Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Dexcom G7

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca tamtych lat

35. rocznica śmierci Jerzego Wójcika. Zdrój Jana. Little Ole Opry

Autor tekstu: Jerzy Magiera, dodano: 10 grudnia 2024 r.


10 grudnia 2024 roku mija dokładnie 35 lat od śmierci Jerzego Wójcika, założyciela kapeli Little Ole Opry, która funkcjonowała w latach 80 poprzedniego wieku oraz muzyka zespołu wokalno-instrumentalnego założonego w Krakowie działającego w latach 1966-72 pod nazwą Zdrój Jana. Jerzy Wójcik pomimo cukrzycy typu 1 realizował swoje pasje - kochał muzykę i sport. Niestety zmarł w bardzo młodym wieku, miał zaledwie 43 lata. Cukrzyca i powikłania tej choroby odegrały tutaj kluczową rolę. Żona Jerzyka, Krystyna Święcicka-Wójcik, organizuje co 5 lat koncerty pamięci Jerzego Wójcika. W dniu 7 grudnia 2024 roku w Radiu Kraków odbyło się właśnie takie wydarzenie.

Jerzy Wójcik

Jerzy Wójcik urodził się 6 października 1946 w Krakowie. Jak podaje Wikipedia był: polskim pieśniarzem folkowy, muzykiem rockowym, wokalistą, gitarzystą, mandolinistą, bandżystą, skrzypkiem, anglistą, autorem tekstów, kompozytorem, a także karateką.

Zafascynowany od wczesnej dorosłości Bobem Dylanem, po napisaniu o nim pracy magisterskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, zaczął zgłębiać bluegrass, opanowując przy okazji piekielnie trudne dla gitarzysty pięciostrunowe banjo. Na swój sposób czynił w Polsce coś, co starszy od niego Lonnie Donegan, niegdyś na Wyspach Brytyjskich, a i w USA. pisał o Jerzym Wójciku jego kolega Andrzej Keyha.

Jerzy Wójcik był wybitną postacią. Miał niezwykła charyzmę. Był wspaniałym muzykiem, który posługiwał się wieloma instrumentami strunowymi i współtworzył legendarną kapelę "Zdrój Jana". Magister filologii angielskiej, tłumacz przysięgły języka angielskiego, pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jego pasją był sport. Jeździł konno i pływał na desce surfingowej. Zawodnik, trener i sędzia międzynarodowy karate - prekursor polskiego karate. To była jego pasja. Aktywnie trenował i szkolił innych. Bardzo pomogło to Jurkowi, gdyż był osobą bardzo wybuchową, co związane było oczywiście z cukrzycą. Andrzej Drewniak, polski karateka stylu Kyokushin i działacz sportowy, zwrócił się do Jurka z prośba o przetłumaczenie książki Ōyamy Masutatsu. Jurek zabrał się do tego i tak sprowadzili do Polski Kyokushin karate. Jerzy miał pierwszy dan - czarny pas. Szkolił zainteresowane osoby. To bardzo pomagało, bo uwalniało te wszystkie napięcia i bardzo uspokajało Jurka. Chociaż przyznam, że parę krzeseł w domu było rozwalonych. Tak się zdarzało - wspomina Krystyna Święcicka-Wójcik w "Diabetyku" nr 6/2015.

W Dzienniku Polskim z dnia 24-26.12.1976 w artykule Leszka Konarskiego pt. "Najpierw zwyciężyć siebie" tak o karate mówił Jerzy Wójcik: "Karate wymaga potwornej ilości pracy. Dlatego jednostka aspołeczna nie wytrzyma reżimu treningu. Po roku systematycznego treningu człowiek widzi, że jeszcze prawie nic nie umie. Osiągnięcie wyników wiąże się z wielką siłą woli. Aby bowiem zwyciężyć przeciwnika trzeba najpierw zwyciężyć siebie".

Little Ole Opry

W ówczesnym czasie zespoły muzyczne niechętnie były promowane przez tzw. showbiznes. Istniało wiele doskonałych zespołów, po których nie pozostały żadne ślady w postaci nagrań, czy kaset magnetofonowych lub płyt. Zespół o nazwie skromnie nawiązującej do sławnej areny w Nashville został założony przez muzyków z krakowskiej grupy Zdrój Jana. Little Ole Opry w latach od 1978 do 1981 roku, przed stanem wojennym, zagrało ponad 250 koncertów. Pierwszy koncert zespołu odbył się w krakowskiej Rotundzie w dniu 22 października 1978 roku. Podstawowymi instrumentami w zespole były: banjo, mandolina, skrzypce oraz gitara. Jedynym śladem po działalności zespołu była kaseta z nagraniami dokonanymi w 1980 roku w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Powstała wtedy kaseta, która krążyła wśród przyjaciół i znajomych.

Unikatowe nagranie kapeli Little Ole Opry z 1980 roku krążyło wśród przyjaciół i miłośników muzyki bluegrass. To amerykański styl muzyki rozrywkowej z lat 50. XX wieku, wywodzący się z muzyki country, wzbogaconej wirtuozowską improwizacją. Bluegrass został zainspirowany muzyką z amerykańskiego regionu Appalachia. Komu by wpadło do głowy, aby popularyzować muzykę amerykańskich górali? Tylko Jerzy Wójcik mógł na to wpaść. Był miłośnikiem kultury i muzyki anglosaskiej. Zakochał się w banjo pięciostrunowym. Jest to szalenie trudny instrument, który był najważniejszą częścią kapeli bluegrassowych powiedziała Krystyna Święcicka-Wójcik, żona Jerzego, w "Diabetyku" nr 6/2015.

Zdrój Jana

To polski zespół wokalno-instrumentalny, który powstał w Krakowie, w klubie Pod Ręką, działając w latach 1966-1972. Jego początki sięgają 1965 roku, kiedy to Julian "Antonisz" Antoniszczak i Franciszek Miecznikowski założyli kabaret "Zdrój Jana" pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Julian Antoniszczak, grając na rozstrojonym fortepianie, wykonywał własne interpretacje utworów klasycznych, rockandrollowych i jazzowych, do których pisał autorskie teksty.

W 1966 roku kolejny program kabaretu został przygotowany przez studentów ASP - Ryszarda "Antoniusa" Antoniszczaka, młodszego brata Juliana, oraz Jacka Ukleję. Ryszard stworzył literacką część programu, a Jacek - wyróżniony w Złotej Dziesiątce pierwszego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie - zajął się organizacją zespołu muzycznego. Jerzy Kołacz, student AGH, odpowiadał za akustykę, oświetlenie oraz wspierał część muzyczną. Skład grupy stopniowo się powiększał, aż w 1969 roku zespół działał jako septet, w którym grali: Jacek Ukleja (wokal, gitara, skrzypce, kompozycje, aranżacje), Ryszard Antoniszczak (tekst, instrumenty perkusyjne), Jerzy Wójcik (gitara elektryczna i akustyczna), Piotr Walewski (kompozycje, klawisze, fortepian, organy), Rafał Marchewczyk (fortepian, śpiew), Paweł Andrzej Partyka (gitara basowa) i Marek Wilczyński (perkusja).

W 1966 roku kolejny program kabaretu został przygotowany przez studentów ASP - Ryszarda "Antoniusa" Antoniszczaka, młodszego brata Juliana, oraz Jacka Ukleję. Ryszard stworzył literacką część programu, a Jacek - wyróżniony w Złotej Dziesiątce pierwszego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie - zajął się organizacją zespołu muzycznego. Jerzy Kołacz, student AGH, odpowiadał za akustykę, oświetlenie oraz wspierał część muzyczną. Skład grupy stopniowo się powiększał, aż w 1969 roku zespół działał jako septet, w którym grali: Jacek Ukleja (wokal, gitara, skrzypce, kompozycje, aranżacje), Ryszard Antoniszczak (tekst, instrumenty perkusyjne), Jerzy Wójcik (gitara elektryczna i akustyczna), Piotr Walewski (kompozycje, klawisze, fortepian, organy), Rafał Marchewczyk (fortepian, śpiew), Paweł Andrzej Partyka (gitara basowa) i Marek Wilczyński (perkusja).

W 1968 roku Zdrój Jana zdobył drugie miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Wokalistów i Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach. W 1970 roku wystąpił na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów "Start '70" w Częstochowie, a w grudniu zagrał w Sali Kongresowej, obok Niebiesko-Czarnych i Tropicale Tahiti Granda Banda. Zespół zarejestrował kilka utworów dla Polskiego Radia, jednak z powodu rozbieżności artystycznych zrezygnował z nagrania płyty. Awangardowy styl grupy nie zyskał uznania władz kulturalnych, co przyczyniło się do zakończenia działalności zespołu w 1972 roku.

Cukrzyca

Jerzy zachorował na cukrzycę typu 1 w 1967 roku. Miał wtedy 21 lat. Początek choroby był wyjątkowo agresywny. W szpitalu stwierdzono cukrzycę, która niewykryta przez 3 tygodnie mocno osłabiła cały organizm. Jego mama w piśmie do Wydziału Filologicznego UJ pisała pismo w sprawie egzaminu wstępnego na uczelnię. Tłumaczyła w nim zły stan zdrowia syna podczas egzaminu. "Syn stawał do egzaminu będąc bardzo poważnie chorym, ale nie znając właściwej przyczyny swego stanu i jedynie jego silna wola, ogromny zapał i chęć dostania się na ten właśnie kierunek pozwoliły mu zdobyć się na tak ogromny wysiłek przygotowania się i stawienia do egzaminu" pisała Zofia Wójcik.

Warto zauważyć, że w tych latach leczenie cukrzycy typu 1 wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. Nie były dostępne pompy insulinowe, analogi insuliny, systemy ciągłego monitorowania glikemii, nie mówiąc w ogóle o penach do zastrzyków. Zastrzyki wykonywano przy pomocy strzykawek szklano-metalowych. Po każdym użyciu wymagane było gotowanie strzykawki oraz igieł. Igły tępiły się po jednorazowym użyciu. Kupno nowych graniczyło z cudem.

Jerzy Wójcik po bardzo ciężkich treningach, aby uniknąć hipoglikemii, musiał uzupełniać węglowodany. Kontynuował twarde treningi, aż pewnego dnia ciało go zawiodło, choć umysł był ciągle sprawny. Stan zdrowia się pogarszał i po 16 latach ćwiczeń karate zmuszony był do przerwania treningów. Pomimo najpierw częściowej, później całkowitej utraty wzroku Jerzy tryskał humorem. Nie mógł czytać książek, a była to dla niego jedna z najważniejszych potrzeb i przyjemności. Patrzył na świat optymistycznie, w czym dzielnie pomagała mu żona Krystyna, a choroba nie była najważniejszą sprawą w jego życiu. Po długiej i ciężkiej chorobie 10 grudnia 1989 roku zmarł w wieku 43 lat.

35 rocznica śmierci

7 grudnia 2024 roku w studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków odbył się koncert poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pt. "Jerzy Wójcik in memoriam". Podczas koncertu wystąpiły następujące zespoły: Black Tie Trio, Czteropak, K&E, Knedlove, Pacemaker, Bartek i Ania Toboła, Trzy Kwadrat. Muzycy grali utwory z repertuaru zespołu "Zdrój Jana", a także mieli możliwość przybliżenia słuchaczom swojej twórczości. Wydarzenie zgromadziło ponad 200 osób, sala była wypełniona po brzegi. Koncert poprowadziła (a także zaśpiewała!) Krystyna Święcicka-Wójcik.

Na koniec, zamiast podsumowania, przytoczę słowa Cypriana Kamila Norwida - "Człowiek istnieje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim." Jestem pewny, że pamięć o wujku Jerzyku nie zginie!

Jerzy Magiera, siostrzeniec Jurka Wójcika

Zdrój Jana - Kiedy będę żałował

Jeden z 8 nagranych utworów legendarnego krakowskiego zespołu Zdrój Jana. Utwór utrzymywał się przez wiele tygodni na liście przebojów Studia Rytm w I Programie Polskiego Radia. Zdrój Jana grał w latach 60. XX wieku, zdobywając popularność w gronie studentów ASP.

Kraków Street Band: Dedicated To Jerzy Wójcik (2015)

Już 35 lat Jerzy Wójcik gra w niebiańskiej orkiestrze, ale tu na ziemi pozostał trwały ślad: nagrania jego kapeli Little Ole Opry z 1980 roku. Unikatowy materiał krążył wśród przyjaciół i miłośników muzyki bluegrass, aż za pośrednictwem Krystyny Święcickiej - Wójcik trafiło w ręce Łukasza Wiśniewskiego, lidera zespołu Kraków Street Band. Zespół w 2015 roku z zaszczytem przyjął propozycję nagrania niniejszej płyty, której celem jest nie tylko oddanie hołdu pamięci Jerzego Wójcika, lecz przede wszystkim - pokazanie jak najszerszej publiczności fenomenu Little Ole Opry.

Muzycy wraz z zaproszonymi gośćmi przygotowali nowe aranżacje utworów, które można znaleźć na oryginalnej płycie, a także tych wykonywanych przez Little Ole Opry na koncertach. Wspólnym mianownikiem obu albumów jest bezcenne banjo Jerzego Wójcika, które w rękach Piotra Grząślewicza wybrzmiewa ponownie na płycie nagranej 35 lat później. Całej płyty z 2015 roku w wykonaniu Kraków Street Band można posłuchać na YouTube.


Źródło:
1. Materiały własne
2. Magazyn Diabetyk, wydanie nr 6/2015, tekst Jerzego Magiery
3. Wikipedia - hasło: Zdrój Jana, Jerzy Wójcik (dostęp 10.12.2024)


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Cukrzyca tamtych lat: 35. rocznica śmierci Jerzego Wójcika. Zdrój Jana. Little Ole Opry
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Bądź z nami!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2025 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 24 stycznia 2025 r.

Zadaj pytanie on-line