Czy powinniśmy jeść sól?
Sól, a właściwie chlorek sodu (o wzorze NaCl), to związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest źródłem wielu cennych składników odżywczych i minerałów, w tym chloru i sodu. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość soli jest równie niepożądana, jak jej niedobór. Przyjmuje się, że dopuszczalna dzienna dawka dla dorosłego człowieka to 5 gramów (czyli mniej więcej jedna płaska łyżeczka). To bardzo nieduża ilość, biorąc pod uwagę fakt, że wiele soli jest ukryte w produktach spożywanych każdego dnia, na przykład wędlinach, kostkach rosołowych, konserwach czy przekąskach takich jak chipsy i krakersy.Jakie są główne zastosowania soli spożywczej?
Sól spożywcza ma trzy główne zastosowania:
- nadaje smak potrawom i wydobywa z nich aromat;
- jest wykorzystywana do konserwowania żywności;
- jest używana w domach między innymi do pochłaniania wilgoci i nieprzyjemnych zapachów czy odświeżania tkanin poprzez zanurzenie w osolonej wodzie.
Jakie rodzaje soli spożywczej wyróżniamy?
Współcześnie wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje soli spożywczej:- sól kamienna, tradycyjna sól kuchenna - najpopularniejszy i najtańszy rodzaj soli zwany niechlubnie “białą śmiercią” za sprawą ubogich zawartości składników odżywczych i mikroelementów, które są usuwane w procesie oczyszczania. Lepszą jej odmianą jest sól jodowana, która pokrywa ludzkie zapotrzebowanie na ten pierwiastek;
- sól morska - powstaje za sprawą odparowania wody morskiej; jest pełnowartościowa i zawiera potrzebne mikroelementy;
- sól himalajska - dostępna w sklepie internetowym ze zdrową żywnością, bakaliami i orzechami Promienie Słońca sól o charakterystycznej, różowej barwie; wydobywana jest głównie w górach Pakistanu i uważana za najzdrowszą dzięki obecności mikroelementów, ważnych dla ludzkiego organizmu pierwiastków i składników odżywczych (takich jak żelazo, wapń, potas czy magnez).
Sól himalajska a sól kuchenna - podobieństwa i różnice
Tradycyjna sól kuchenna (oczyszczona i jodowana) oraz sól himalajska to odmiany soli spożywczej. Wykorzystuje się je do przyrządzania potraw i konserwowania żywności. Pierwsza z nich występuje w postaci drobnozmielonych ziaren lub kryształków, natomiast druga przede wszystkim w formie kryształków o dużej różnorodności. Tyle z podobieństw; zdecydowanie więcej jest różnic między tymi dwoma produktami.Tradycyjna sól kuchenna
Zwykła sól kuchenna wydobywana jest z kopalń na całym świecie. W Polsce jest jodowana, a więc pokrywa zapotrzebowanie na jod. Ma dość mocny smak i wspaniale wydobywa aromat z przygotowywanych potraw. Jej największą wadą jest fakt, że w procesie oczyszczania traci większość cennych minerałów, które rzadko kiedy są uzupełniane.
Sól himalajska
Sól himalajska dostępna w sklepie online Promienie Słońca ma łagodniejszy smak. Nie jest w żaden sposób oczyszczana (rafinowania ani ługowana) i zawiera śladowe ilości cennych minerałów: między innymi żelaza, potasu, magnezu, selenu, cynku i wapnia (uważa się, że w soli himalajskiej zawartych jest w sumie aż 84 różnych pierwiastków). Wydobywa się ją w kopalniach w Himalajach, głównie w Pakistanie i Nepalu. Zazwyczaj nie jest jodowana.
Którą sól wybrać - himalajską czy kuchenną?
Wybór soli spożywczej zależy od indywidualnych zapotrzebowań i preferencji. Tradycyjna sól kuchenna jest tańsza i łatwo dostępna. Natomiast zdecydowanie zdrowszym wyborem będzie sól himalajska, która jest naturalna, ma bogaty smak i zawiera więcej cennych mikroelementów. Warto pamiętać, że zarówno jeden, jak i drugi produkt powinien być stosowany z umiarem i rozsądkiem, aby nie przekroczyć dziennej zalecanej dawki. Nadmiar soli może prowadzić do problemów zdrowotnych (na przykład nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy udaru mózgu).A może czarna sól himalajska?
Jedną z odmian soli himalajskiej jest sól himalajska czarna dostępna w sklepie internetowym Promienie Słońca. Wyróżnia ją charakterystyczny ciemny kolor i specyficzny zapach przypominający ugotowane jajko. Ma zastosowanie w kuchni oraz w kosmetyce. Zawiera aktywny węgiel drzewny, więc polecana jest osobom borykającym się z problemami układu pokarmowego, zgagą czy wzdęciami. W jej skład wchodzi również wiele cennych minerałów.