Cukrzyca a zdrowie jamy ustnej
Cukrzyca, zwłaszcza nieunormowana, w znacznym stopniu oddziałuje na stan zębów i dziąseł. Podwyższony poziom glukozy w organizmie stwarza korzystne środowisko dla rozwoju bakterii w jamie ustnej, co z kolei sprzyja stanom zapalnym.Badania wykazują, że osoby z cukrzycą są nawet o 30% bardziej narażone na zapalenie dziąseł i choroby przyzębia. Ich występowanie może wpływać na zdolność organizmu do regulacji poziomu cukru we krwi, prowadząc do trudności w kontroli glikemii, co tworzy błędne koło - choroby dziąseł utrudniają kontrolę cukrzycy, a cukrzyca przyspiesza rozwój chorób przyzębia. Wysoki poziom glukozy przekłada się również na zmniejszenie mineralizacji szkliwa, przez co zęby są bardziej podatne na próchnicę.
Problemy zdrowotne występujące w jamie ustnej związane z cukrzycą
Jednym z najczęstszych problemów stomatologicznych u osób z cukrzycą jest zapalenie przyzębia, które prowadzi do obrzęku, krwawienia i bolesności dziąseł. Gdy jest nieleczone, może przerodzić się w zaawansowaną chorobę przyzębia, która skutkuje rozchwianiem zębów, a nawet ich utratą.Kolejnym problemem jest suchość w ustach, czyli kserostomia, wynikająca ze zmniejszonej produkcji śliny. Brak jej wystarczającej ilości przyczynia się do zalegania w jamie ustnej resztek pokarmów zwiększających ryzyko rozwoju próchnicy. Przesuszone błony śluzowe mogą również prowadzić do nieświeżego oddechu i infekcji grzybiczych, takich jak kandydoza. U osób z cukrzycą obserwuje się także gorszą regenerację tkanek w jamie ustnej, przez co czas ich gojenia po zabiegach stomatologicznych jest dłuższy.
Jakie są objawy cukrzycy w jamie ustnej?
Pierwsze objawy problemów z jamą ustną u osób z cukrzycą obejmują zazwyczaj krwawienie dziąseł podczas mycia zębów czy spożywania twardych pokarmów, świadczące o występowaniu stanu zapalnego w ich obszarze.Objawem cukrzycy w jamie ustnej jest także nieprzyjemny zapach pomimo zachowania prawidłowej higieny, który wynika z obecności bakterii w miejscach objętych stanem zapalnym.
W zaawansowanym stadium zapalenia dziąseł pojawia się natomiast ruchomość zębów, która jest spowodowana uszkodzeniem struktur odpowiedzialnych za ich podtrzymywanie. Objawów tych nie należy bagatelizować, gdyż brak podjęcia właściwego leczenia stomatologicznego, które w Warszawie oferuje Studio Stomatologii Powiśle, może w takim przypadku doprowadzić do całkowitej utraty zębów.
Jak dbać o jamę ustną, chorując na cukrzycę?
Osoby z cukrzycą powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, stosowanie nitki dentystycznej oraz płynów do płukania to podstawa, która pozwoli zredukować liczbę bakterii odpowiedzialnych za choroby przyzębia.Niezwykle ważne są także regularne wizyty u dentysty - co najmniej dwa razy do roku - w celu wykrycia i leczenia ewentualnych zmian chorobowych. Równie istotna jest kontrola poziomu cukru we krwi, ponieważ stabilizacja glikemii pozwala uniknąć problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej i obniża ryzyko powikłań w postaci zapalenia przyzębia.
Osoby z cukrzycą powinny również unikać palenia papierosów, gdyż nikotyna dodatkowo osłabia ukrwienie dziąseł i przyspiesza rozwój ich chorób, a także spowalnia regenerację tkanek.
Cukrzyca ma istotny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Jej występowanie znacząco zwiększa ryzyko chorób przyzębia, próchnicy oraz infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Regularne wizyty u stomatologa, pozwalające na wczesne wykrywanie problemów w obrębie jamy ustnej oraz dbanie o odpowiedni poziom glukozy we krwi, stanowią podstawowy element profilaktyki, który pomaga cukrzykom zachować zdrowy uśmiech.