Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

Niezastąpione filtry

źródło: Magazyn PEN maj/czerwiec 2006 (3)

Nasza wiedza o nerkach jest dość enigmatyczna. Wiemy, że mamy je dwie, że są naturalnym filtrem organizmu. Gdy pracują bez zakłóceń nie myślimy o nich ani o tym, że mogą szwankować.

Nerki są głównym elementem układu moczowego człowieka. Ich najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie stałości środowiska wewnętrznego organizmu poprzez wydalanie nadmiaru wody, soli mineralnych i innych substancji zbędnych czy szkodliwych dla zdrowia, które powstają podczas procesów metabolicznych albo są przyjmowane np. wraz z pokarmem (dotyczy to również np. silnie toksycznych leków).

Gdy źle funkcjonują

Duże uszkodzenie nerek jest przyczyną zaburzeń metabolicznych i wodno-elektrolitowych, które pociągają za sobą zaburzenia czynności wszystkich narządów, głównie mózgu, serca i płuc, co prowadzi do śmierci. Niewydolność nerek może wystąpić jako ostra lub przewlekła. Wczesne stadia przewlekłej niewydolności nerek przez wiele lat nie dają wyraźnych objawów klinicznych. Dość wcześnie występuje nadciśnienie tętnicze i zwapnienia w tętnicach, m.in. wieńcowych.

Wrogowie - otyłość, palenie...

Najczęstsze przyczyny ostrej niewydolności nerek, to odwodnienie i toksyny (m.in. alkohol, szczególnie nieznanego pochodzenia, leki i narkotyki). Przewlekła niewydolność nerek jest skutkiem źle leczonych chorób: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i kłębuszkowego zapalenia nerek. Rzadką przyczyną niewydolności nerek są choroby dziedziczne, kamica, zakażenia układu moczowego czy inne przyczyny. Rozwój przewlekłej niewydolności nerek znacznie przyśpieszają otyłość i palenie tytoniu. Badania wykonane niedawno w Australii wykazały, że uszkodzenie nerek było przynajmniej cztery razy częstsze u palaczy, a u palaczy z cukrzycą – aż 11-krotnie częstsze.

Chore nerki - chore serce

Problem trzeba też widzieć "z drugiej strony". Uszkodzenie nerek sprzyja przede wszystkim chorobom serca i tętnic. Jest to spowodowane różnymi zaburzeniami metabolicznymi, m.in. przyspieszonym rozwojem miażdżycy i zwapnieniami tętnic. Jak tłumaczy prof. Michał Myśliwiec, już w początkowych stadiach przewlekłej choroby nerek dochodzi do wzrostu stężenia fosforanów we krwi i zaburzona jest równowaga miedzy substancjami zwiększającymi i hamującymi zwapnienia naczyń. Fosforan wapnia odkłada się w naczyniach, zamiast w kościach. Dwudziestoletni chory z niewydolnością nerek może mieć zwapnienia naczyń podobne do stanu naczyń u 80-letnich ludzi. Zwapnienia występują także w naczyniach wieńcowych, powodują objawy choroby wieńcowej i są często przyczyną zawału serca i śmierci. Większość chorych z niewydolnością nerek umiera zanim wystąpi konieczność ich dializowania. Tylko co piąty chory z uszkodzeniem nerek w przebiegu cukrzycy jest dializowany. Większość umiera wcześniej z przyczyn sercowych (choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu, niewydolność serca).

Skąd te kamienie

Kamica moczowa polega na krystalizacji w drogach odprowadzających mocz różnych jego składników, najczęściej szczawianu wapnia. Powoduje ona uszkodzenie nerek i sprzyja zakażeniom układu moczowego. Co pewien czas chory wydala kamienie, co zwykle wywołuje napad bardzo silnego bólu (kolka nerkowa).U niektórych chorych dochodzi do niewydolności nerek. Dotyczy to zwłaszcza chorych z dużym kamieniem lub tzw. kamicą odlewową. Kamicy sprzyjają czynniki genetyczne i styl życia. U około 10 proc. chorych nawracająca kamica jest objawem gruczolaka przytarczyc. Do nawrotów kamicy predysponują: nadużywanie soli, dieta bogatobiałkowa (dużo mięsa i tłuszczów zwierzęcych) i odwodnienie. Kamicy zapobiegają: dieta ubogosolna, bogata w jarzyny i owoce, regularne przyjmowanie płynów (w tym wypijanie przed snem szklanki wody).

Nerka jest narządem parzystym, położonym zaotrzewnowo, na tylnej ścianie jamy brzusznej. Przeciętne wymiary nerki wynoszą: długość: 11-12 cm, szerokość: 5-7,5 cm, grubość: 2,4-4 cm, a ich masa od 125 do 170 g (u mężczyzn) i 115-155 g (u kobiet). Wymiary oraz masa nerki są proporcjonalne do masy ciała.

(SAB)Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Magazyn PEN: Niezastąpione filtry
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line