Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Czytelnia

Polecamy kompendium wiedzy - Diabetologia wieku rozwojowego - wydanie II

źródło: oprac. własne, dodano: 9 listopada 2024 r.


Podręcznik "Diabetologia wieku rozwojowego" to kompleksowe kompendium wiedzy, stworzone przez wybitnych polskich specjalistów w dziedzinie diabetologii i endokrynologii dziecięcej. Nowe wydanie tej publikacji stanowi cenne źródło informacji zarówno dla lekarzy specjalizujących się w diabetologii pediatrycznej, pediatrów, jak i studentów medycyny, pragnących zgłębić tematykę cukrzycy i jej specyfiki w wieku rozwojowym.

Książka szczegółowo opisuje zagadnienia związane z etiologią, patogenezą, objawami klinicznymi i diagnostyką różnych typów cukrzycy oraz zaburzeń tolerancji glukozy. Oprócz tego wyczerpująco omawia zasady insulinoterapii, w tym działanie osobistych pomp insulinowych i nowoczesnych urządzeń monitorujących poziom glukozy, co jest niezmiernie ważne z perspektywy młodych pacjentów wymagających precyzyjnego dostosowania leczenia. Publikacja analizuje także zarówno ostre, jak i przewlekłe powikłania cukrzycy, uwzględniając choroby współistniejące, które mogą dodatkowo komplikować leczenie.

Jednym z najbardziej interesujących rozdziałów książki jest ten poświęcony metodom prewencji cukrzycy typu 1 oraz nowoczesnym terapiom, które mogą zmienić życie pacjentów. Znajdują się tu najnowsze osiągnięcia nauki i innowacyjne podejścia terapeutyczne, które mogą wesprzeć lekarzy w codziennej pracy i wpłynąć na efektywność ich działań.


W nowym wydaniu Diabetologii wieku rozwojowego szczególną uwagę poświęcono także edukacji zdrowotnej. Zawarto praktyczne wskazówki dotyczące samokontroli, konieczności zmian nawyków żywieniowych, roli aktywności fizycznej oraz zarządzania stylem życia pacjentów. Publikacja omawia nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym telemedycynę, które wspierają opiekę diabetologiczną w Polsce, ułatwiając młodym pacjentom dostęp do specjalistycznej pomocy także w placówkach oświatowych i wychowawczych.

"Diabetologia wieku rozwojowego" pozytywnie zaskoczyła mnie zarówno szczegółowością, jak i przystępnością przekazu. Jest to podręcznik, który odpowiada na realne potrzeby lekarzy, którzy na co dzień opiekują się młodymi pacjentami z cukrzycą - od specjalistów, po pediatrów i lekarzy rodzinnych. Autorzy uwzględnili najnowsze technologie, jak telemedycyna, oraz temat edukacji zdrowotnej i zmiany stylu życia, które są kluczowe w procesie leczenia. Ciekawy i niezwykle cenny wydał mi się rozdział o prewencji cukrzycy typu 1, ponieważ daje nadzieję na bardziej efektywne metody wsparcia dzieci i ich rodzin. Ta książka nie tylko dostarcza wiedzy, ale też inspiruje do wdrażania nowoczesnych rozwiązań i budowania świadomości zdrowotnej wśród najmłodszych pacjentów - co jest absolutnie bezcenne - Jerzy Magiera, autor portalu mojacukrzyca.org

Podręcznik jest nieocenioną pomocą zarówno dla lekarzy przygotowujących się do egzaminów specjalizacyjnych z endokrynologii i diabetologii wieku rozwojowego, jak i dla pediatrów oraz lekarzy rodzinnych, którym pozwala szybko i trafnie rozpoznać zaburzenia gospodarki węglowodanowej oraz reagować na ostre powikłania cukrzycy.

Diabetologia wieku rozwojowego to publikacja, która wyróżnia się aktualnością, precyzją merytoryczną oraz praktycznymi wskazówkami. Dzięki zaangażowaniu autorów, książka dostarcza całościowej wiedzy, przydatnej zarówno w codziennej pracy klinicznej, jak i w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji.

O książce

Druk: 2024
Data premiery: 21.10.2024
Wydanie/Copyright: wyd. II, 2024
Redakcja naukowa: Małgorzata Myśliwiec, Przemysława Jarosz-Chobot, Agnieszka Szadkowska
Wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie
Typ oprawy: miękka

Recenzenci:
Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Prof. dr hab. med. Grzegorz J. Dzida

Patronat:
Polskie Towarzystwo Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej
PolPeDia Sekcja Pediatryczna Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Autorki

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec - specjalista pediatrii, endokrynologii, diabetologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wiceprzewodnicząca Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej (PTEiD), konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Współtwórca opatentowanej terapii cukrzycy typu 1 komórkami T regulatorowymi u dzieci. Za wkład w rozwój endokrynologii i diabetologii dziecięcej otrzymała w 2019 roku Honorową Nagrodę Zaufania „ZŁOTY OTIS 2019”. Za całokształt pracy zawodowej i naukowej została odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W 2020 roku otrzymała Nagrodę Naukową Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia oraz za osiągnięcia w dziedzinie nauk medycznych. W 2022 roku otrzymała od Marszałka Województwa Pomorskiego Medal „De nihilo nihil fit” za wybitny wkład w leczeniu chorób diabetologicznych i endokrynologicznych u dzieci oraz od Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Medal 40-lecia PSD za szczególne zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i osób z cukrzycą w Polsce. W 2023 roku podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu została nagrodzona przez Forum Ekspertów ds. Cukrzycy w uznaniu za działania i zaangażowanie na rzecz podnoszenia jakości opieki nad pacjentami diabetologicznymi w Polsce oraz rozwoju polskiej diabetologii. Od 6 lat znajduje się na „Liście Stu” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie oraz najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia. W 2023 roku zajęła 9. Miejsce na Liście Stu 2022.

Prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot - specjalista pediatrii, diabetologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Kierownik Katedry Pediatrii i Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Medycyny Stylu Życia, WNMK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Oddziału Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii oraz Poradni Diabetologicznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach. Konsultant województwa śląskiego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, poprzednio konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologia dla województwa śląskiego. Współautor krajowych i światowych zaleceń opieki diabetologicznej dla dzieci i młodzieży (PTD, ISPAD, IDF). Główny badacz krajowych i międzynarodowych grantów naukowych, m.in. EURODIAB, INNODIA, INNODIA HARVEST, EDENT1FI. Członek towarzystw naukowych (wielokrotnie pełniący funkcje w zarządach): Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD), Polskie Towarzystwo Pediatryczne (PTP), Polskie Towarzystwo Endokrynologów i Diabetologów Dziecięcych (PTEDiD), International Study Group of Diabetes in Children and Adolescents (ISPAD), International Diabetes Federation (IDF), American Diabetes Association (ADA), European Association for the Study of Diabetes (EASD). Uzyskała międzynarodowe certyfikaty referencyjne dla swojej jednostki: SWEET (International network for pediatric diabetes centers) i INNODIA Accredited Clinical Trial Site (iVZW). W opiece diabetologicznej zajmuje się zarówno dziećmi, jak i dorosłymi.

Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szadkowska - specjalista pediatrii, diabetologii, nefrologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Kierownik Kliniki Pediatrii, Diabetologii, Endokrynologii i Nefrologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kierownik Oddziału Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi, który uzyskał międzynarodowy certyfikat referencyjny SWEET (International network for pediatric diabetes centers). Członek towarzystw naukowych polskich oraz międzynarodowych (wielokrotnie pełniący funkcje w zarządach): Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD; sekretarz Zarządu Głównego, przewodnicząca Sekcji Pediatrycznej), Polskie Towarzystwo Pediatryczne (PTP), Polskie Towarzystwo Endokrynologów i Diabetologów Dziecięcych (PTEDiD; członek Zarządu Głównego), International Study Group of Diabetes in Children and Adolescents (ISPAD), European Association for the Study of Diabetes (EASD). Główny badacz krajowych i międzynarodowych grantów naukowych, m.in. PolPediab, TRIGR. Wykładowca na polskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. W opiece diabetologicznej zajmuje się zarówno dziećmi, jak i dorosłymi.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Czytelnia: Polecamy kompendium wiedzy - Diabetologia wieku rozwojowego - wydanie II
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 3 grudnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line