Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Turniej piłki nożnej najlepszym lekarstwem! Już 15 czerwca diabetycy z Polski oraz Europy będą walczyć o podium!

źródło: informacja prasowa, dodano: 11 czerwca 2024 r.

W czerwcowy weekend, 15-16 czerwca br., w Białołęckim Ośrodku Sportu w Warszawie, odbędzie się szósta już edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Diabetyków "IOB 2024" (Insulin on Board Cup). Organizuje je Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą, która od 30 lat pomaga rodzinom oraz dorosłym, na co dzień zmagającym się z cukrzycą typu 1. Będzie się działo!

Honorowy patronat nad turniejem objęli: Polskiego Związek Piłki Nożnej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, a także International Diabetes Federation (IDF; Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna).

Uczestnicy

W tym roku weźmie udział około 220 zawodników, 18 drużyn z Polski i 6 drużyn z zagranicy - mówi Marta Ośmiańska, wiceprezeska Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Pomimo niesamowitego rozwoju technologii, czyli możliwości monitorowania cukrzycy i obserwowania poziomu cukru we krwi przez cały czas, dzięki małym urządzeniom na ramieniu, tzw. sensorom, czy pompom insulinowym, cukrzyca nadal jest nieuleczalna. Nadal wymaga ogromnego zaangażowania ze strony nawet małych dzieci i oczywiście rodziców. Fundacja poprzez wiele działań pokazuje, że z cukrzycą można żyć aktywnie i zdrowo, a ten Turniej jest tego pięknym przykładem - podkreśla.

Cukrzyca na światowych boiskach

W tym roku, utalentowani zawodnicy i jednocześnie Podopieczni Fundacji, mieli okazję obserwować na żywo oficjalny trening Reprezentacji Polski przed meczem z Czechami, podziwiając dwóch idoli, którzy również są diabetykami: Marcina Bułkę z francuskiego klubu OGC Nice oraz Patryka Pedę z włoskiego klubu SPAL. Wśród znanych piłkarzy, którzy również chorują na cukrzycę typu 1 są Nacho Fernandez z Realu Madryt czy Jesper Karlström z Lecha Poznań.

"IOB to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko promuje sport, zdrowy styl życia, ale przede wszystkim integruje społeczność młodych osób z cukrzycą i pokazuje, że niezależnie od przeciwności, można realizować swoje marzenia i pasje" - podkreśla Jarosław Jach, ceniony piłkarz, między innymi grający w przeszłości z angielskim klubem Crystal Palace, który już od kilku lat jest Ambasadorem Fundacji i aktywnie wspiera jej działania.

"Jestem pełen podziwu dla tych dzieci i młodzieży, która regularnie trenuje, dlatego postanowiłem osobiście zobaczyć ich rywalizację na boisku." - mówi. "Każdy z nas, zawodników, żyje piłką, ale z pewnością dla osoby z przewlekłą i wymagającą chorobą, jest to ogromny wysiłek, jak chociażby obliczenia dawek insuliny, zbilansowane posiłki i ciągła kontrola poziomów cukru, których osoby zdrowe nie zauważają. Jestem też zaszczycony, że będę mógł osobiście pogratulować i wręczyć Puchar zwycięskiej drużynie, ale oczywiście kibicuję wszystkim"- dodaje.

Szósta edycja Insulin on Board Cup - zmagania na boisku i na hali

Pierwsze rozgrywki Turnieju odbyły się w 2019 roku na trawie, mając na celu wyłącznie integrację i pokazanie dzieciom, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z tego sportu, a wręcz przeciwnie. Z kolejnymi latami, zawodników przybywało, a rodzice coraz bardziej ufali trenerom. Z garstki uczestników, Turniej IOB stał się największym i najważniejszym wydarzeniem piłkarskim wśród zawodników z cukrzycą, a także w środowisku diabetologicznym.

W tym roku, aż 24 drużyn z całej Polski oraz 6 drużyn ze Słowacji, Węgier i Włoch, zmierzy się po raz kolejny w trzech kategoriach wiekowych.

Równolegle, w tym samym czasie, w kategorii open, odbędą się mecze piłki nożnej wśród dorosłych zawodników grających wyłącznie na hali, czyli tzw. futsal. Na halowych rozgrywkach zobaczymy drużyny: włoską, słowacką, drużynę MojaCukrzyca.pl/ Sugar Team, Pierwszą Reprezentację Diabetyków w Futsalu oraz Reprezentację U21.

"Zeszły rok był wyjątkowy, bo jednocześnie, poza Turniejem Insulin on Board Cup, Fundacja była również organizatorem DiaEuro 2023 czyli 11. edycji Mistrzostw Europy Diabetyków Futsalu. To był nasz ogromny sukces, zarówno organizacyjny, jak i sportowy, ponieważ Polska Reprezentacja zdobyła historyczny, srebrny medal, przegrywając po rzutach karnych dopiero w emocjonującym finale, z Reprezentacją Węgier" - mówi Paweł Staniszewski, pomysłodawca Turnieju oraz organizator. “Podczas szóstej już edycji IOB, z pewnością możemy liczyć na ponad 500 osób, które tak, jak i my, stawiają na sport i propagują aktywność fizyczną wśród osób z cukrzycą" - dodaje. "Cieszy mnie ogromnie fakt, że coraz więcej firm widzi sens w pomaganiu takim organizacjom jak nasza Fundacja. To dla nas ogromne wsparcie, dzięki któremu możemy zapewniać naszym Podopiecznym szereg działań przez cały rok. Z pewnością kluczowe są wyjazdy wakacyjne, jak i w ferie. Wszystkie zachęcają do wysiłku fizycznego, a obozy piłkarskie dla dzieci i młodzieży mają już stałych uczestników" - dodaje.

Podczas Insulin on Board Cup, arbitrami będą profesjonalni sędziowie z Polskiego Związku Piłki Nożnej.

"Niezmiernie cieszy mnie, że już po raz szósty odbywa się turniej Insulin on Board." - podkreśla Przemysław Prętkiewicz, dyrektor departamentu Piłki Amatorskiej PZPN. Ta świetna inicjatywa pokazuje, że piłka nożna jest naprawdę sportem dla wszystkich i sportem, który może angażować bardzo różne grupy ludzi. Tutaj mamy grupę wyjątkową, osoby z cukrzycą, dla których aktywność fizyczna jest szczególnie ważna w codziennym funkcjonowaniu z tą chorobą. Jako Polski Związek Piłki Nożnej doceniamy i wspieramy takie inicjatywy, które promują piłkę nożną i które pokazują, że może ona być narzędziem służącym do tego, żeby zrobić coś dobrego. Podczas Insulin on Board razem z Fundacją dla Dzieci z Cukrzycą nie tylko promujemy piłkę nożną, jako aktywność fizyczną, ale mamy też okazję podziwiać wysokie umiejętności zawodniczek i zawodników. Część z nich gra już w klubach, a niektórzy być może dzięki udziałowi w takich turniejach, zachęcimy do regularnych treningów klubowych. Każda z tych osób może w przyszłości zagrać w reprezentacji - zarówno w reprezentacji diabetyków, które prowadzi Fundacja, a które PZPN również wspiera, ale również w Reprezentacji Polski. Doskonałymi przykładami są chociażby Patryk Peda czy Marcin Bułka, którzy mają za sobą debiuty w seniorskiej kadrze, a są osobami z cukrzycą. Wszystkim uczestnikom życzę jednak przede wszystkim zdrowia - zarówno braku kontuzji, jak i dobrych cukrów podczas turnieju, oraz dobrej zabawy. Sukcesy sportowe oczywiście też są ważne, ale to sprawa wtórna."

#Fundacjaintegruje

Jednym z nadrzędnych celów Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą jest integracja środowiska diabetyków. Stąd pomysł, aby podczas Turnieju odbył się dwudniowy piknik edukacyjno-integracyjny z wieloma atrakcjami.

Dla odwiedzających Białołęcki Ośrodek Sportu w Warszawie, organizatorzy przygotowali między innymi konkursy i zabawy z nutką rywalizacji sportowej, a także stanowiska specjalistów udzielających bezpłatnych porad z dziedzin: aktywności fizycznej w cukrzycy, dietetyki, psychologii, diabetologii oraz praw pacjenta.

W gronie Partnerów Wydarzenia, po raz kolejny znalazła się Proglikemia, oficjalny dystrybutor Dexcom w Polsce, który wyposażył wszystkich chętnych zawodników w nowoczesne systemy Dexcom ONE+, umożliwiające monitorowanie poziomu glukozy w czasie rzeczywistym. To niezwykle istotne wsparcie technologiczne pozwala zawodnikom na bezpieczne i pełne sportowej pasji uczestnictwo w turnieju, minimalizując ryzyko związane z konsekwencjami nagłych zmian glikemii.

Aby dodatkowo podgrzewać atmosferę na trybunach IOB Cup 2024, powstała Strefa DEXCOM Warriors oraz Strefa Kibica - specjalnie przygotowane przestrzenie, gdzie oprócz zaplanowanych sportowych konkurencji zawodnicy i kibice będą mieć możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat cukrzycy, ale też na temat piłki nożnej i sportu oraz szeroko pojętej nauki w quizie "Zakręcona Wiedza" z wykorzystaniem koła fortuny.

Gospodarzami tych miejsc będą członkowie społeczności Dexcom Warriors: triathlonistka i ultrakolarka Maja Makowska "SugarWoman", edukator diabetologiczny i youtuber Maciej Łysiak oraz autor i redaktor prowadzący portalu mojacukrzyca.org, Jerzy Magiera, którzy będą towarzyszyć kibicom w sportowych i edukacyjnych zmaganiach, podzielą doświadczeniami i zachęcą odwiedzających strefy do jeszcze odważniejszego stawiania czoła przeciwnościom – tym sportowym i tym wynikającym z codziennych wyzwań jakie niesie ze sobą życie z cukrzycą.

Proglikemia ufundowała również dwie "Nagrody Specjalne Dexcom": dla drużyny, która wykazała się największą walecznością na boisku oraz dla grupy kibicowskiej, która najmocniej dopingowała swoich zawodników. Nagroda dla zawodników ma na celu uhonorowanie drużyny, która nie tylko osiągnęła świetne wyniki sportowe, ale również pokazała postawę pełną konsekwencji i determinacji w realizacji swoich celów, mimo przeciwności losu. Nagroda dla kibiców ma wymiar symboliczny, akcentując rolę zaangażowania najbliższych w sukces sportowy i terapeutyczny zawodników. "Nagrody Specjalne Dexcom" stanowią inspirację do aktywnego życia z cukrzycą i podkreślają, jak ważne jest, aby się nie poddawać i zawsze dążyć do realizacji swoich marzeń.

Najmłodsi z radością spędzą czas na wodnej ślizgawce lub w strefie kreatywnych prac plastycznych. Na terenie będzie można skorzystać z oferty gastronomicznej, jak również wesprzeć Fundację kupując różne gadżety.

"Największą nagrodą podczas Turnieju jest dla nas widok uśmiechniętych dzieci i ich rodziców, którzy mają pasję, wspólnie bawią się, wymieniają się swoimi doświadczeniami, nawiązują nowe przyjaźnie." - podkreśla Dagmara Staniszewska, Prezeska Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Nikt z boku nie śmiałby powiedzieć, że są to osoby z niepełnosprawnością. Nie widać tego, chociaż wiemy, jako Fundacja, która jest w ich życiu cały czas, że to efekt ogromnego wysiłku dziecka, rodzica, naszej Fundacji i zespołów specjalistów, z którymi współpracujemy; edukatorów, pielęgniarek, lekarzy, dietetyków, i psychologów, pedagogów. Żaden sprzęt nie zastąpi wsparcia drugiej osoby, która rozumie przeciwności i wierzy w zdrowe i szczęśliwe życie. - dodaje. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej fundacyjnej rodziny - zachęca.

Najważniejsze informacje

Tytuł wydarzenia:
VI (6.) Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Diabetyków "Insulin On Board Cup 2024".

Miejsce i czas trwania wydarzenia:
15-16 czerwca 2024, Białołęcki Ośrodek Sportu w Warszawie, ul. Strumykowa 21
Boiska: Sobota: 12.00 - 19.00, Niedziela 8.00 - 13.00, 13.00 - Ceremonia Wręczenia Nagród
Hala: sobota (14.00 - 18.30), Niedziela (8.30 - 12.30) 13.00 - Ceremonia Wręczenia Nagród

Strona internetowa Turnieju:
https://www.diabetes-cup.com/
https://www.facebook.com/FundacjadlaDziecizCukrzyca/
Profil #IOB na Facebooku: https://www.facebook.com/diabetesfootball

Organizator:

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą

ul. Szpitalna 5/16, 00-031 Warszawa
www.fundacja-cukrzyca.pl

Kontakt: sport@fundacja-cukrzyca.pl, tel. 793 033 013
Kontakt dla mediów: monika.borkowska@fundacja-cukrzyca.pl, tel. 693 555 328

Patronaty honorowe:
Polski Związek Piłki Nożnej PZPN Łączy nas Piłka
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa
Rzecznik Praw Dziecka
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne
International Diabetes Federation (IDF; Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna)

Partnerzy:
Warszawa Białołęka
Białołęcki Ośrodek Sportu
Bibby Financial Services Polska
AZS Warszawa

Sponsorzy:
Sponsor strategiczny: ED Invest SA
Złoty Sponsor: Proglikemia, oficjalny dystrybutor Dexcom w Polsce
Diabetyk24
Medtronic
Novo Nordisk
Bibby Financial Services Polska
Polmak Makaroniarnia
Maspex

Wydarzenie dofinansowano ze środków:
PFRON
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Miasto Stołeczne Warszawa

Patronat medialny:
Mojacukrzyca.org
Nie słodzę - kanał o cukrzycy
Asystent Trenera
Łączy nas Piłka

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Turniej piłki nożnej najlepszym lekarstwem! Już 15 czerwca diabetycy z Polski oraz Europy będą walczyć o podium!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line