Jak cukrzyca wpływa na zdrowie jamy ustnej?
Cukrzyca, zarówno typu 1, jak i 2, zwiększa podatność na infekcje bakteryjne oraz grzybicze jamy ustnej. Ich leczenie jest natomiast utrudnione, gdyż diabetycy bardzo często zmagają się nie tylko z wysokim poziomem cukru we krwi, ale i osłabieniem układu odpornościowego.Dodatkowo, u osób z niekontrolowaną cukrzycą często występuje zmniejszone wydzielanie śliny (kserostomia). Suchość w ustach będąca typowym objawem cukrzycy doprowadza nie tylko do dyskomfortu, ale także zwiększa ryzyko próchnicy oraz kandydozy.
Do jakich problemów w jamie ustnej może doprowadzić cukrzyca?
Najczęściej występujące objawy cukrzycy w jamie ustnej przyjmują postać paradontozy. Choroba ta jest przewlekłym stanem zapalnym dziąseł, który osłabia tkanki podtrzymujące zęby, doprowadzając niekiedy nawet do ich utraty.Kolejnym problemem jest wspomniana już kserostomia, którą dentyści rozpoznają zazwyczaj, widząc u swoich pacjentów tzw. język cukrzycowy. Termin ten odnosi się do charakterystycznych zmian w jego wyglądzie i stanie. Jest on suchy, szorstki, a niekiedy pojawiają się na nim nawet pęknięcia lub białe naloty i zaczerwienienia, będące oznaką zakażeń lub podrażnień.
Objawy cukrzycy w jamie ustnej obejmują również nawracające infekcje grzybicze wywołane przez grzyby Candida albicans. Rozpoznaje się je po białym nalocie występującym na błonie śluzowej, pieczeniu oraz bólu podczas jedzenia. Kandydoza jamy ustnej rozwija się łatwiej u diabetyków ze względu na podwyższony poziom cukru we krwi, zapewniający idealne środowisko dla grzybów.
Diabetycy o wiele częściej zmagają się także z ubytkami próchnicznymi zębów. Zawarty w ich ślinie cukier, jest doskonałą pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za jej rozwój, który przy cukrzycy może postępować bardzo szybko.
Jak dbać o zdrowie jamy ustnej chorując na cukrzycę?
Osoby chorujące na cukrzycę powinny szczególnie dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz używanie nici dentystycznej to podstawa, która dodatkowo powinna być uzupełniona płukankami przeciwbakteryjnymi.Problemom z zębami przy cukrzycy pozwalają również zapobiec systematyczne kontrole stomatologiczne. Dentyści, do których dostęp w Gdyni oferuje klinika dentystyczna DentalSand, są w stanie wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości w jamie ustnej i przeprowadzić ich leczenie, zanim zamienią się w poważniejsze problemy.
Istotnym elementem zachowania zdrowych zębów przy cukrzycy jest też stałe utrzymywanie poziomu cukru we krwi na właściwym poziomie. Współpraca w tym zakresie z lekarzem diabetologiem wspiera ogólny stan zdrowia, w tym kondycję dziąseł i zębów.
3 elementy, które mogą uchronić przed chorobami jamy ustnej przy cukrzycy
W profilaktyce chorób jamy ustnej w przypadku diabetyków duże znaczenie ma właściwa dieta. Powinna ograniczać spożycie cukrów prostych oraz węglowodanów, które sprzyjają rozwojowi bakterii oraz jednocześnie bazować na produktach bogatych w błonnik, takich jak warzywa czy pełnoziarniste pieczywo. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, które zapobiega występowaniu suchości śluzówki. Najlepiej dbać o nie za pomocą wody, która w odróżnieniu od napojów zawierających kofeinę oraz alkohol, nie pogłębia kserotomii i dodatkowo wypłukuje resztki jedzenia z jamy ustnej.Cukrzyca, na którą choruje już co dziesiąta osoba dorosła, ma znaczący wpływ na zdrowie jamy ustnej, zwiększając ryzyko takich problemów jak parodontoza, próchnica czy kandydoza. Świadomość tego, pozwala natomiast lepiej o nią zadbać stosując odpowiednie działania profilaktyczne obejmujące przede wszystkim regularne wizyty u dentystów oraz prawidłową dietę połączoną z kontrolą poziomu cukru we krwi.