Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Dexcom G7


Zobacz program: Cukrzyca i nerki - jak zapobiegać powikłaniom?

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Badanie: problemy emocjonalne powiązane z napadowym objadaniem i uzależnieniem od jedzenia

źródło: PAP - Nauka w Polsce, dodano: 4 marca 2025 r.


Ponad 20 proc. badanych przez Uniwersytet Śląski zadeklarowało, że doświadczyło problemów związanych z napadowym jedzeniem lub uzależnieniem od jedzenia. Osoby łączące oba zaburzenia wykazywały największy poziom problemów emocjonalnych, depresji, stanów lękowych, objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Badanie przeprowadzono na próbie ponad 2,1 tys. osób. Spośród nich 492 zadeklarowały, że doświadczyły problemów związanych z napadowym jedzeniem lub uzależnieniem od jedzenia. Obu tych zaburzeń doświadczyły 162 osoby (7,63 proc.).

"To już jest duża próba ogólnopolska i z tej grupy około 23 proc. osób powiedziało, że doświadcza problemów ze swoim odżywianiem na tyle, że wywołuje to u nich stres, problemy społeczne czy ogólnie życiowe" - powiedziała PAP dr Monika Stojek, prof. UŚ z Instytutu Psychologii, kierowniczka projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, na podstawie którego powstało badanie.

Badaczka zastrzegła, że to są jednak badania przesiewowe - pokazujące, że ktoś potencjalnie doświadcza problemu, natomiast osobom tym nie można postawić diagnozy klinicznej na podstawie odpowiedzi w kwestionariuszach w badaniu.

Jak czytamy w publikacji na łamach "Scientific Reports", uzależnienie od jedzenia, czyli jego zwiększone, kompulsywne spożycie, może prowadzić do zmniejszenia przyjemności czerpanej z jedzenia. Osoby z tego rodzaju zaburzeniem często zgłaszają, że spędzają dużo czasu na zdobywaniu pożywienia, na jedzeniu lub regeneracji po nim. Mogą odczuwać konieczność jedzenia większej liczby posiłków, by zmniejszyć negatywne emocje. Mogą też doświadczać negatywnego nastroju lub innych objawów fizycznych po zaprzestaniu jedzenia.

Z kolei jedzenie napadowe to pojawiające się nagłe epizody nadmiernego jego spożycia w określonym czasie, z poczuciem braku kontroli nad tą czynnością. Epizody te mogą być poprzedzone stresem i mogą być strategią unikania niepokojących myśli i emocji.

W omawianym badaniu dr Jagoda Różycka wraz ze współautorami analizowała częstość występowania wspomnianych dwóch zaburzeń w populacji Polski. Badała też różnice między nimi oraz różnice psychologiczne między osobami z tymi zaburzeniami. Grupy porównywano pod względem BMI, ale też m.in. nasilenia depresji i lęku, stresu, objawów PTSD, negatywnych wydarzeń z dzieciństwa.

Już wcześniejsze badania wskazywały na częste współwystępowanie uzależnienia od jedzenia - z epizodami napadowego jedzenia. Istnieje jednak niewiele badań dotyczących ich łączonych objawów. Nie są też jeszcze w pełni zrozumiałe wyraźne różnice między tymi zaburzeniami i cechami psychologicznymi osób, u których występują.

Jak podano w publikacji, na pojawienie się objawów uzależnienia od jedzenia - i napadowego jedzenia - mogą wpływać czynniki takie, jak stres z wczesnego dzieciństwa (lub traumatyczne wydarzenia) i różnice dietetyczne, które wynikają z tych stresorów.

"Grupa łącząca oba omawiane przez nas zaburzenia wykazywała największy poziom różnego rodzaju problemów emocjonalnych, np. depresji, stanów lękowych, podwyższonego stresu, objawów PTSD w porównaniu do osób, które deklarowały wystąpienie jednego z zaburzeń" - wyjaśniła PAP dr Monika Stojek. - Warto też zwrócić uwagę, że grupa, która raportuje uzależnienie od jedzenia ma wyższe symptomy PTSD od grupy, która raportuje napady objadania".

Badacze podkreślają, że rozróżnienie między tymi grupami jest ważne, bo pomoże w dopasowaniu odpowiednich interwencji psychologicznych, które będą dostosowane do specyficznych potrzeb konkretnych osób.

"Jednocześnie badane przez nas osoby, choć zgłaszają problemy, w większości nie uczestniczą w psychoterapii, więc mają potencjalnie potrzebę interwencji specjalisty" - podkreśliła psycholożka Uniwersytetu Śląskiego.

Badaczka zauważyła, że choć niemal każdemu z nas czasem zdarza się "zajadać stres" to nie od razu musi nam się z tego powodu zapalać czerwona lampka. "Natomiast warto zwrócić uwagę na ten problem, jeżeli mamy poczucie, że nasze zachowania związane z jedzeniem zaczęły nam przeszkadzać w życiu, na przykład w relacjach z innymi ludźmi, gdy unikamy wydarzeń czy zjazdów rodzinnych, bo wiemy, że będzie tam jedzenie, które odbieramy jako problematyczne. Jeżeli czujemy, że musimy ukrywać to, co jemy, jak jemy, czy ile jemy" - podsumowuje.

Ewelina Krajczyńska-Wujec (PAP)
Nauka w Polsce


Dla kogo ośrodek terapii uzależnień?



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Badanie: problemy emocjonalne powiązane z napadowym objadaniem i uzależnieniem od jedzenia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Bądź z nami!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2025 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 24 kwietnia 2025 r.

Zadaj pytanie on-line