Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Trzustka ze szpiku

Onet.pl, 15 marca 2003 r.

Komórki macierzyste uzyskane ze szpiku mogą się przekształcić w komórki wydzielające insulinę. O potencjalnej metodzie leczenia cukrzycy informuje "Journal of Clinical Investigation".

Naukowcy z New York School of Medicine pod kierownictwem prof. Mehbooba A. Hussaina wykazali, że komórki macierzyste pobrane ze szpiku myszy można nakłonić do przekształcenia w pełnowartościowe komórki wytwarzające insulinę. Podobnie jak typowe komórki beta trzustki, reagują one na podwyższony poziom glukozy we krwi i w odpowiedzi wydzielają insulinę, która obniża poziom glukozy.

Naukowcy zastrzegają wprawdzie, że jeszcze za wcześnie na praktyczne zastosowanie wyników ich prac w leczeniu cukrzycy, jednak w przyszłości szpik może stać się niewyczerpanym źródłem przeszczepów komórek wydzielających insulinę dla chorych na cukrzycę. Taki pochodzący od samego pacjenta przeszczep nie byłby narażony na odrzucenie.

W ostatnich latach wielokrotnie wszczepiano chorym na cukrzycę komórki trzustki pobrane ze zwłok, ale nawet udane zabiegi wymagały przyjmowania leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu.

Komórki macierzyste są bardzo specyficznymi komórkami organizmu, zdolnymi do przekształcenia się w dojrzałe, wyspecjalizowane komórki różnych tkanek i narządów. Komórki te są jak dzieci – nie wiadomo, kim zostaną w przyszłości. W przypadku szpiku komórki macierzyste tworzą zwykle różne rodzaje krwinek, ale ich możliwości są znacznie szersze.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Trzustka ze szpiku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line