niemalże zbliżonych do wizyty u higienistów. Co więcej - rynek coraz bardziej stawia na wykorzystanie w produktach nowoczesnych technologii, takich jak na przykład sztuczna inteligencja (AI).

Technologia może sprawić, że czyszczenie jamy ustnej będzie nie tylko atrakcyjnym zajęciem, ale przede wszystkim pozwoli na wykonywanie tej czynności dokładnie i eliminowanie bakterii przy każdym szczotkowaniu, nie dopuszczając tym samym do chorób jamy ustnej. To głównie zasługa wyświetlaczy już nie tylko w aplikacji telefonu, ale i na korpusie szczoteczek, które skanują jamę ustną podczas każdorazowej higieny i na bieżąco pokazują czy nie zostały pominięte żadne obszary. Nowe urządzenia mogą być także wyposażone w voice-boty, które nawigują nas w trakcie pracy w jamie ustnej czy nasza siła nacisku na ząb i technika są właściwe, a także posiadają zaprogramowane timery, które dbają dokładnie o czyszczenie przez 2 minuty, czyli czas rekomendowany przez środowisko stomatologiczne. Technologia może też działać jak asystent - personalizując program mycia po analizie jamy ustnej danej osoby, odpowiada na jej problemy i sprawia, że czyszczenie jest jeszcze dokładniejsze i dostosowane do potrzeb danej osoby.

Rozwijając portfolio produktowe, szczególnie przyglądamy się temu, w jaki sposób technologia może poprawić stan zdrowia jamy ustnej. Polacy właściwie od lat borykają się z podobnymi problemami, a przyczyną wielu z nich jest niedostateczna higiena bądź niepoprawne mycie. Zauważyliśmy, że nie wystarczy już mówić i przekonywać ich argumentami o dokładnym czyszczeniu. Zainwestowaliśmy więc w technologię opartą m.in. na AI, która na bieżąco daje informację zwrotną na temat stanu czystości jamy ustnej i prowadzi konsumenta przez cały proces czyszczenia za pomocą wskazówek głosowych oraz inteligentny ekran, który daje bieżący feedback o stanie czystości zębów. Liczymy, że skorzystanie z dobrodziejstwa technologii zachęci Polaków do regularnego szczotkowania zębów, co przełoży się na ogólną poprawę stanu zdrowia jamy ustnej - mówi Roger Yu, President, Oclean European Region.

Profilaktyka, do której zalicza się między innymi regularne czyszczenie jamy ustnej i wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, to obszar, który przynosi najwięcej korzyści. Niestety jest on najczęściej zaniedbywany. Być może udostępnienie zaawansowanych technologicznie produktów, które są przystępne cenowo pozwoli na tę społeczną zmianę. Dodatkowo na dążenie do doskonałości wpłynie kompleksowe wprowadzanie innowacji produktowych, takich jak irygatory czy różne inne urządzenia do czyszczenia i dezynfekcji jamy ustnej.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zdrowie jamy ustnej - Polska w rankingu za Ugandą czy Tajlandią. Czy sztuczna inteligencja (AI) umyje nam zęby?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line