Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nowy test na stopę cukrzycową

Onet.pl, 16 września 2004 r.

Nowy test przedstawiony podczas 40. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Monachium pozwala rozpoznawać w warunkach domowych typowe powikłanie cukrzycy - stopę cukrzycową.

Stopa cukrzycowa przejawia się zaburzeniami czucia, deformacją i w końcu otwartymi, źle gojącymi się ranami stóp. Może mieć dwie przyczyny. U siedmiu na dziesięciu diabetyków uszkodzeniu ulegają nerwy obwodowe. Chory nie czuje bólu, różnic temperatury, traci czucie w stopie. W okolicach kostki odczuwa mrowienie, a nawet palenie skóry. Z czasem stopy marzną nawet w cieple. Zawsze są suche, pęka na nich skóra. Powoli zanika chrząstka stawowa i stopa się deformuje. Chory nie czuje, co się dzieje z chorą kończyną - może się skaleczyć czy oparzyć.

Natomiast gdy cukrzyca uszkodziła tętnice, mamy do czynienia ze stopą cukrzycową niedokrwienną (10 proc. przypadków). Na skutek miażdżycy krew zalega, tworzą się skrzepliny i zatory. Chory odczuwa mrowienia i skurcze mięśni - zwłaszcza w nocy. Sucha skóra łuszczy się. Niedokrwione cebulki włosowe zanikają, co widać zwłaszcza u mężczyzn. Na podeszwie pojawiają się pęknięcia, odciski, a z czasem rany i głębokie owrzodzenia. W 15 proc. przypadków chory ma obie postaci stopy cukrzycowej równocześnie.

Dotychczas w diagnostyce stopy cukrzycowej posługiwano się igłą lub drgającym kamertonem - ich przyłożenie pacjent powinien wyczuć. Wyniki jednak były bardzo subiektywne - każdy odczuwa inaczej i niekoniecznie ma to związek z chorobą. Poza tym konieczna była wizyta u lekarza.

Test neuropad można zrobić w domu. Ocenia stan nawodnienia na podeszwie stopy. To badanie obiektywne, dokładne i czułe. Pokazuje nie tylko postęp choroby, ale również jej cofanie. Test opracował prof. R. Zick z Uniwersytetu Medycznego w Hanowerze.

W opakowaniu są dwa testy, po jednym na stopę. Po zdjęciu butów i skarpet trzeba odczekać pięć minut (pot może zakłócić wynik). Następnie nakleja się test na podeszwę między dużym palcem a początkiem łuku stopy. Trzeba unieść nogę, by nie zmoczyć plastra. Po 10 minutach zdejmujemy plaster tak, by nie dotknąć poduszeczki. Jeśli zmieniła ona kolor na różowy, skóra jest zdrowa. Niebieska poduszeczka - to objaw neuropatii. Trzeba błonę wokół poduszeczki do środka, w ten sposób hermetycznie ją pakując, by pokazać wynik lekarzowi. Test jest już dostępny w kraju.

Jak wygląda stopa cukrzycowa?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Nowy test na stopę cukrzycową
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line