W Portugalii późnym wieczorem w sobotę 20 lipca br., zakończyła się już 13. edycja Mistrzostw Europy Diabetyków w Futsalu, czyli halowej odmiany piłki nożnej. Zwyciężyła Chorwacja, wicemistrzami została Portugalia, a trzecie miejsce zajęła Polska Reprezentacja Diabetyków.
- Portugalczycy i Chorwaci byli zupełnie poza zasięgiem, wobec czego pozostała nam rywalizacja o trzecie miejsce - mówi Paweł Staniszewski, kapitan polskiej reprezentacji. - Finalnie się udało, choć problemów i przeszkód było co niemiara. W ostatnim meczu mieliśmy tak naprawdę trzech zdrowych zawodników, resztę trapiły mniejsze lub większe urazy. Dlatego cieszy mnie ostateczny wynik, choć jechaliśmy po złoto - dodaje kapitan.
Andrzej Prokop, trener i zawodnik polskiej reprezentacji, też cieszy się z brązu. - W finale spotkały się dwie reprezentacje, które grały najlepszy Futsal w tym turnieju, czyli Chorwacja i Portugalia - mówi Prokop. W finale Chorwacja wygrała z Portugalią 4 do 2, a Polska w walce o trzecie miejsce pokonała Słowację 4:1 w emocjonującym meczu. O wyniku zdecydowała bowiem dogrywka. Gole dla naszej drużyny w tym meczu strzelili Paweł Staniszewski, Bartosz Różański, Andrzej Prokop oraz Michał Hyży z przedłużonego rzutu karnego.
Partnerami Polskiej Reprezentacji Diabetyków są PZPN, Ornsson Solutions, polska firma doradcza specjalizująca się w usprawnianiu procesów biznesowych Proglikemia, dystrybutor systemów do ciągłego pomiaru glikemii, Sklep Diabetyk24, Charge, firma oferująca profesjonalne usługi w zakresie elektryki oraz Fundacja Dla Dzieci z Cukrzycą. Patronem medialnym drużyny był portal mojacukrzyca.org.
- Jako PZPN jesteśmy bardzo dumni z tego, jak zaprezentowała się nasza reprezentacja diabetyków na Mistrzostwach Europy. Gratulujemy sztabowi i zawodnikom osiągniętego wyniku w postaci brązowego medalu! Cieszymy się, że mamy zaszczyt wspierać tę drużynę oraz misję, która za nią stoi. Z jednej strony pokazujemy, że piłka nożna może wspierać osoby z cukrzycą w codziennym życiu, a z drugiej, że diabetycy mogą uprawiać sport tak samo jak wszyscy - mówi Przemysław Prętkiewicz, dyrektor departamentu Piłki Amatorskiej (Grassroots) PZPN.
Paweł Staniszewski z Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, która wspiera dzieci i dorosłych chorych na cukrzycę typu 1, dodaje, że najważniejsze, że po raz kolejny udało się zorganizować Mistrzostwa Europy i mogliśmy pokazać, że z cukrzycą typu 1 też można uprawiać sport i to na wysokim poziomie.
W 2023 r. DiaEuro odbyło się w Polsce wraz z Międzynarodowym Turniejem Piłki Nożnej dla Diabetyków "Insulin on Board Cup". Wówczas zwyciężyli Węgrzy, nasza reprezentacja wywalczyła srebro, a Chorwaci - brąz.
Na cukrzycę choruje ponad trzy miliony Polaków, dziesięć procent z nich ma właśnie cukrzycę typu 1. To nieuleczalna choroba, w której trzustka nie produkuje insuliny. Trzeba ją podawać z zewnątrz penem lub pompą insulinową, dobierać dawki do liczby zjadanych węglowodanów, uważać na spadki i wzrosty poziomu cukru, w dzień i w nocy, przed i po wysiłku fizycznym, dbać o odpowiednią dietę. Uprawianie sportu mocno obniża poziom cukru we krwi, czego osoby zdrowe nie zauważają, ale jest możliwe i wskazane. Na co dzień z cukrzycą typu 1 zmagają się tacy znani piłkarze jak Nacho Fernandez do niedawna zawodnik Realu Madryt, Jesper Karlström z Lecha Poznań, Marcin Bułka z OGC Nicea czy Patryk Peda z Palermo FC to znani piłkarze.