Kiedy diagnozowana jest cukrzyca?
Diagnostyka cukrzycy wymaga wykonania badań, które pozwalają na wykrycie choroby i dobranie odpowiedniego sposobu leczenia czy działań profilaktycznych. Jednym z badań jest oznaczenie stężenia glukozy we krwi, kontroluje się także poziom hemoglobiny glikowanej. Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić stan swojego zdrowia, warto rozważyć jeden z pakietów badań https://alabsport.pl/pakiety. Ocena pracy serca, wątroby, nerek czy metabolizmu może być pomocna w znalezieniu różnych nieprawidłowości.Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, diagnozowaną poprzez pomiar glikemii. Warto wykonywać go rutynowo, przynajmniej raz w roku lub kiedy zauważysz niepokojące objawy, jak m.in.:
- zwiększone pragnienie i jednocześnie oddawanie dużych ilości moczu,
- brak energii i senność, w szczególności po posiłkach,
- suchość w ustach,
- wilczy apetyt, głównie na słodycze.
Rola aktywności fizycznej w cukrzycy
Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku chorych na cukrzycę ma bardzo duże znaczenie dla regulowania poziomu cukru. Pracujące mięśnie zwiększają zużycie glukozy, obniżając jej poziom we krwi. Ale to nie jedyna zasługa sportu. Ruch pomaga w utracie nadmiaru tkanki tłuszczowej, poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, obniża poziom "złego" cholesterolu, a także może redukować stres.Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego rodzaju sportu. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia wytrzymałościowe, jak pływanie, bieganie, jazda na rowerze czy taniec. Najlepiej, jeśli dobierzesz rodzaj sportu do własnych upodobań i możliwości swojego organizmu. Pamiętaj, że tempo również ma znaczenie. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, najlepiej codziennie po 30 minut w umiarkowanym tempie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wpływu aktywności fizycznej na cukrzycę lub w jakich sytuacjach jest przeciwwskazana to zapoznaj się z naszym artykułem https://alabsport.pl/blog/cukrzyca-a-sport/.
Warto wiedzieć: Spaceruj po posiłku! Już 10-minutowy spacer obniża poziom cukru we krwi i poprawia trawienie.
Jak trenować mając cukrzycę?
Cukrzyca wymaga codziennej kontroli poziomu cukru we krwi, a także modyfikacji dawek insuliny w zależności od tego wyniku. Diabetycy mogą swobodnie uprawiać sport, przestrzegając kilku zasad:- kontroluj poziom cukru przed ćwiczeniami i kilka godzin po nich. Unikniesz w ten sposób hipoglikemii,
- przed wysiłkiem zjedz dodatkową porcję węglowodanów. Po treningu zjedz kolejny dobrze zbilansowany posiłek,
- jeśli przyjmujesz leki na cukrzycę, pamiętaj o dopasowaniu dawki do intensywności wysiłku.
Ćwiczenia poprawiają samopoczucie, dodają energii i pomagają zredukować masę ciała. Jeśli chcesz móc bezpiecznie uprawiać sport, pamiętaj o wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Treningi rozpoczynaj zawsze od rozgrzewki. Intensywność ćwiczeń dobierz do wydolności serca i układu oddechowego. Początkowo zacznij od lżejszych ćwiczeń, a z czasem możesz je wydłużyć lub zwiększyć ich intensywność. Unikaj sportów siłowych, dużych ciężarów i ćwiczeń beztlenowych.
Kiedy zrezygnować z aktywności fizycznej?
Każda podejmowana aktywność fizyczna powinna być bezpieczna, dlatego przestrzegaj kilku zasad:- nie trenuj podczas choroby czy osłabienia organizmu,
- regularnie badaj poziom cukru we krwi,
- nie zapominaj o odpowiednio zbilansowanej diecie,
- w przypadku wystąpienia oznak hipoglikemii natychmiast przerwij trening,
- stosuj się do zaleceń lekarza.
Bibliografia
1. DeAnna L. i in., Promowanie aktywności fizycznej wśród chorych na cukrzycę: znaczenie teleopieki, "Diabetologia po Dyplomie", Tom 8, nr 4, 2011, s. 17-26.
2. Shugart C, Jackson J, Fields KB, Diabetes in sports, "Sports Health", 2010 Jan;2(1), s. 29-38.
3. Gajewski P., Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.