Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Wrażliwość na alkohol regulowana przez insulinę

Onet.pl, 15 grudnia 2004 r.

Insulina w mózgu reguluje wrażliwość na alkohol - donosi najnowszy numer pisma "Nature Neuroscience". Insulina jest hormonem produkowanym przez komórki trzustki, regulującym przyswajanie cukrów. Po posiłku wrasta jej stężenie. Nadmiar cukrów, który nie może być od razu wykorzystany przez organizm, zostaje przekształcony w zapasowy wielocukier, glikogen, właśnie pod wpływem insuliny.

Ale grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego z San Francisco pod kierunkiem Ulrike Heberlein odkryła, że insulinowy szlak przekazywania sygnałów pełni w mózgu jeszcze inną rolę.

W badaniach prowadzonych na muszkach owocowych okazało się, że insulina reguluje wrażliwość komórek nerwowych na działanie alkoholu. Genetycznie zmodyfikowane muszki owocowe, u których upośledzone były komórki mózgu produkujące insulino-podobne cząsteczki, okazały się dużo wrażliwsze na działanie alkoholu. Zahamowanie insulinowego szlaku przekazywania sygnałów powodowało, że muszki dużo szybciej "upijały się".

Co więcej, u ssaków insulina reguluje nie tylko wrażliwość komórek nerwowych na alkohol, ale też na wiele innych substancji uzależniających, w tym narkotyków, a także jedzenia.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Wrażliwość na alkohol regulowana przez insulinę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line