
Jak funkcjonuje prywatna klinika uzależnień?
Prywatna klinika leczenia uzależnień alkoholowych, narkotykowych, lekomanii itp. to miejsce, które zapewnia osobie uzależnionej leczenie stacjonarne. Pacjent przebywa w ośrodku odwykowym przez określony czas (najczęściej około 5 tygodni), przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, otrzymując dopasowaną do swojego problemu pomoc i pełną opiekę specjalistów.Placówki takie jak prywatny ośrodek leczenia uzależnień (np. ośrodek profilaktyki i terapii uzależnień OD-NOWA) nie zwracają uwagi na skierowanie lekarskie lub ubezpieczenie zdrowotne. Osoby, które zgłaszają się na leczenie, samodzielnie opłacają pobyt na odwyku. Leczenie w takim miejscu można rozpocząć niezależnie od etapu swojego uzależnienia. Oznacza to, że na pomoc mogą liczyć zarówno osoby, które są na początku tej drogi i mają świadomość, że sięganie po używki wymyka im się spod kontroli, jak i te, które wpadły w ciąg i nie potrafią już funkcjonować bez substancji uzależniających.

Warto podkreślić, że prywatny ośrodek terapii uzależnień nie bazuje na rejonizacji, więc do danego miejsca mogą przyjeżdżać pacjenci nawet z bardzo daleka. To też zapewnia większą anonimowość oraz pozwala zdystansować się od codziennego życia i środowiska, w którym żyje się na co dzień.
Jak można skorzystać z leczenia uzależnień w państwowym szpitalu?
Państwowe placówki, w przeciwieństwie do prywatnej kliniki odwykowej, to miejsca, które zapewniają bezpłatne leczenie i pobyt w ramach podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Na leczenie w państwowym szpitalu może zgłosić się każdy, kto zapisze się na terapię w dowolnej poradni uzależnień, bez względu na to, czy jest osobą ubezpieczoną, czy nie. Z bezpłatnej pomocy bez skierowania może skorzystać zarówno uzależniony, jak i bliscy z jego otoczenia, którzy pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym.Trzeba mieć jednak świadomość, że kolejki na przyjęcie na oddział leczenia uzależnień są bardzo długie. Niekiedy trzeba czekać ponad rok na swoją kolej, a w sytuacji, gdy liczy się każdy dzień, jest to ryzykowne podejście.
Prywatna klinika leczenia uzależnień czy szpital państwowy? Co wybrać?
Dla wielu osób zaletą leczenia stacjonarnego jest to, że pozwala ono na zachowanie dystansu między pacjentami a ich potencjalnie problematycznym środowiskiem domowym. Dzięki odseparowaniu od uzależniających bodźców i stresorów można lepiej skupić się na wysiłkach zmierzających do powrotu do zdrowia. Wszystko to dzieje się pod fachowym okiem i opieką profesjonalnego zespołu zajmującego się leczeniem uzależnień.Dla pacjentów spędzających czas na leczeniu w klinice uzależnień alkoholowych lub każdych innych, ważne są warunki pobytu i otrzymywanej pomocy. W tym kontekście mogą wystąpić duże różnice pomiędzy państwowymi a prywatnymi ośrodkami, zwłaszcza pod kątem warunków bytowych, standardów leczenia, czasu oczekiwania na terapię i indywidualnego podejścia do pacjenta. Zdecydowanie w tym zakresie gorzej wypadają państwowe szpitale.
Jeśli więc zależy Ci na pomocy, którą niekiedy można dostać "od ręki" i dostępie do różnych specjalistów, skorzystaj z prywatnej kliniki uzależnień.