Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Dexcom ONE+ a Dexcom G6 - podobieństwa i różnice systemów do monitorowania glikemii Dexcom

Artykuł partnera, dodano: 20 marca 2024 r.

Od lutego tego roku pod marką Dexcom dostępne są w Polsce dwa systemy do monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym. Nowość, czyli Dexcom ONE+ nie ma zastępować doskonale znanego diabetykom systemu G6, ale uzupełniać ofertę tak, aby każdy pacjent z cukrzycą mógł wybrać CGM idealny dla siebie. Czym zatem różnią się obydwa rozwiązania, a w jakich zakresach są do siebie podobne? Jakie cechy sensorów Dexcom powinni brać pod uwagę pacjenci z cukrzycą typu 1, a jakie ci chorujący na cukrzycę typu 2?

ONE+ oraz G6 to systemy do monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym, które za pomocą sensora wprowadzonego pod skórę dokonują pomiaru stężenia cukru co 5 minut, a wyniki automatycznie przesyłają do smartfona lub specjalnego odbiornika. Aby dowiedzieć się, jaką mamy aktualnie glikemię, wystarczy zerknąć na ekran telefonu, bez konieczności skanowanie sensora czy nakłuwania opuszek palców.

Czym wyróżnia się Dexcom ONE+?

W przypadku systemu ONE+ sensor i transmiter to jedno, to pierwsza różnica w porównaniu z monitoringiem G6, gdzie mamy dwa elementy, po zaaplikowania sensora musimy uzupełnić go o transmiter, który przesyła dane z pomiarów do urządzenia odbierającego. W najnowszym CGM-ie transmiter jest wbudowany w sensor. Dzięki temu rozpoczęcie monitorowania jest łatwiejsze, nie ma potrzeby parowania urządzeń. Mimo tego, że sensor spełnia tutaj dwie funkcje jest mniejszy i smuklejszy niż sensor G6. Obecnie jest to najmniejszy i najlżejszy czujnik Dexcom na rynku. Kolejna cecha, a jednocześnie różnica w stosunku do wcześniejszego rozwiązania to czas, jaki jest potrzebny na rozruch sensora. W przypadku rozwiązania Dexcom One+ wynosi on jedynie 30 minut.

Podstawowe różnice w stosunku do systemu G6:
 • Brak transmitera - sensor typu "2 w 1"
 • Mniejszy sensor - najmniejszy i najlżejszy sensor Dexcom na rynku
 • Czas na rozruch sensora to 30 minut (w przypadku G6 - 2 godziny) - najszybciej gotowy do pracy sensor Dexcom na rynku

Profil użytkownika systemu Dexcom One+

Dexcom One+ to system, który wyróżnia się precyzją wskazań i prostotą użytkowania. Sprawdzi się u każdego diabetyka, który wymaga kontroli glikemii, niemniej w szczególności rekomendowany jest dla:
 • Osób z cukrzycą typu 1 lub 2 na intensywnej insulinoterapii
 • Pacjentów, którzy nie posługują się swobodnie nowymi technologiami, którzy obawiają się, czy sobie poradzą z zakładaniem sensora i korzystaniem na co dzień z monitoringu - Dexcom One+ wyróżnia prostota stosowania oraz aplikacją, która przeprowadza użytkownika przez proces uruchamiania systemu krok po kroku.
 • Pacjentów, których męczy i frustruje nadmiaru alarmów - ich liczba w stosunku do systemu G6 jest ograniczona, niemniej kluczowe alarmy - o hipo- i hiperglikemii są zachowane.
 • Osób, które potrzebuje uzupełniać odczyty glikemii o notatki, np. o aktywności fizycznej czy posiłkach, aby lepiej rozumieć cukrzycę i być przygotowanym na wizytę u diabetologa.
 • Osób często przebywająca poza domem, które nie zawsze mają możliwość natychmiast wymienić sensor po zakończeniu pracy wcześniejszego. Dexcom One+ zapewnia 12-godzinny okres karencji, czyli przedłużony o pół doby czas działania sensora, aby każdy znalazł dogodną chwilę na wymianę go na nowy, bez tracenia podglądu w aktualną wartość glikemii.
 • Osoby, które chciałyby przez ograniczony czas użyć sensora, aby lepiej poznać swoje stężenia glukozy.

Czym wyróżnia się Dexcom G6?

System Dexcom G6 jest rekomendowany przede wszystkim pacjentom, stosującym intensywną insulinoterapię za pomocą pompy insulinowej i/lub pacjentom, którzy wymagają wzmożonej kontroli glikemii. Dzięki większej liczbie alarmów ułatwia on utrzymywanie glikemii w zakresie normy zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Alarmami, na które warto zwrócić uwagę są te o tempie wzrostu i spadku glikemii oraz alarm predykcyjny, przepowiadający hipoglikemię w ciągu 20 minut. Są one uzupełnieniem alarmów podstawowych o hipo- i hiperglikemii. Ze względu na ten rozbudowany system ostrzegania jest to rozwiązanie często stosowane u dzieci i młodzieży, u których kontrolę nad cukrzycą sprawują rodzice.

Profil użytkownika systemu Dexcom G6

 • Osoby stosujące pompy insulinowe kompatybilne z systemem G6
 • Pacjenci, którzy nie odczuwają niedocukrzeń (upośledzona świadomość hipoglikemii) - w przypadku tego systemu, ze względu na większą liczbę alarmów, będą lepiej chronieni przed nadmiernym obniżeniem cukru. Pacjenci, którzy mają zwiększone ryzyko hipoglikemii.
 • Osoby, u których glikemia zmienia się dynamicznie w krótkim czasie - u tych pacjentów "wentylem bezpieczeństwa" jest alarm predykcyjny, czyli przepowiadający hipoglikemię z 20-minutowym wyprzedzeniem, kiedy jeszcze stężenie glukozy jest prawidłowe, a także alarmy informujące o szybkim tempie wzrostu lub spadku glikemii. Osoby o wyższej insuliowrażliwości.
Porównując obydwa rozwiązanie na pierwszy plan wysuwają się szczegóły techniczne, niemniej w ciągłym monitoringu glikemii kluczową kwestią pozostaje dokładność i precyzja ich wskazań. Mierzy się ją m.in. współczynnikiem MARD. Na koniec tego podsumowania warto zaznaczyć, że sensory Dexcom, zarówno One+, jak i G6 wyróżniają się wyjątkową dokładnością. MARD w przypadku Dexcom One+ wynosi 8,7%; a w sensorach Dexcom G6 - 9%. Niezależnie na który system się zdecydujesz masz pewność, że możesz na nim polegać.


Systemy ciągłego monitorowania poziomu glukozy Dexcom G6 oraz Dexcom ONE+ są wskazane do stosowania u osób od 2. roku życia, w tym również u ciężarnych kobiet. Systemy Dexcom G6 i Dexcom ONE+ zaprojektowano, aby zastąpić testy z opuszek palców do oznaczania poziomu glukozy, stosowane do celów podejmowania decyzji dotyczących leczenia; Producent: Dexcom, Inc.; Autoryzowany przedstawiciel: MDSS GmbH; Oficjalny dystrybutor Dexcom w Polsce i podmiot prowadzący reklamę: Proglikemia Sp. z o.o.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Dexcom ONE+ a Dexcom G6 - podobieństwa i różnice systemów do monitorowania glikemii Dexcom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line