Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Dexcom ONE+, zacznij monitorowanie glukozy od Dexcom - XXV Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Autor: Jerzy Magiera, dodano: 8 czerwca 2024 r. / Artykuł sponsorowany

Podczas XXV Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Warszawie odbyła się sesja firmowa firmy DEXCOM/Proglikemia poświęcona najnowszemu systemowi ciągłego monitorowania glikemii tejże firmy. Tytuł sesji brzmiał: "Dexcom ONE+, zacznij monitorowanie glukozy od Dexcom. Unikatowe cechy, pierwsze doświadczenia, debata z pacjentami". Prowadzącą sesję była prof. dr hab. med. Agnieszka Szadkowska. Prezentacje wygłosili: doktor Lars G. Krinelke, Director Medical Affairs EMEA DEXCOM, oraz dr med. Anna Juza. Debacie z pacjentami przewodniczyła dr hab. med. Anna Jeznach-Steinhagen. Udział w dyskusji wzięli Maja Makowska znana jako Sugar Woman oraz Maciej Łysiak, autor kanału na Youtube zatytułowanego Nie słodzę - kanał o cukrzycy.

1 stycznia 2024 roku nastąpiło rozszerzenie wskazań refundacyjnych do stosowania CGM-RT oraz zniesienie kryterium terapii osobistą pompą insulinową dla pacjentów stosujących intensywną insulinoterapię. Dzięki wprowadzonej zmianie zasad refundacji system Dexcom ONE+, który jest oparty na technologii G7, stał się bardziej przystępny cenowo dla pacjentów i może być coraz częściej wybieranym przez nich oraz przez lekarzy systemem. Jak podkreśliła prof. Agnieszka Szadkowska, dostęp do szerokiego wyboru CGM jest niezwykle istotny, ponieważ każda osoba z cukrzycą ma indywidualne potrzeby i preferencje co do systemu monitorowania. Profesor podkreśliła także, że Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, konsultant krajowy oraz organizacje pacjenckie popierają kolejne działania związane z rozszerzeniem dostępności Dexcom ONE+ dla jeszcze większej grupy pacjentów.

Pacjent stoi na rozdrożu. Codziennie, 24 godziny na dobę, minuta po minucie, dokonuje wyborów, które wpływają na jego życie i samopoczucie. Dlatego też potrzebne nam są odpowiednie narzędzia, nie tylko terapia farmakologiczna, ale narzędzia samokontroli. I takim narządzeniem staje się Dexcom ONE+. Pacjenci chcą systemów dyskretnych, nie każdy chce emanować informacją "ja mam cukrzycę". Niejednokrotnie pacjenci są napiętnowani w miejscach pracy. Ten system jest mały, dyskretny. A także to się zmieniło, że nie posiada oddzielnego nadajnika - powiedziała diabetolog, dr med. Anna Juza. Brak oddzielnego transmitera jest również istotny z punktu widzenia refundacyjnego, gdyż nie ma konieczności wypisywania dwóch zleceń na wyroby medyczne - oddzielnego na sensory i transmiter. W przypadku Dexcom ONE+ wystarczy jedno zlecenie na sensory. System Dexcom ONE+ zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r. jest finansowany na podstawie zleceń na wyroby medyczne dla pacjentów wymagających intensywnej insulinoterapii z cukrzycą typu 1 i 3, z nieświadomością hipoglikemii albo z glikogenozą, albo hiperinsulinizmem wrodzonym.

Medyczny punkt widzenia

Historia firmy Dexcom w opracowywaniu systemów do ciągłego monitorowania glikemii jest już długa. Zaczęła się w 1999 roku od zaprojektowania sensora pierwszej generacji. Przez kolejne lata systemy były udoskonalane. W 2012 roku pojawił się G4 Platinum, w 2015 roku - G5 Mobile, a od 2018 roku w użytku jest dobrze znany system Dexcom G6. Na świecie do dyspozycji pacjentów są również systemy ONE oraz G7, natomiast w Polsce od kilku miesięcy mamy przystępny cenowo i jeszcze prostszy w użyciu system Dexcom ONE+. Dzięki nowej technologii rt-CGM firma Dexcom chce zaoferować dostępne cenowo urządzenie oparte na najnowszej flagowej technologii o ulepszonej funkcjonalności i komforcie dla użytkowników.

Podczas opracowywania tego nowego, przystępnego systemu do ciągłego monitorowania glukozy w czasie rzeczywistym położono nacisk na poprawę przestrzegania zaleceń lekarskich oraz większe zaangażowanie osób wspierających pacjenta po to, aby móc dostarczyć skuteczne narzędzie leczenia - powiedział dr Lars G. Krinelke, Director Medical Affairs EMEA DEXCOM. I dodał: W mojej opinii system Dexcom ONE+ oferuje większe wsparcie i oszczędność czasu dla pacjenta i lekarza. System jest elastyczny w użyciu przez pacjenta oraz daje więcej możliwości i informacji dla pracowników ochrony zdrowia, opiekunów i samych pacjentów.

fot. Jerzy Magiera
Na zdjęciu od lewej: Jerzy Magiera z portalu mojacukrzyca.org, Tomasz Borowy - prezes zarządu firmy Proglikemia Sp. z o.o., oficjalnego dystrybutora systemów Dexcom G6 i Dexcom ONE+ w Polsce - oraz dr Lars G. Krinelke, Director Medical Affairs EMEA DEXCOM.

Ciekawą cechą systemu Dexcom ONE+ jest fakt, że aplikacja Dexcom ONE+ oferuje wirtualnego trenera, który prowadzi pacjenta od pierwszej do ostatniej minuty użytkowania systemu. Korzystanie z tego rozwiązania pozwala pracownikom ochrony zdrowia na zaoszczędzenie większej ilości czasu na istotnie ważne zadania, a nie na odpowiadanie pacjentom na pytania dotyczące działania systemu. Aplikacja prowadzi pacjenta krok po kroku i pokazuje, jak prawidłowo założyć nowy sensor w trzech prostych krokach:
  1. Po odkażeniu skóry przyłóż aplikator do tylnej części ramienia i naciśnij przycisk na zewnętrznej stronie urządzenia;
  2. Gdy sensor zostanie wprowadzony, potrzyj delikatnie plaster wokół sensora;
  3. Możesz skorzystać z dodatkowego plastra overpatch (dostępny z każdym nowym sensorem), który pomaga utrzymać sensor na skórze.
W systemie Dexcom ONE+ nie ma oddzielnych części, dzięki czemu system jest mniejszy i nie powoduje ryzyka utraty transmitera. Dostajemy komunikaty zwrotne od pacjentów, że w przypadku wcześniejszych systemów zdarzało się wyrzucić lub zgubić transmiter. Tutaj jest "wszystko w jednym" - sensor i transmiter stanowią jeden element - powiedział dr Lars G. Krinelke. I dodał: Rozruch nowego sensora trwa 30 minut, dzięki czemu uzyskujemy szybszy dostęp do danych oraz ograniczamy czas bez odczytów z sensora. Po założeniu sensora zespół terapeutyczny może przeprowadzić edukację diabetologiczną, a gdy ją kończy, pacjent wychodzi z gabinetu z pierwszymi odczytami z CGM.

Sensor Dexcom ONE+ zapewnia pełną dyskrecję, gdyż jest o 60% mniejszy od Dexcom G6 i może być zakładany na tylną część ramienia oraz brzuch w przypadku wszystkich pacjentów, a u dzieci w wieku od 24 miesięcy do 6 lat - również na górną cześć pośladków. Umożliwia wgląd w dane na odbiorniku (opcjonalnie) lub smartfonie, lub inteligentnym zegarku. Wieczorem wyłączam mój smartfon, przepraszam. Nie lubię, jak ktoś do mnie dzwoni w nocy lub słyszę dźwięki powiadomień. Wyłączam więc telefon, lecz mam przy sobie mały odbiornik, na którym mogę odczytywać dane z CGM. Następnego ranka włączam telefon i synchronizuję wszystkie dane z systemu. W mojej opinii to jest dobra jakość życia - przekonuje dr Lars G. Krinelke.

Pacjenci pragną większej swobody i elastyczności, dlatego też Dexcom ONE+ jest systemem wodoodpornym. Może być zanurzony w wodzie do 2,4 metra przez nawet 24 godziny. Aplikator zawiera 20% mniej plastiku, a opakowanie zaprojektowano w taki sposób, aby zaoszczędzić 56% plastiku i papieru. Jest to szczególnie ważne dla osób często podróżujących, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie miejsca w bagażu.

Unikalną cechą systemu jest okres karencji, który pozwala na wydłużenie czasu działania sensora o 12 godzin. Daje to większą elastyczność, wygodę i swobodę planowania przy wymianie sensora po 10 dniach noszenia. Pozostały czas działania sensora wyświetlany jest na ekranie. Co ważne, podczas okresu karencji sensor kontynuuje normalną pracę. Sensor posiada także wydłużoną pamięć, która pokrywa ewentualny brak połączenia do 24 godzin wstecz.

Ciekawą funkcją jest "Opóźnienie 1. ostrzeżenia o wysokim poziomie", która w bezpieczny sposób rozwiązuje problem hiperglikemii i pozwala dostosować system do harmonogramu posiłków i insuliny. Powiadomienie zostanie wyświetlone tylko wtedy, gdy poziom glukozy będzie wysoki przez wybrany czas. Użytkownik ma możliwość wybrania czasu, przez jaki ostrzeżenie ma być wstrzymane - od 15 minut do 4 godzin. Ta funkcja w Dexcom ONE+ daje możliwość spokojnego "wychodzenia" z hiperglikemii oraz eliminuje chaotyczne dostrzykiwanie insuliny. Dodatkowo redukuje eskpozycję na alarmy i zwiększa wrażliwość na te, które są naprawdę potrzebne - mówi dr med. Anna Juza. Dodaje także: Ważne jest również ustawienie alarmu "drzemki", czyli odroczonego ponownego alarmu hipoglikemii. Masz niski poziom cukru? Działaj, spożyj węglowodany. Był alarm? Poczekaj, glikemia zaraz pójdzie w górę. Nie przejadaj hipoglikemii.

fot. Jerzy Magiera
fot. Jerzy Magiera

Dexcom ONE+ oferuje funkcję Share i Follow, która umożliwia zaproszenie do 10 obserwatorów w celu zdalnego monitorowania glukozy. Badania wskazują, że posiadanie jednego lub więcej obserwatorów w aplikacji Follow jest skorelowane z większym czasem w zakresie docelowym, a także zmniejszeniem występowania epizodów hipoglikemii. Użytkownicy mogą dostosowywać ostrzeżenia, co pozwala na przekazywanie selektywnych i celowanych informacji do różnych opiekunów, takich jak rodzice, nauczyciele czy edukatorzy. Dzięki temu można stopniowo i płynnie przekazywać odpowiedzialność, na przykład nastolatkom.

System Dexcom ONE+ jest skalibrowany fabrycznie, ale daje także możliwość opcjonalnej kalibracji, co zapewnia zwiększony poziom zaufania i pewności w pomiarach glukozy dla podejmowania trafnych decyzji terapeutycznych. Umożliwia to także korzystanie z sensora w trudnych warunkach, np. w czasie zmniejszania się równowagi płynów i elektrolitów. Jeżeli pacjent zaobserwuje rozbieżności, dzięki opcjonalnej kalibracji może zwiększyć dokładność sensora, a w sytuacji awaryjnej nawet "uratować sensor".

Dla nas, lekarzy, ważna jest dokładność systemu. Nie damy pacjentowi narzędzia, które spowoduje, że zejdzie na bok ze swojej życiowej drogi. Potrzebujemy narzędzia, na podstawie którego będziemy mogli się opierać, podejmując decyzje terapeutyczne. O dokładności systemu CGM świadczą dwa elementy. Pierwszy to wskaźnik MARD. Dobry MARD jest poniżej 10%. W Dexcom ONE+ MARD wynosi 8,7% w przypadku dorosłych i 8,5% w przypadku dzieci i młodzieży. Drugim narzędziem jest Consensus Error Grid Zone A. Każdy nowy system podlega kontroli w ośrodku referencyjnym. Wyobraźmy sobie tarczę, do której ktoś by strzelał i chciałby zawsze strzelić w 10. Punktem A jest centrum naszej tarczy. Dexcom ONE+ to praktycznie 95% celności w strefie A, co oznacza, że strzelamy jak Robin Hood. Jeżeli weźmiemy pod uwagę strefę B, to mamy praktycznie 100% zgodności - wyjaśnia dr med. Anna Juza.

Debata z pacjentami

Ciągły monitoring glikemii dał mi lepsze wyrównanie i panowanie nad chorobą. Kiedyś, gdy miałem peny i glukometr, to poważniejsze hipoglikemie zdarzały mi się w takich momentach, w których teraz mi się nie zdarzają, np. przeprowadzka, dźwiganie kartonów i cukier 30 mg/dL, podczas podróży - na przykład w Barcelonie, kiedy w zatłoczonym metrze było strasznie gorąco. Teraz to się nie zdarza. Szybciej mogę stwierdzić, że poziom cukru spadnie, i odpowiednio zareagować. Unikałem aktywności fizycznej przez pierwsze pięć lat, trochę biegałem, ale stwierdziłem, że po co - lepiej zostać w domu. To, co mi dał ten system, to poczucie bezpieczeństwa, kontroli i możliwość podejmowania aktywności fizycznej - powiedział podczas debaty Maciej Łysiak, twórca Nie Słodzę - kanał o cukrzycy.

fot. Jerzy Magiera
fot. Jerzy Magiera

Maja Makowska, znana jako Sugar Woman, pokonała dystans Double IRONMAN, czyli ultramaratonu. Double Ironman to 7,6 km pływania, 360 km roweru i 84,4 km biegu! Na co dzień korzysta z systemu Dexcom. Nie muszę zatrzymywać się na rowerze, żeby zmierzyć cukier. Kiedy musiałam zmierzyć cukier z palca, to bardzo mi się nie chciało przerywać treningu - czy to biegania, czy to pływania. Mówię: dobra, zaraz, jeszcze minutka, może dwie. Ale czasem ta minutka czy dwie mają ogromne znaczenie, kiedy spadek cukru jest spory. Zdobyłam takie poczucie, że w końcu ktoś, coś mi pomaga. Nie jest to druga osoba, tylko mam swojego małego pomocnika, który mi powie: "Ej, Maja, masz wysoki cukier. Zrób coś z tym". Zwiększył się mój komfort psychiczny - mówi Maja Makowska. Po czym dodaje: Oprócz tego, że widzę na swoim urządzeniu rowerowym prędkość, dystans, mam pole danych, gdzie widzę poziom cukru. Wszystko to dzięki połączeniu aplikacji Dexcom z aplikacjami sportowymi. Jest to ogromne ułatwienie. Po prostu widzę wyniki od razu.

Prowadząca debatę dr hab. med. Anna Jeznach-Steinhagen zaznaczyła, że Maciej Łysiak jest osobą, która stosowała różne systemy do ciągłego monitorowania glikemii. Youtuber opowiadał: Gdyby uwzględnić wszystkie warianty różnych systemów, to Dexcom ONE+ jest moim ósmym systemem. Oczywiście nie używałem ich wszystkich naraz. W tej chwili mam na sobie dwa: Dexcom G6 i Dexcom ONE+. Założyłem dwa na potrzeby testów porównawczych - robię z tego film. Moi odbiorcy w Internecie oczekują porównań, dzięki którym dowiedzą się nie tylko tego, jak to wygląda i ile kosztuje, ale czegoś więcej, na przykład jak wygląda dokładność. Mogę nałożyć dwa wyniki na siebie. Mam różne obserwacje. Dobrze mieć wgląd w to, jaka jest oferta na rynku, i móc wybrać to, co nam bardziej odpowiada - mówi Maciej Łysiak, po czym doprecyzowuje: Tutaj było wspomnianych tyle elementów, które wyróżniają system Dexcom ONE+, chociażby opcja przesunięcia w czasie alarmu. Przecież to jest genialne! Dla mnie jako użytkownika to jest niuans. Jeżeli ktoś nigdy nie miał do czynienia z tą technologią, to sobie pomyśli "dokładne, nie boli", i już. Ale jeżeli ja już mam ósmy sensor, to naturalne jest, że zwracam uwagę na różne aspekty. Uważam, że o systemach do ciągłego monitorowania glikemii trzeba myśleć w taki sposób, że to jest znacznie więcej niż ulga od pokłutych palców.

Prowadząca zapytała uczestników debaty, komu polecaliby system Dexcom ONE+. Maciej Łysiak polecił system osobom na penach, bez pompy insulinowej, a także osobom z cukrzycą typu 2, ponieważ do tego systemu nie potrzeba dodatkowych elementów. System umożliwia sprawdzenie efektywności stosowanej terapii czy zaobserwowanie potrzeby wprowadzenia zmian w diecie. Istotne jest również, że można korzystać z systemu nie w sposób ciągły. Z kolei Maja Makowska zwróciła uwagę na inny aspekt. Jeżeli wyjeżdżam na wakacje i pakuję się tylko w bagaż podręczny, to biorę Dexcom ONE+. Zdecydowanie. Uczestnicy debaty zauważyli, że osoba z cukrzycą zawsze ze sobą musi zabierać dużo dodatkowego wyposażenia, natomiast użytkownicy Dexcom ONE+ mają tę przewagę, że system jest bardzo mały, co zmniejsza się wielkość i liczbę potrzebnych bagaży.

Autor tekstu: Jerzy Magiera


Systemy ciągłego monitorowania poziomu glukozy Dexcom G6 oraz Dexcom ONE+ są wskazane do stosowania u osób od 2. roku życia, w tym również u ciężarnych kobiet. Systemy Dexcom G6 i Dexcom ONE+ zaprojektowano, aby zastąpić testy z opuszek palców do oznaczania poziomu glukozy, stosowane do celów podejmowania decyzji dotyczących leczenia; Producent: Dexcom, Inc.; Autoryzowany przedstawiciel: MDSS GmbH; Oficjalny dystrybutor Dexcom w Polsce i podmiot prowadzący reklamę: Proglikemia Sp. z o.o.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [5]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~vst  IP: 195.205.121.xxx(2024-06-20 11:14:24)
My tu gadu gadu o głupotach, a w Chinach dzieje się postęp. Czas skończyć to gadanie i pchanie pieniędzy farmakorpo na jakieś bezużyteczne gadżety. https://www.focus.pl/artykul/cukrzyca-pokonana-terapia-komorkowa-chiny

~janusz  IP: 95.49.140.xxx(2024-06-13 09:38:33)
W "leczeniu" cukrzycy najważniejsze są GADŻETY. Zacznijcie w końcu leczyć chorych zamiast "umilać" im życie.

~Jerzy Magiera mojacukrzyca.org  IP: 178.36.11.xxx(2024-06-10 15:50:09)
Tomaszu, nie będziemy w każdym artykule pisali o cenie :) Tutaj znajdziesz informacje, których szukasz https://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=6424&des=system-dexcom-one-plus

~Kamil  IP: 78.8.117.xxx(2024-06-10 12:44:51)
A Dexcom g7 kiedy się pojawi, bo one+ dla osoby która ma częste spadki nie jest dobrym pomysłem (brak bardzo niskiego alarmu i alarmu predykcyjnego) i w dalszym ciągu trzeba korzystać z g6.

~Tomasz  IP: 46.151.136.xxx(2024-06-10 12:18:28)
Wszystko ładnie pięknie a o cenie nic ciekawe dlaczego


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Dexcom ONE+, zacznij monitorowanie glukozy od Dexcom - XXV Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line