Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia w województwach dolnośląskim, małopolskim, śląskim i opolskim stale monitorują sytuację w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych i uzdrowiskach w zakresie m.in. podtopień, braku prądu, ewakuacji pacjentów. NFZ ściśle współpracuje ze służbami Wojewodów. Jest również w stałym kontakcie z przedstawicielami Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej i środowiska lekarzy rodzinnych.
Infolinia NFZ. Całodobowa informacja dla pacjentów
Ten numer warto zapamiętać - 800 190 590. To infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Infolinia dostarcza informacji m.in. o najbliższym szpitalu, czy punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Połączenie jest bezpłatne. Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.Więcej www.nfz.gov.pl
Ułatwienie w dostępie do lekarza POZ
Szef Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie, które ułatwi wizytę pacjenta z obszaru dotkniętego powodzią u lekarza rodzinnego. Od teraz każdy lekarz POZ może przyjąć pacjenta, nawet z sąsiedniej gminy, a ten pacjent nie musi być zapisany na tzw. listę aktywną tego lekarza. Za tę wizytę zapłaci NFZ. To rozwiązanie zapewnia niezbędną pomoc potrzebującym, niezależnie od ich stałego miejsca zamieszkania.Więcej www.nfz.gov.pl
Pomoc psychologiczna
Działa pomoc psychologiczna dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w stanie kryzysu psychicznego.1. Centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym centrumwsparcia.pl
Telefoniczne Centrum Wsparcia 800 70 2222 - linia jest bezpłatna, a pomoc psychologa dostępna jest 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.
E-mail: porady@centrumwsparcia.pl
2. Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym 116111.pl
Telefon zaufania 116 111 - linia jest bezpłatna, czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
E-mail https://116111.pl/napisz/
Czat https://116111.pl/czatuj/
Wsparcie psychologiczne na terenach objętych powodzią:
W województwie opolskim działają trzy Centra Zdrowia Psychicznego dla dorosłych w:
- Kędzierzynie-Koźlu (ul. Judyma 4)
- Krapkowicach - dwie lokalizacje: Krapkowice, ul. Jagiellońska 29 i Strzelce Opolskie, Pl. S. Żeromskiego 10
- Opolu (ul. Wodociągowa 4).
Do mieszkańców Lewina Brzeskiego, Głuchołaz, Nysy, Głubczyc i okolic, oprócz wsparcia stacjonarnego, docierać będzie pomoc mobilna. 23 września pomoc psychologiczna dotrze do Chomiąży (w godz. 10.00 - 13.00).
W województwie dolnośląskim mieszkańcy rejonu kłodzkiego mogą zgłaszać się do Centrum Zdrowia Psychicznego w Kłodzku: ZOZ Kłodzko, ul. Szpitalna 1a lub punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego w Nowej Rudzie, ul. Szpitalna 8.
Dodatkowo uruchomiono pomoc psychologiczną w Stroniu Śląskim w Wojewódzkim Centrum Psychiatrii Długoterminowej przy ul. Sudeckiej 3A oraz Lądku-Zdroju przy ul. Kolejowej 6.
Pacjenci z powiatów karkonoskiego i kamiennogórskiego oraz Jeleniej Góry otrzymają pomoc w Sudeckim Centrum Zdrowia Psychicznego. Można zgłaszać się do Szpitala MSWiA w Jeleniej Górze przy ul. Cieplickiej 69-71 bud. A lub do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego w Kamiennej Górze, ul. Tadeusza Kościuszki 6.
Osobom z powiatu lwóweckiego i lubańskiego pomoc psychologiczną zapewnia Centrum Zdrowia Psychicznego przy Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu, Aleja Tysiąclecia 30. Po pomoc w Lubaniu można zgłaszać się do przychodni przy ul. Fabrycznej-Osiedle 8A, a w Lwówku Śląskim do Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Gustawa Morcinka 7.
Foto: https://depositphotos.com/pl/