Dzięki tej nowoczesnej technologii można dokładniej analizować poziom cukru we krwi i podejmować trafniejsze decyzje terapeutyczne na podstawie aktualnych danych. Dodatkowo, można śledzić trend glikemii u pacjenta po zastosowanym leczeniu. Sensor eliminuje konieczność częstych nakłuć pięty (w przypadku noworodków) w celu oceny glikemii przy pomocy glukometru oraz pozwala na weryfikację przy pomocy gazometrii. Dzięki temu zmniejsza się ból i poprawia komfort pacjenta, co wpisuje się w dążenie do terapii małoinwazyjnej i prorozwojowej.
Zgodnie z Zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego rozpoznanie cukrzycy u dzieci w pierwszych 9 miesiącach życia wymaga przeprowadzenia badań genetycznych w kierunku cukrzycy noworodkowej.
Foto: Instytut Matki i Dziecka
Chociaż system CGM jest obecnie zalecany dla pacjentów z cukrzycą typu 1, 2 oraz hiperglikemią w ciąży, wydaje się, że może on również przynieść korzyści w okresie noworodkowym, szczególnie w wykrywaniu hipoglikemii u noworodka. "Bardzo cieszymy się, mogąc rozpocząć stosowanie systemu ciągłego monitorowania glikemii u naszych najmłodszych pacjentów." napisano na stronie Instytutu Matki i Dziecka.
Ta nowa technologia nie tylko zapewnia dokładniejsze monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, ale także otwiera nowe możliwości terapeutyczne, które mogą znacząco poprawić jakość opieki medycznej, szczególnie w przypadku noworodków. Jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie niesie za sobą wprowadzenie tego systemu do praktyki klinicznej i jesteśmy pewni, że przyniesie to wiele korzyści dla małych i dużych pacjentów.