Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzycowy obrzęk plamki

Leczenie

źródło: DME poradnik dla pacjenta, dodano: 1 grudnia 2011 r.

Cukrzycowy obrzęk plamki DME
Co to jest DME? | Ryzyko zachorowania | Objawy | Profilaktyka
Leczenie | Test Amslera | Więcej informacji

Czy można leczyć DME?

Dzisiejsza diagnostyka DME stała się szybsza i łatwiej dostępna dzięki wprowadzeniu obrazowania centralnej siatkówki przy pomocy badania OCT. Jest to nieinwazyjne badanie, które można powtarzać wielokrotnie w celu monitorowania skuteczności leczenia. W sytuacji wystąpienia obrzęku plamki, przed wdrożeniem leczenia należy przeprowadzić angiografię fluoresceinową, która dostarczy informacji o nasileniu i rozległości obrzęku oraz pozwoli wybrać optymalną metodę leczenia.

Do obecnie stosowanych metod leczenia DME należą:

Fotokoagulacja laserowa

Ma za zadanie zniszczenie nieprawidłowych naczyń, zmniejszenie zapotrzebowania tlenowego siatkówki oraz wtórne zmniejszenie syntezy czynników wzrostowych, w tym śródbłonkowego czynnika wzrostu naczyń (VEGF). Niestety, pochłanianie promieniowania laserowego przez żywe komórki powoduje ich termiczne uszkodzenie i powstanie blizny. Dlatego metoda ta powinna być przeprowadzana w sposób oszczędny i precyzyjny na podstawie mapy angiografii fluoresceinowej.

Iniekcje doszklistkowe

W celu zahamowania nadmiaru VEGF w przebiegu retinopatii cukrzycowej i cukrzycowym obrzęku plamki DME stworzono lek, który unieczynnia VEGF. Ranibizumab jest tzw. przeciwciałem blokującym cząsteczki VEGF. Wówczas bariera krew-siatkówka znowu może zostać zamknięta.

Jest to fragment przeciwciała, a zmniejszenie cząsteczki leku pozwala na jego łatwiejsze docieranie do miejsca przecieku w siatkówce. Lek podawany jest w postaci zastrzyku do ciała szklistego, które w formie żelu wypełnia większą część gałki ocznej. Częstość iniekcji jest indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta.

Witrektomia tylna

Jest to zabieg polegający na usunięciu ciała szklistego wraz z patologicznymi zmianami. Najczęściej jest wykonywana u chorych, u których cukrzycowemu obrzękowi plamki towarzyszą trakcje szklistkowo-siatkówkowe i (lub) krwotoki doszklistkowe.

Leczenie skojarzone

Polega na połączeniu laseroterapii siatkówki z doszklistkowym podaniem iniekcji anty-VEGF lub witrektomii tylnej z fotokoagulacją laserową siatkówki i doszklistkowym podaniem iniekcji anty-VEGF. Zastosowanie terapii anty-VEGF poprawia wyniki leczenia cukrzycowego obrzęku plamki.


Jakie są warunki skutecznego leczenia?
  • Wczesne rozpoczęcie terapii, kiedy zmiany w siatkówce są jeszcze odwracalne.
  • Leczenie współistniejących czynników ryzyka.
  • Rozpoznanie i właściwe leczenie współistniejących schorzeń połączenia szklistkowo-plamkowego.
Należy podkreślić, że cukrzyca uszkadza także ciało szkliste, powodując jego zagęszczenie oraz rozwarstwienie. Na powierzchni siatkówki powstają wówczas błony, które utrudniają przepływ substancji do siatkówki i z siatkówki. Dlatego tak ważna jest mała cząsteczka ranibizumabu, aby mógł on pokonać te przeszkody na drodze do miejsc przecieku w siatkówce.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Tomasz wachowiak  IP: 83.8.9.xxx(2013-12-22 12:54:40)
szkoda że za wszystko trzeba słono płacić zastrzyki nie są refundowane a jak ktoś nie ma kasy to co oślepnie nik mu nie pomoze


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Cukrzycowy obrzęk plamki: Leczenie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line