
Endorfiny, serotonina, dopamina - biochemia radości
Podczas wykonywania ćwiczeń, w naszych mózgach zachodzą procesy biochemiczne mające bezpośredni wpływ na samopoczucie. Podczas wysiłku wytwarza się serotonina, czyli neuroprzekaźnik odpowiedzialny za regulowanie procesu snu, nastroju i apetytu. Wzrasta też poziom dopaminy zwanej naturalnym antydepresantem.Wreszcie - endorfiny. Ich wydzielanie jest porównywane do zjawiska przyjęcia leków przeciwbólowych oraz odpowiadają one za uczucie odprężenia połączonego z jednoczesnym pobudzeniem.
Ta mieszanka biochemiczna sprawia, że zarówno w trakcie wysiłku, jak i długo po nim, czujesz się po prostu lepiej. Udowodniono, że produkcja tych hormonów i neuroprzekaźników realnie poprawia nastrój, choć jeżeli uprawiasz sport, a nie widzisz znacznych efektów - być może potrzebujesz konsultacji ze specjalistą. Rozwiązaniem może być na przykład recepta na marihuanę medyczną czy suplementy, które zaleci lekarz.
Ruch jako redukcja stresu i lęku
Ruch w naturalny sposób redukuje wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu, którego nadmiar objawia się poprzez uczucie lęku, zdenerwowania, niepokoju i który powoduje m.in. problemy ze snem.W połączeniu z wyżej wspomnianym wydzielaniem endorfin sport stanowi silną broń w walce z nadmiarem stresu, lęków czy innych problemów natury psychicznej. Na psychikę najlepiej działa ruch na zewnątrz, bo bodźce płynące z przyrody dodatkowo wzmacniają przyjemność z ćwiczeń i pomagają ukoić skołatane nerwy.
Zanim zdecydujesz się na wizytę u lekarza i sprawdzenie, czy masz, na przykład, wskazania do terapii konopnej lub innej, spróbuj regularnego ruchu przez kilka tygodni. Wystarczy krótki bieg, na przykład na trzy kilometry, albo choćby długie spacery czy krótka sesja jogi po pracy.
Regularność jest kluczowa dla przywrócenia homeostazy organizmu, czyli ujednolicenia snu i ogólnego rytmu dobowego.
Jakie aktywności są najlepsze dla zdrowia psychicznego?
Tak naprawdę aktywność fizyczną najlepiej jest dopasować do tego, co zwyczajnie lubisz robić i co nie sprawia Ci znacznego problemu, jeżeli trudno Ci podjąć skomplikowane wyzwanie.30 minut dziennie z powodzeniem wystarczy, by rozpocząć swoją przygodę z ruchem, a taką ilość czasu z pewnością uda Ci się wydysponować.
Zacznij od prostych aktywności, jak spacer, krótkie biegi, joga czy pilates, albo całkiem odwrotnie - zapisz się na kurs tańca czy na siłownię, jeżeli czujesz, że to jest właściwy kierunek.
Dodatkowo możesz skonsultować kwestie metod wspomagających terapię ruchem, np. wyżej wspomnianą marihuanę medyczną z ekspertami z MedCan Clinics, którzy udzielą Ci konkretnych informacji. Trzymamy kciuki za Twoją przygodę z ruchem - powodzenia!