- Jak działają sensory do pomiaru glukozy?
- Co daje ciągłe monitorowanie glikemii?
- Ograniczenia nowoczesnych sensorów
- Pomoc specjalistów w walce z cukrzycą

Na szczęście obecnie dostępne są nowoczesne rozwiązania, które eliminują ten problem. Świetnym przykładem są sensory wykorzystywane do nieprzerwanego monitorowania glikemii (CGM - Continuous Glucose Monitoring). Sprawdź, czy warto zainwestować w takie urządzenie oraz jakie są jego zalety. Z lektury naszego artykułu dowiesz się również, w jaki sposób porządny sensor do pomiaru glukozy wpływa na codzienne życie osób z cukrzycą.
Jak działają sensory do pomiaru glukozy?
Sensory typu CGM to niepozorne urządzenia, które pomimo niewielkich rozmiarów mogą całkowicie odmienić życie osób zmagających się z cukrzycą. Najczęściej zakłada się je na ramieniu lub na brzuchu. Wyposażone są w niewielką igłę lub mikrofilament, które mierzą poziom glukozy w płynie śródtkankowym. Przewagą sensorów do pomiaru glukozy jest to, że dane przesyłane są w czasie rzeczywistym i można je przeglądać na dedykowanym odbiorniku lub smartfonie. Co więcej, w przeciwieństwie do glukometrów służących do rejestrowania punktowych pomiarów, sensory pracują przez całą dobę.Daje to szczegółowy wgląd w trendy i wahania cukru, co jest niezwykle przydatne podczas konsultacji ze specjalistą. Kolejną zaletą porządnych sensorów, takich jak urządzenia Medtronic Guardian, FreeStyle Libre oraz Dexcom jest kontrolowanie stanu poziomu glukozy. W przypadku zbyt wysokiego lub niskiego poziomu urządzenie wysyła powiadomienie, ostrzegając użytkownika o problemie. Dzięki takim informacjom osoba z cukrzycą może uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.
Co daje ciągłe monitorowanie glikemii?
Sensory pozwalające na stałe monitorowanie poziomu glukozy mają istotny wpływ na komfort pacjentów oraz ich bezpieczeństwo. Największym udogodnieniem jest oczywiście możliwość rezygnacji z wielokrotnego nakłuwania palców, co nawet u osób od lat cierpiących na cukrzycę często wywołuje niepotrzebny stres. Raz założony sensor do monitorowania glikemii działa od kilku dni do dwóch tygodni, co przekłada się na większą swobodę w codziennym życiu.Kolejną korzyścią wynikającą ze stosowania tego rozwiązania jest dostęp do szczegółowych danych i możliwość obserwowania, jak poszczególne posiłki lub aktywności wpływają na poziom cukru. Zebrane dane można łatwo udostępnić specjaliście lub rodzinie, co zwiększa bezpieczeństwo cukrzyków. Udostępnienie bliskim informacji na temat aktualnego poziomu glukozy we krwi jest szczególnie istotne w przypadku dzieci oraz osób starszych.
Warto również podkreślić rolę wspomnianych alarmów, które ostrzegają o ryzyku wystąpienia hipoglikemii (chodzi o stan, w którym poziom cukru we krwi spada poniżej normy) lub hiperglikemii (poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki). Dzięki otrzymaniu takiej wiadomości z wyprzedzeniem osoba z cukrzycą może odpowiednio zareagować, co najczęściej oznacza wypicie soku, zjedzenie przekąski (w przypadku niskiego poziomu cukru) lub podanie insuliny (w przypadku wysokiego poziomu cukru). Wiele badań potwierdza, że dzięki regularnemu korzystaniu z CGM można poprawić kontrolę glikemii i tym samym obniżyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycowych.
Ograniczenia nowoczesnych sensorów
Jak widać, sensory CGM mają wiele zalet, a ich używanie może wpłynąć na codzienne życie pacjentów. Warto jednak zwrócić uwagę również na wady takiego rozwiązania. Dla wielu osób barierą na drodze do korzystania z nich może okazać się cena, szczególnie że nie zawsze można liczyć na refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszt pojedynczego sensora może wynosić od około 200 do 300 złotych, a w przypadku niektórych modeli trzeba dodatkowo zapłacić za odbiornik lub aplikację. Chociaż przy zakupie pojedynczego egzemplarza nie są to duże kwoty, to w skali roku wydatki mogą sięgać kilku tysięcy złotych.Dodatkowym ograniczeniem jest konieczność przeprowadzania kalibracji, aby uzyskać dokładne wyniki. Niektórzy użytkownicy sensorów do pomiaru glukozy skarżą się na podrażnienia skóry, które pojawiają się w miejscu aplikacji.