Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Cukrzyca a ciąża - przyczyny, objawy, leczenie

autor: lek. med. Bożena Nowowiejska, dodano: 25 lutego 2016 r.

Jeszcze do niedawna wystąpienie cukrzycy u kobiety w ciąży lub zajście w ciążę przez osobę chorą na cukrzycę oznaczało znaczne ryzyko zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka. Całe szczęście, rozwój diabetologii w ostatnich latach spowodował znaczące zwiększenie szans na donoszenie ciaży i urodzenie zdrowego dziecka. Choroba te jednak musi być traktowana poważnie przez przyszłe matki, które powinny znaleźć się pod opieką lekarza diabetologa.

Cukrzyca u kobiet w ciąży dotyczy około 5% ciężarnych. Może występować zarówno u kobiet wcześniej już chorujących na cukrzycę, co nazywane jest cukrzyca przedciążową, lub ujawnić się po raz pierwszy po zajściu w ciążę, jest to wtedy tak zwana cukrzyca ciążowa. Na wystąpienie cukrzycy ciążowej najbardziej narażone są kobiety z grupy wysokiego ryzyka, czyli:
 • kobiety ciężarne po 35 roku życia,
 • wieloródki,
 • kobiety rodzące dzieci z wadami rozwojowymi lub o masie ciała powyżej 4000g,
 • matki w otyłością,
 • z nadciśnieniem tętniczym,
 • osoby mające w rodzinie chorych na cukrzycę.
Cukrzyca a ciąża - przyczyny, objawy, leczenie

Wystąpienie cukrzycy ciążowej może początkowo nie dawać żadnych objawów. Obecnie dzięki wczesnej diagnostyce i zaktualizowanych kryteriach diagnostycznych, najczęściej dochodzi do wykrycia tej patologii, nawet zanim pojawią się takie objawy jak:
 • pragnienie do picia,
 • suchość w ustach,
 • częste oddawanie moczu,
 • ubytek masy ciała,
 • osłabienie.
Kwalifikacja osoby ciężarnej do rozpoznania cukrzycy ciążowej następuje poprzez wykrycie stężenia glikemii charakterystycznego dla stanu przedcukrzycowego. Zaniedbana cukrzyca ciążowa może prowadzić do nadmiernego wzrostu płodu i wad rozwojowych dziecka. Następuje to w skutek nadmiaru glukozy z krwi matki przechodzi przez łożysko do krwi dziecka, którego trzustka zaczyna produkować większą ilość insuliny w celu obniżenia stężenia cukru.

Za podstawowy cel leczenia cukrzycy ciążowej stawia się obniżenie stężenia glukozy u matki do wartości występujących u osób zdrowych. Przyszłym matkom zaleca się częste posiłki, 5 do 6 razy dziennie, małe objętościowo i składające się z pełnowartościowych produktów o niskim indeksie glikemicznym i wartościach kalotycznych właściwych dla danej osoby.

Dla dobra dziecka warto zrezygnować z ulubionych słodyczy, białego pieczywa, ograniczyć ziemniaki i produkty z białej mąki, zadbać o regularną aktywność fizyczną i odpowiedni odpoczynek. Jeśli samo leczenie dietetyczne jest niewystarczające, konieczna staje się insulinoterapia, jedkak w przypadku cukrzycy u osób ciężarnych nie stosuje się leków doustnych przeciwcukrzycowych.

U około 75% kobiet z cukrzycą ciążową po porodzie występuje całkowita normalizacja glikemii. Należy jednak po 6 do 12 tygodniach od urodzenia dziecka wykonać badania kontrolne, w szczególności test tolerancji glukozy. Aby przeciwdziałać nawrotowi choroby, należy utrzymywać prawidłową masę ciała i właściwa aktywność fizyczną nawrotowi choroby. Nawrót choroby może nie dawać typowych objawów, ale rozwijać się podstępnie. Dlatego osoby, które w okresie ciąży cierpiały na cukrzycę ciążową, powinny co najmnej raz w roku powtarzać badania kontrolne. U chorych na cukrzycę typu 2, która ujawniła się przed ciążą lub w trakcie ciąży, po zakończeniu karmienia piersią można rozważyć przejście z leczenia insuliną na leczenie preparatami doustnymi.

Cukrzyca ciążowa jest w obecnych czasach chorobą, która w coraz mniejszym stopniu zagraża życiu i zdrowiu matek i dzieci. Niestety, kobiety które przebyły cukrzycę ciążową znajdują sie w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia w przyszłości zachorowania na cukrzycę typu 2. Osoby te są też narażone na wystąpienie cukrzycy ciążowej przy następnej ciąży. Dlatego też bardzo istotne są regularne badania, utrzymanie zdrowej i zbilansowanej diety oraz aktywność fizyczna, nawet po całkowitym wyleczeniu.

Lek. med. Bożena Nowowiejska
+48 503 082 991
Diabetolog Sosnowiec


Labioplastyka - jak może podnieść komfort życia?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Cukrzyca a ciąża - przyczyny, objawy, leczenie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line