Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Opowiadania

Opowiadanie Olci


Cześć!

Mam na imię Olcia. Na cukrzycę choruję prawie 5 lat. Niewiele osób wie o tym. Dlaczego? Nie wiem. Czuję się silną dziewczyną, która potrafi stawić czoła przeciwnościom, nie przejmuje się co mówią i myślą o niej inni. Ale boję się odrzucenia, sądzę, że jeśli się dowiedzą o tym będą się mnie brzydzić itp. Nigdy mnie to nie spotkało, ba nawet na obozie konnym, na którym byłam wszyscy wiedzieli i nic sobie z tego nie robili! Traktowali mnie normalnie. A jednak w szkole boję się. Wstydzę się tego.

Jak rozmawiam z innymi chorymi ludźmi, czytam opowiadania to ludzie mówią, że w autobusie sobie insulinę penami podają, a ja? Ja pompy się często wyjąć wstydzę. Choć już mi ten wstyd przechodzi. Zaczynam się tym nie przejmować.

Na koloni w Zakopanym gdzie byłam z innymi cukrzykami było bossko! Chodziliśmy sobie po ulicach i mierzyliśmy cukier, niektórzy podawali penami insulinę. A stare babcie patrzyły na nas z obrzydzeniem! Sprawiało mi to radochę! Sama tak nie umiem! Z innymi tak, ale nie sama.

Ostatnio przeczytałam historię dziewczyny w beznadziejnej gazecie mojej koleżanki. Była to historia dziewczyny, która jest chora i gdy widzi coś słodkiego to umiera, nie chce jej się żyć i takie tam bzdury. Że ona tak dalej nie może, zaraz umrze, że cukrzyca jest okropna. Jak to czytałam miałam minę jak idiotka z niedowierzaniem.

Ja kiedyś często miałam chwile załamania. Często płakałam z powodu choroby, ale teraz? Żyję najzupełniej normalnie. Przyznam się, że nie stosuję żadnych reguł co do cukrzycy. Nie liczę WW, ani WBT, ani kalorii, gramów itp. Jem co chcę i kiedy chcę (no może przesadzam to nie aż tak drastycznie wygląda). Mierzę poziom kiedy mierzę, podaję insulinę "na oko". Nie jestem żadną zbuntowaną nastolatką, ale kurczę chcę normalnie żyć i żyję! Czasem fakt martwię się i sprawdzam ile co ma WW. Moi rodzice też się martwią, ale to ja spędzam całe dni życie z cukrzyca i to ja robię to co uważam.

Po tym co napisałam to można pomyśleć "ta dziewczyna ma wszystko gdzieś!"; otóż nieprawda! Chcę dbać o cukrzycę, ale nie mam na to siły, czasu itp. Ostatnio lekarka pyta się mnie: "ile jednostek bierzesz na 1 WW i czy liczysz WBT?" moja odp: "eee, że co?".

Chciałabym się spytać jak powiedzieć ludziom o chorobie? Bo kurczę, dużo razy się zastanawiałam na tym, ba nawet obiecywałam sobie, że nie będę się z tym kryć i co? Nie udało się.

Olcia

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Agata  IP: 78.30.80.xxx(2008-09-05 06:17:46)
Nie mam takich problemów jak ty. Nie wstydzę się swojej choroby, po prostu uważam, że to nie jest nic nadzwyczajnego i jeśli komuś przeszkadza to, jaka jestem, że mam cukrzycę, to jest jego problem, a mnie taka osoba wcale nie jest potrzebna do szczęścia. Jak powiedzieć o chorobie... Ja zazwyczaj nic nie mówię, po prostu wyjmuje glukometr kiedy trzeba, mierze cukier, podaje insulinę (mam pompę). Jak ktoś zapyta (a zawsze pyta) to sie dowie i już :D podchodzę do tego na luzie. A skoro ja mogę, to inni tez :D


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Opowiadania: Opowiadanie Olci
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
NOWOŚĆ
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 25 września 2020 r.

Zadaj pytanie on-line