Statystyki są alarmujące! Ponad 1 milion Polaków chorych na cukrzycę typu 2 nadal nie jest zdiagnozowana. Jak pokazuje praktyka kliniczna, wielu Polaków dowiaduje się, że są chorzy na cukrzycę typu 2 w sytuacji, kiedy wystąpią już u nich groźne powikłania. Podejmowanie działań profilaktycznych stało się priorytetem w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy i jej powikłań. W związku z tym, w celu wsparcia wszystkich stron zaangażowanych w poprawę diagnostyki cukrzycy został opracowany kilka lat temu "Test ryzyka stanu przedcukrzycowego / cukrzycy typu 2 o nazwie SEDRISK" na podstawie aktualnych zaleceń klinicznych.
Jakie są zatem czynniki ryzyka? Dowiesz się tego z ankiety "Test ryzyka stanu przedcukrzycowego / cukrzycy typu 2", która została przygotowana dla osób, które NIE MAJĄ ROZPOZNANEJ CUKRZYCY, aby mogły dowiedzieć się czy są w grupie ryzyka. Ankieta zawiera również wartość EDUKACYJNĄ, ponieważ każdy z czynników jest dokładnie opisany.
Wypełnij test już teraz! https://forms.gle/mK7gWyWqCZ5y9my19
Jak interpretować test ryzyka?
- Jeżeli u osoby badanej występuje minimum JEDEN z poniższych czynników ryzyka stanu przedcukrzycowego/cukrzycy typu 2 (odpowiedź "tak") zaleca się dwukrotne badanie stężenia glukozy na czczo (badanie w osoczu krwi żylnej w laboratorium, każde innego dnia) i/lub wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT) lub oznaczenie wskaźnika HbA1c (hemoglobiny glikowanej).
- Jeżeli u osoby badanej występuje minimum JEDNA odpowiedź "nie wiem" zaleca się przeprowadzenie edukacji w celu pogłębienia wiedzy w określonym temacie.
- Wszystkie osoby po 45. roku życia powinny prowadzić badania laboratoryjne co 3 lata w celu wczesnego rozpoznania stanu przedcukrzycowego/cukrzycy typu 2. Jeżeli u osoby badanej w tej grupie wiekowej występuje minimum JEDEN z poniższych czynników ryzyka stanu przedcukrzycowego/cukrzycy typu 2 (odpowiedź "tak") zaleca się prowadzić badania co roku w celu wczesnego rozpoznania stanu przedcukrzycowego/cukrzycy typu 2.