
Jakie są korzyści z udziału w badaniu przesiewowym w kierunku cukrzycy typu 1?
Jeśli badanie wykaże, że dziecko ma we krwi autoprzeciwciała przeciw antygenom wysp trzustkowych, można zapewnić mu optymalną opiekę i leczenie od samego początku. Może to zapobiec zagrażającej życiu hiperglikemii, która może wystąpić stosunkowo szybko i bez ostrzeżenia. Dzieci i rodzice dotknięci chorobą otrzymują od nas szczegółowe informacje i porady. Obecnie podejmowane są również nowe próby leczenia, aby zapobiec postępowi choroby. Zainteresowanym rodzinom oferujemy możliwość wzięcia udziału w takich badaniach.Co oznaczają badania przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 1?
Krew dziecka jest analizowana pod kątem autoprzeciwciał przeciw antygenom wysp trzustkowych. Obecność autoprzeciwciał świadczy o stanie zapalnym komórek trzustki produkujących insulinę. Można je wykryć we krwi na wiele lat przed wystąpieniem niedoboru insuliny i wzrostem stężenia glukozy we krwi. Wykrycie autoprzeciwciał wskazuje na cukrzycę typu 1. Około 0,4% lub 4 na 1000 badanych dzieci ma we krwi przeciwciała typowe dla cukrzycy typu 1.Jak przebiega badanie?
W celu oceny przeciwciał pobierzemy kilka kropli krwi z opuszki palca dziecka do kapilary i wykonamy test w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.W przypadku dodatniego testu, powtórzymy badanie dwukrotnie różnymi testami. Dzieci z dodatnim wynikiem badania zostaną objęte opieką diabetologiczną.
Co dzieje się z wynikiem testu?
Negatywne wyniki testów nie są przekazywane. Oznacza to dla Ciebie: brak wiadomości = dobra wiadomość.Jeśli wynik badania będzie nieprawidłowy, zostanie o tym poinformowana przychodnia/szpital, w którym pobrano próbkę krwi. Lekarz skontaktuje się z Tobą w celu sprawdzenia nieprawidłowego wyniku testu w drugiej próbce krwi. Jeśli dwukrotnie podczas testów wykryte zostaną autoprzeciwciała, zostanie zdiagnozowana “cukrzyca typu 1 we wczesnym stadium”.
W takim przypadku zostaniesz o tym natychmiast poinformowany i zaproszony do poradni diabetologicznej na badanie kontrolne oraz szkolenie.
Dziecko sprawia wrażenie zdrowego. Czy powinno być zbadane w kierunku cukrzycy?
Tak, większość dzieci, u których rozwija się cukrzyca typu 1, nie wykazuje żadnych nieprawidłowości we wczesnych stadiach choroby. Około 90% dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 nie ma w rodzinie krewnych chorych na cukrzycę. Badanie krwi umożliwia rozpoznanie cukrzycy typu 1 na tym wczesnym etapie. Jeśli od tego momentu poziom cukru we krwi jest dobrze monitorowany, można zapobiec poważnym problemom zdrowotnym.W celu wykonania badania prosimy zgłosić się do wybranej placówki
1. Przychodnia Specjalistyczna dla Dzieci i Młodzieży SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście, ul. Szlenkierów 10, 01-181 Warszawa, w godzinach:Poniedziałek 8:30 - 17:00
Wtorek 8:30 - 12:00
Środa 13:00 - 17:00
Czwartek 8:30 - 12:00
Piątek 8:30 - 17:00
2. Centrum Medyczne CMP, Puławska 49, 05-500 Piaseczno
3. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego - Warszawa Praga Południe
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Styrska 44
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Saska 61
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Grochowska 339
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Ostrołęcka 4
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Abrahama 16
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Sygietyńskiego 3
Zakład Lecznictwa Otwartego ul. Kickiego 24
Więcej informacji o badaniu na https://bezcukrzycy.com/edent1fi/