Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Oczy opowiedzą prawdę o sercu

Onet.pl, 10 stycznia 2005 r.

Obecność zmian w naczyniach siatkówki oka, tzw. retinopatia, może oznaczać ryzyko niewydolności serca - donosi pismo "Journal of the American Medical Association".

Jak wykazali badacze australijscy, prawidłowość ta dotyczy również pacjentów, u których nie występują inne znane czynniki ryzyka niewydolności, takie jak choroba wieńcowa, wysokie ciśnienie czy cukrzyca.

Retinopatia, czyli zwyrodnieniowe zmiany w naczyniach siatkówki oka, jest często objawem zmian w naczyniach krwionośnych w całym organizmie. Te z kolei mogą prowadzić do zaburzeń w pracy mięśnia sercowego i upośledzenia czynności serca, czyli niewydolności.

Biorąc pod uwagę te zależności, badacze z Uniwersytetu w Melbourne podjęli się sprawdzenia, czy obecność retinopatii może pomóc w przewidywaniu ryzyka niewydolności serca.

Badaniami objęto 11 tys. 612 osób. Obecność zwyrodnieniowych zmian w naczyniach siatkówki oceniano na podstawie zdjęć siatkówki. Przez 7 lat zbierano też dane na temat rozwoju niewydolności serca.

Okazało się, że u osób z retinopatią niewydolność rozwijała się znacznie częściej (15 proc. grupy), niż w grupie ze zdrową siatkówką (około 5 proc.).

Ogólnie rzecz biorąc, obecność retinopatii wiązała się z podwojeniem ryzyka niewydolności serca. Co ciekawe, u osób, u których nie wykryto znanych czynników niewydolności (jak choroba serca, wysokie ciśnienie czy cukrzyca), ryzyko to było trzykrotnie wyższe.

Te wyniki wskazują, że osoby ze stwierdzoną retinopatią powinny być często badane pod kątem niewydolności serca, nawet jeśli nie mają żadnych objawów choroby serca - uważają autorzy.

Jakie krople do oczu wybrać?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Oczy opowiedzą prawdę o sercu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line