Grupa licealistów z Krakowa postanowiła wykorzystać potencjał naszych czasów, w celu niesienia pomocy. Stworzyli oni aplikacje "DiabCalc", która umożliwia użytkownikowi świadome zarządzanie dietą. Dzięki innowacyjnym funkcjom AI, wystarczy zrobić zdjęcie posiłku, aby uzyskać informacje na temat jego wartości odżywczych jak i również WW i WBT. Możliwa jest również analiza produktu, poprzez zeskanowanie jego kodu kreskowego, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu, na wyszukiwanie potrzebnych danych.

Twórcy planują dalej rozwijać aplikację, dodając nowe funkcje i tryby. Autor wraz ze swoim zespołem rozumieją jak żmudne i często bezowocne jest planowanie zrównoważonych posiłków, bez wystarczającej wiedzy. Dlatego przedstawiają nam proste rozwiązanie.
Młodzieżą kierują czyste intencje. Kacpra Sikorę - twórcę aplikacji, do jej stworzenia zainspirowała siostra, która choruje na cukrzycę typu 1. Inni uczniowie XXIII LO. w Krakowie: Wojciech Wielgus, Konrad Lamparski, Julia Hazik, Patryk Costello oraz Anastazja Slobodianyk, postanowili zaangażować się w projekt kolegi, wspierając jego inicjatywę. "Robimy to, żeby pomóc tym, którzy w życiu mają trudniej niż my" mówił Patryk Costello, zapytany o ich motywacje. Członkowie zespołu mają od 16 do 18 lat, co sprawia, że ich działania są tym bardziej imponujące.
Wspierając ten i podobne mu projekty, przyczyniamy się nie tylko do polepszenia jakości życia osób, cierpiących z powodu różnych chorób, ale też wspieramy inicjatywę młodych, ambitnych ludzi, napędzając ich do działania i pozwalając rozwinąć skrzydła. Zespół poszukuje obecnie moderatorów aplikacji. Zachęcając również do wpłacanie na zbiórkę na stronie pomagam.pl, aby mogli tworzyć nowe funkcje, takie jak tryb offline czy kompatybilność z systemem IOS. Pracują oni w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, a każda pomoc wpływa na ich wynik w konkursie, a co za tym idzie, na popularyzacje aplikacji.
Niewątpliwie wspaniała inicjatywa tych młodych ludzi, pokazuje nam, że każdy z nas ma możliwość działania na rzecz lepszego jutra. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy obserwować wzrost świadomości na temat cukrzycy typu 1 jak i rozwój tej aplikacji.
Aplikacja dostępna jest w wersji web (przez przeglądarkę internetową) https://diabcalc.com/app. Można ją także bezpłatnie pobrać na urządzenia Android w sklepie Google Play.
Strona aplikacji https://diabcalc.com