Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jaka jest różnica między ciemnoróżową solą himalajską a tradycyjną solą kuchenną?

Artykuł sponsorowany, dodano: 28 listopada 2024 r.


Sól to produkt wykorzystywany niemal codziennie. Jest jednym z najstarszych dodatków do żywności i nieodłącznym elementem każdej kuchni na świecie. Ma właściwości konserwujące; jej głównym zadaniem jest wydobywanie głębi smaku z potraw, ale spełnia też bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Na rynku spożywczym możemy znaleźć różne rodzaje soli - kuchenną, morską, a także popularną współcześnie sól himalajską. Czym różni się sól tradycyjna od tej wydobywanej z Himalajów? Przedstawiamy porównanie obu produktów.

Czy powinniśmy jeść sól?

Sól, a właściwie chlorek sodu (o wzorze NaCl), to związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest źródłem wielu cennych składników odżywczych i minerałów, w tym chloru i sodu. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość soli jest równie niepożądana, jak jej niedobór. Przyjmuje się, że dopuszczalna dzienna dawka dla dorosłego człowieka to 5 gramów (czyli mniej więcej jedna płaska łyżeczka). To bardzo nieduża ilość, biorąc pod uwagę fakt, że wiele soli jest ukryte w produktach spożywanych każdego dnia, na przykład wędlinach, kostkach rosołowych, konserwach czy przekąskach takich jak chipsy i krakersy.

Jakie są główne zastosowania soli spożywczej?

Sól spożywcza ma trzy główne zastosowania:
  • nadaje smak potrawom i wydobywa z nich aromat;
  • jest wykorzystywana do konserwowania żywności;
  • jest używana w domach między innymi do pochłaniania wilgoci i nieprzyjemnych zapachów czy odświeżania tkanin poprzez zanurzenie w osolonej wodzie.

Jakie rodzaje soli spożywczej wyróżniamy?

Współcześnie wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje soli spożywczej:
  • sól kamienna, tradycyjna sól kuchenna - najpopularniejszy i najtańszy rodzaj soli zwany niechlubnie “białą śmiercią” za sprawą ubogich zawartości składników odżywczych i mikroelementów, które są usuwane w procesie oczyszczania. Lepszą jej odmianą jest sól jodowana, która pokrywa ludzkie zapotrzebowanie na ten pierwiastek;
  • sól morska - powstaje za sprawą odparowania wody morskiej; jest pełnowartościowa i zawiera potrzebne mikroelementy;
  • sól himalajska - dostępna w sklepie internetowym ze zdrową żywnością, bakaliami i orzechami Promienie Słońca sól o charakterystycznej, różowej barwie; wydobywana jest głównie w górach Pakistanu i uważana za najzdrowszą dzięki obecności mikroelementów, ważnych dla ludzkiego organizmu pierwiastków i składników odżywczych (takich jak żelazo, wapń, potas czy magnez).

Sól himalajska a sól kuchenna - podobieństwa i różnice

Tradycyjna sól kuchenna (oczyszczona i jodowana) oraz sól himalajska to odmiany soli spożywczej. Wykorzystuje się je do przyrządzania potraw i konserwowania żywności. Pierwsza z nich występuje w postaci drobnozmielonych ziaren lub kryształków, natomiast druga przede wszystkim w formie kryształków o dużej różnorodności. Tyle z podobieństw; zdecydowanie więcej jest różnic między tymi dwoma produktami.

Tradycyjna sól kuchenna

Zwykła sól kuchenna wydobywana jest z kopalń na całym świecie. W Polsce jest jodowana, a więc pokrywa zapotrzebowanie na jod. Ma dość mocny smak i wspaniale wydobywa aromat z przygotowywanych potraw. Jej największą wadą jest fakt, że w procesie oczyszczania traci większość cennych minerałów, które rzadko kiedy są uzupełniane.

Sól himalajska

Sól himalajska dostępna w sklepie online Promienie Słońca ma łagodniejszy smak. Nie jest w żaden sposób oczyszczana (rafinowania ani ługowana) i zawiera śladowe ilości cennych minerałów: między innymi żelaza, potasu, magnezu, selenu, cynku i wapnia (uważa się, że w soli himalajskiej zawartych jest w sumie aż 84 różnych pierwiastków). Wydobywa się ją w kopalniach w Himalajach, głównie w Pakistanie i Nepalu. Zazwyczaj nie jest jodowana.

Którą sól wybrać - himalajską czy kuchenną?

Wybór soli spożywczej zależy od indywidualnych zapotrzebowań i preferencji. Tradycyjna sól kuchenna jest tańsza i łatwo dostępna. Natomiast zdecydowanie zdrowszym wyborem będzie sól himalajska, która jest naturalna, ma bogaty smak i zawiera więcej cennych mikroelementów. Warto pamiętać, że zarówno jeden, jak i drugi produkt powinien być stosowany z umiarem i rozsądkiem, aby nie przekroczyć dziennej zalecanej dawki. Nadmiar soli może prowadzić do problemów zdrowotnych (na przykład nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy udaru mózgu).

A może czarna sól himalajska?

Jedną z odmian soli himalajskiej jest sól himalajska czarna dostępna w sklepie internetowym Promienie Słońca. Wyróżnia ją charakterystyczny ciemny kolor i specyficzny zapach przypominający ugotowane jajko. Ma zastosowanie w kuchni oraz w kosmetyce. Zawiera aktywny węgiel drzewny, więc polecana jest osobom borykającym się z problemami układu pokarmowego, zgagą czy wzdęciami. W jej skład wchodzi również wiele cennych minerałów.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jaka jest różnica między ciemnoróżową solą himalajską a tradycyjną solą kuchenną?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 3 grudnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line