Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Sprawozdanie z XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

źródło: oprac. własne, dodano: 11 czerwca 2024 r.

W dniach od 23 do 25 maja br. w warszawskim EXPO XXI odbył się jubileuszowy XXV Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. To największe i najważniejsze diabetologiczne wydarzenie w naszym kraju. Blisko 2000 uczestników z całej Polski przyjechało do stolicy, aby edukować się, wymienić doświadczeniami i zapoznać się z nowościami w świecie diabetologii. Wydarzenie co roku przyciąga lekarzy diabetologów, pracowników ochronnych zdrowia, pielęgniarki i edukatorów diabetologicznych. Obszerne sprawozdanie z XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dla gazety "Choroby cywilizacyjne w praktyce lekarskiej. Kardiologia i Diabetologia" przygotował Jerzy Magiera.

Wydarzenie odbyło się w Warszawie, która tym razem ugościła uczestników "na żywo" (poprzedni Zjazd w Warszawie w 2021 r. odbywał się online). Był to też kolejny, trzeci już zjazd PTD w trakcie wojny na Ukrainie, z którą całe PTD się solidaryzuje i z szacunkiem obserwuje waleczność i determinację Narodu Ukraińskiego. Podczas XXII Zjazdu PTD w Warszawie obchodzony był jubileusz 100-lecia od odkrycia insuliny. Tegoroczny Zjazd zbiegł się z setną rocznicą produkcji insuliny przez Państwowy Instytut Higieny w Warszawie.


Spotykamy się na święcie polskiej diabetologii już po raz 25. - piękny jubileusz! Nieprzypadkowo jego obchody mają miejsce w Warszawie - to tu dokładnie 100 lat temu zaczęła być w Polsce produkowana insulina. Uruchomił tę produkcję w 1924 roku Kazimierz Funk, polski biochemik, który sam ponad dziesięć lat wcześniej wymyślił słowo "witamina". I od tamtej pory nieprzerwanie nad Wisłą insulina jest produkowana, chociaż pod różnymi adresami i przez różnych wytwórców. Obchodząc stulecie produkcji insuliny w Warszawie chcemy jednocześnie "nadrobić" straconą szansę do odpowiedniej rangi uczczenia stulecia odkrycia insuliny. Temu wydarzeniu poświęcony był poprzedni zjazd w stolicy, w 2021 roku, ale wówczas plany pokrzyżowała nam pandemia - napisał prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Rozpoczęcie Zjazdu utrzymane było w stylu filmów z serii Star Wars. Przygotowano kilkuminowe animowane wprowadzenie, podczas którego uczestnicy Zjazdu dowiedzieli się, że "Jest czas wojny. Wojny z cukrzycą. Naziemne i napowietrzne statki kierowane przez zespoły terapeutyczne atakują wroga ze wszystkich poradni i oddziałów diabetologicznych i odnoszą swoje pojedyncze zwycięstwa w batalii o życie z Międzygalaktycznym Imperium Cukrzycowego Zła". W filmie przybliżono historię cukrzycy i obecnie dostępne narzędzia do walki z wrogiem.

Obszerną relację z XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dla gazety "Choroby cywilizacyjne w praktyce lekarskiej. Kardiologia i Diabetologia" przygotował Jerzy Magiera z portalu mojacukrzyca.org. Artykuł dostępny jest bezpłatnie (dostęp otwarty) na stronie www.kardiologia-i-diabetologia.pl. Zachęcamy do lektury!


Zarówno portal mojacukrzyca.org, jak i "Choroby cywilizacyjne w praktyce lekarskiej. Kardiologia i Diabetologia" sprawowali patronaty medialne nad XXV Zjazdem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Relacje na żywo z XXV Zjazdu PTD

Jerzy Magiera prowadził transmisję na żywo z konferencji prasowej poprzedzającej XXV Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Można też zapoznać się z relacją na żywo ze stoiska firmowego firmy Proglikemia/Dexcom, oficjalnego dystrybutora systemów Dexcom G6 oraz Dexcom ONE+ w Polsce oraz ze stoiska firmowego firmy Ascensia Diabetes Care, która dostarcza Zintegrowane rozwiązanie CONTOUR® oraz jest dystrybutorem systemu ciągłego monitorowania glukozy Eversense E3.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Sprawozdanie z XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line