Celem niniejszego badania jest ocena częstości występowania mutacji monogenowych oraz określenie wskazań do badania genetycznego u pacjentek z cukrzycą ciążową o atypowym przebiegu. Cukrzyca ciążowa (GDM - gestational diabetes mellitus) to najczęstsza patologia ciąży, z częstością występowania szacowaną na ok. 5- 15%. Jedną z przyczyn hiperglikemii w ciąży (podwyższonego poziomu glukozy we krwi) jest również cukrzyca monogenowa - cukrzyca MODY (maturity onset diabetes of the young). Obecnie uważa się, że około 1-2% pacjentek z GDM, to tak naprawde nierozpoznana cukrzyca MODY.
Prawidłowe rozpoznanie jest istotne ze względu na inne metody leczenia. Cukrzyca monogenowa to rodzaj cukrzycy, której przyczyną jest mutacja w jednym genie. Istnieje kilka rodzajów mutacji, spośród których najczęstszą jest mutacja monogenowa dla glukokinazy (GCK-MODY) Uważa się, że nawet 1% rozpoznań cukrzycy ciążowej jest cukrzycą GCK-MODY. Cukrzyca monogenowa ma często łagodny przebieg, dlatego w wielu przypadkach jest diagnozowana w ciąży jako cukrzyca ciążowa. Z uwagi na różnice w powikłaniach niezwykle ważne jest prawidłowe różnicowanie przyczyn cukrzycy po raz pierwszy rozpoznanej w ciąży.
Badanie jest realizowane przez Klinikę Położnictwa i Ginekologii, Poradnię Cukrzycy i Chorób Metabolicznych oraz w Zakładzie Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Głównym badaczem jest dr n. med. Agata Majewska.
Pacjentka powinna spełnić kryteria włączenia do badania:
- wiek ≥18 lat
- ciąża pojedyncza
- BMI pacjentki <30.0 kg/m2
- rozpoznanie cukrzycy ciążowej w I trymestrze ciąży
Udział w badaniu jest bezpłatny a stosowane metody diagnostyki zostaną wykonane podczas rutynowo stosowanych procedur. Korzyści jakie może pacjentka odnieść z udziału w badaniu obejmują możliwość diagnostyki genetycznej w kierunku cukrzycy monogenowej u pacjentki oraz jej dziecka.
Zapraszamy do udziału w badaniu!
źródło: https://depositphotos.com/pl/