Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Wątroba może zastąpić trzustkę

Onet.pl, 24 kwietnia 2003 r.

Dzięki genowi NeuroD udało się przekształcić komórki wątroby w komórki beta zdolne do produkcji insuliny i trzech innych hormonów trzustkowych - donosi najnowszy numer "Nature Medicine".

Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych człowieka. Jej przyczyną jest zaburzenie produkcji insuliny przez komórki beta trzustki, co powoduje zachwianie całej gospodarki cukrami i białkami w organizmie. Niedobór insuliny powoduje gromadzenie się szkodliwych produktów przemiany materii, które mogą powodować zatrucie. Zaburzenie stężenia glukozy we krwi jest także przyczyną nadciśnienia, dlatego osoby chore na cukrzycę często mają problemy z krążeniem oraz ze wzrokiem wynikające ze zbyt wysokiego ciśnienia w gałce ocznej.

Terapia cukrzycy najczęściej sprowadza się do podawania chorym preparatów insulinowych. Terapia ta jednak leczy tylko objawy i nigdy nie daje pełnego wyleczenia, a do tego jest dość uciążliwa i musi być stosowana latami.

Grupa naukowców z Baylor College of Medicine pod kierunkiem prof. Lawrence'a Chana opracowała terapię genową, która nie tylko usuwa objawy cukrzycy, ale także może ją trwale leczyć.

Naukowcy wstrzykiwali do komórek wątroby wektor adenowirusowy, (niezakaźną cząsteczkę DNA wirusowego, będącą nośnikiem dla genów terapeutycznych) połączony z genem NeuroD.

Okazało się, że pod wpływem NeuroD komórki wątroby przekształcały się w komórki typu beta, zdolne do produkcji insuliny oraz trzech innych hormonów: glukagonu, somostatyny oraz polipeptydu trzustkowego. Efekt był zwiększony poprzez dodanie czynnika wzrostu komórek beta Btc.

Takie połączenie NeuroD z czynnikiem Btc dawało pełne wyleczenie cukrzycy u myszy przez okres ponad czterech miesięcy. Nie było przy tym konieczności podawania innych leków ani hormonów.

Nie wiadomo, czy podejście to okaże się równie skuteczne u ludzi, ale konieczne jest najpierw sprawdzenie bezpieczeństwa dostarczania genu NeuroD za pomocą adenowirusów. Może się także okazać, że efekt terapeutyczny u człowieka nie będzie trwały i będzie konieczne poddawanie chorych cyklicznej terapii genowej.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Wątroba może zastąpić trzustkę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line