Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czy cukier przyspiesza starzenie skóry?

Artykuł partnera, dodano: 10 kwietnia 2024 r.

Większość z nas kojarzy nadmierne spożycie cukru przede wszystkim z przyrostem masy ciała. Znacznie mniej osób ma świadomość, że słodkie przekąski są szkodliwe także dla innych aspektów zdrowia. Jeden z nich stanowi kondycja skóry, która na skutek glikacji może ulegać szybszemu i trudnemu do odwrócenia procesowi starzenia. W tym artykule dowiesz się więcej na temat wpływu cukru na skórę.

Co to jest glikacja i jak wpływa na skórę?

Po spożyciu cukru w organizmie zachodzi glikacja - to naturalny proces wiązania białek i lipidów z cukrami. W efekcie powstają tzw. produkty końcowe glikacji, związki chemiczne o nazwie Advanced Glycation End Products (AGEs). Gdy łączą się z kolagenem i elastyną, destabilizują i uszkadzają struktury białkowe skóry. Prowadzą do sztywnienia jej włókien podporowych, co powoduje m.in.:
 • utratę gęstości i jędrności skóry,
 • powstawanie zmarszczek,
 • mniejszą zdolność do regeneracji skóry,
 • zwiększoną podatność na działanie wolnych rodników i stres oksydacyjny,
 • niedostateczne dokrwienie skóry, która staje się gorzej odżywiona.

Proces glikacji a dieta i wiek

Nie da się całkowicie wyeliminować procesu glikacji w organizmie, ale można w znaczny sposób go ograniczyć. Dzięki specjalnym technikom obrazowania naukowcy badają poziom AGE w tkankach. Dowiedziono, że wpływ glikacji na skórę staje się bardziej widoczny po 30-35. roku życia. Sprzyja mu dieta zachodnia, która charakteryzuje się nadmiernym spożyciem cukru.

Specjaliści informują, że górna granica produkcji AGE w organizmie powinna wynosić do 5 000 kU. Tymczasem u osób, które spożywają dużo cukru i wysoko przetworzonej żywności może być to nawet od 15 000 do 30 000 kU na dobę. W rezultacie degradacja kolagenu i elastyny w skórze zachodzi znacznie szybciej, mogą pojawiać się także inne, negatywne konsekwencje zdrowotne.

Nadmiar produktów końcowych glikacji w organizmie człowieka nie tylko przyspiesza procesy starzeniowe skóry. Zwiększa również ryzyko występowania wielu chorób przewlekłych, m.in. cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, a nawet niektórych nowotworów. Może prowadzić do niewydolności nerek i stanów zapalnych w całym organizmie. Zwiększa też stres oksydacyjny, co dodatkowo przyspiesza starzenie się skóry.

Jak możesz ograniczyć proces glikacji w swoim organizmie?

Kluczem do poprawy kondycji Twojej skóry, a także ogólnego zdrowia organizmu jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim ogranicz spożycie cukru, który w składzie produktów spożywczych może przybierać różne nazwy, np.:
 • glukoza,
 • fruktoza,
 • sacharoza,
 • maltodekstryna,
 • syrop kukurydziany,
 • syrop fruktozowy,
 • zagęszczony sok owocowy,
 • miód,
 • syrop klonowy.
Cukier stanowi główny składnik słodzonych napojów i przekąsek, takich jak ciastka, batony, czekolady, płatki śniadaniowe, jogurty owocowe, cukierki, konfitury, dżemy i syropy. Najlepiej całkowicie wyeliminować je ze swojego jadłospisu. Na co dzień sięgaj po ich zdrowsze zamienniki, np. owoce, jogurty naturalne, gorzkie czekolady.

Miej na uwadze, że nawet w pełni naturalne pokarmy zawierają cukier. Dlatego zwracaj uwagę na indeks glikemiczny produktów spożywczych i bilans glikemiczny posiłków. Staraj się jeść w taki sposób, by nie spożywać wyłącznie prostych węglowodanów. Jedz pełnowartościowe dania: każdy posiłek powinien zawierać także źródła białka i tłuszczu. To szczególnie ważne w przypadku osób z insulinoopornością i stanem przedcukrzycowym.

W Twojej diecie powinny znajdować się naturalne antyoksydanty. Ich dobre źródła to świeże warzywa i owoce, a także nasiona, orzechy i pestki. Żeby zachować cenne właściwości neutralizujące wolne rodniki, w miarę możliwości jedz takie pokarmy na surowo lub stosuj delikatne metody obróbki żywności, np. gotowanie na parze.

Glikacja a aktywność fizyczna

Dla metabolizmu cukru w Twoim organizmie duże znaczenie ma codzienna aktywność fizyczna. Badania dowodzą, że wysiłek fizyczny powoduje spalanie glukozy nawet przez kolejne 72 godziny. Dlatego staraj się uwzględniać czas na ruch w planie każdego dnia. Wybierz taką aktywność, która najbardziej Ci odpowiada, np. spacery, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze.

Starzenie się skóry a suplementacja kolagenu

Glikacja to proces trudny do odwrócenia, jednak jej wpływ na skórę możesz ograniczyć, suplementując kolagen. Wzmacnia on strukturę tkanki łącznej, a ponadto zawiera glicynę - cenny aminokwas, który uczestniczy w metabolizmie glukozy i syntezie glutationu (silnego przeciwutleniacza w organizmie).

Warto przyjmować suplementy z kolagenem, ponieważ zawierają białko poddane obróbce, która zwiększa jego przyswajalność. Takie preparaty wykazują wysoką biodostępność i mają niski profil działań niepożądanych. Charakteryzują się formą wygodną do spożycia.

Poznaj najpopularniejsze fakty i mity na temat kolagenu w artykule: https://magdalenajaglarz.pl/kolagen-do-picia/

Czy cukier przyspiesza starzenie skóry? Podsumowanie

Nadmiernie spożywany cukier ma szkodliwy wpływ na zdrowie, w tym na Twoją skórę. W organizmie zachodzi proces glikacji, czyli wiązania kolagenu i elastyny z cukrami. Powodują one stopniowe zmiany w strukturze skóry, która traci dawną jędrność, elastyczność i zdrowy koloryt. Jeśli chcesz spowolnić procesy starzeniowe skóry, ogranicz spożycie cukru. Stosuj zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Warto rozważyć także suplementację kolagenu.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Czy cukier przyspiesza starzenie skóry?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line