Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Dexcom G7


Zobacz program: Cukrzyca i nerki - jak zapobiegać powikłaniom?

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

EDENT1FI - badanie przesiewowe w kierunku wczesnej, bezobjawowej fazy cukrzycy typu 1

źródło: bezcukrzycy.com, dodano: 16 października 2024 r.


Coraz więcej dzieci choruje na cukrzycę typu 1. Przekazujemy informacje o projekcie EDENT1FI, wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1. Analizując kilka kropli krwi, można wykryć, czy u dziecka występuje wczesne stadium cukrzycy typu 1. W takim przypadku choroba może być optymalnie leczona od samego początku. Udział w badaniu jest dobrowolny i bezpłatny. Wymagana jest pisemna zgoda rodziców. Badanie jest organizowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Badanie nie wymaga skierowania i rejestracji.

Jakie są korzyści z udziału w badaniu przesiewowym w kierunku cukrzycy typu 1?

Jeśli badanie wykaże, że dziecko ma we krwi autoprzeciwciała przeciw antygenom wysp trzustkowych, można zapewnić mu optymalną opiekę i leczenie od samego początku. Może to zapobiec zagrażającej życiu hiperglikemii, która może wystąpić stosunkowo szybko i bez ostrzeżenia. Dzieci i rodzice dotknięci chorobą otrzymują od nas szczegółowe informacje i porady. Obecnie podejmowane są również nowe próby leczenia, aby zapobiec postępowi choroby. Zainteresowanym rodzinom oferujemy możliwość wzięcia udziału w takich badaniach.

Co oznaczają badania przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 1?

Krew dziecka jest analizowana pod kątem autoprzeciwciał przeciw antygenom wysp trzustkowych. Obecność autoprzeciwciał świadczy o stanie zapalnym komórek trzustki produkujących insulinę. Można je wykryć we krwi na wiele lat przed wystąpieniem niedoboru insuliny i wzrostem stężenia glukozy we krwi. Wykrycie autoprzeciwciał wskazuje na cukrzycę typu 1. Około 0,4% lub 4 na 1000 badanych dzieci ma we krwi przeciwciała typowe dla cukrzycy typu 1.

Jak przebiega badanie?

W celu oceny przeciwciał pobierzemy kilka kropli krwi z opuszki palca dziecka do kapilary i wykonamy test w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

W przypadku dodatniego testu, powtórzymy badanie dwukrotnie różnymi testami. Dzieci z dodatnim wynikiem badania zostaną objęte opieką diabetologiczną.

Co dzieje się z wynikiem testu?

Negatywne wyniki testów nie są przekazywane. Oznacza to dla Ciebie: brak wiadomości = dobra wiadomość.

Jeśli wynik badania będzie nieprawidłowy, zostanie o tym poinformowana przychodnia/szpital, w którym pobrano próbkę krwi. Lekarz skontaktuje się z Tobą w celu sprawdzenia nieprawidłowego wyniku testu w drugiej próbce krwi. Jeśli dwukrotnie podczas testów wykryte zostaną autoprzeciwciała, zostanie zdiagnozowana “cukrzyca typu 1 we wczesnym stadium”.

W takim przypadku zostaniesz o tym natychmiast poinformowany i zaproszony do poradni diabetologicznej na badanie kontrolne oraz szkolenie.

Dziecko sprawia wrażenie zdrowego. Czy powinno być zbadane w kierunku cukrzycy?

Tak, większość dzieci, u których rozwija się cukrzyca typu 1, nie wykazuje żadnych nieprawidłowości we wczesnych stadiach choroby. Około 90% dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 nie ma w rodzinie krewnych chorych na cukrzycę. Badanie krwi umożliwia rozpoznanie cukrzycy typu 1 na tym wczesnym etapie. Jeśli od tego momentu poziom cukru we krwi jest dobrze monitorowany, można zapobiec poważnym problemom zdrowotnym.

W celu wykonania badania prosimy zgłosić się do wybranej placówki

1. Przychodnia Specjalistyczna dla Dzieci i Młodzieży SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście, ul. Szlenkierów 10, 01-181 Warszawa, w godzinach:
Poniedziałek 8:30 - 17:00
Wtorek 8:30 - 12:00
Środa 13:00 - 17:00
Czwartek 8:30 - 12:00
Piątek 8:30 - 17:00

2. Centrum Medyczne CMP, Puławska 49, 05-500 Piaseczno

3. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego - Warszawa Praga Południe
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Styrska 44
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Saska 61
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Grochowska 339
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Ostrołęcka 4
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Abrahama 16
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Sygietyńskiego 3
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Kickiego 24

Więcej informacji o badaniu na https://bezcukrzycy.com/edent1fi/

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: EDENT1FI - badanie przesiewowe w kierunku wczesnej, bezobjawowej fazy cukrzycy typu 1
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Bądź z nami!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2025 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 24 kwietnia 2025 r.

Zadaj pytanie on-line