Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Udar mózgu trzecią przyczyną śmierci Polaków. Diabetycy zagrożeni!

źródło: Newsrm.tv, dodano: 29 października 2018 r.

newsrm.tv29 października każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu budowania świadomości choroby, która jest trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności osób dorosłych. Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych obszarów medycznych nagłaśniają problem udaru.

Udar mózgu co roku dotyka w Polsce ok. 80 tys. osób i powoduje ok. 30 tys. zgonów. Jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną śmierci i pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia, co w ogromnym stopniu wyklucza ich z życia społecznego. Co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Ryzyko jego wystąpienia w znacznym stopniu zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków), a także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu.

Modyfikacja stylu życia, rozpoznanie, a następnie leczenie i monitorowanie chorób, które zwiększają jego ryzyko - to kluczowe kwestie w przypadku zapobiegania udarowi mózgu.

Pomimo znaczącego postępu jaki dokonał się w zakresie prewencji pierwotnej i leczenia ostrej fazy choroby, udar mózgu pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonu i najczęstszą przyczyną niesprawności u osób dorosłych. Udar mózgu może dotknąć każdego z nas, zwłaszcza osoby po 60 r.ż. Ocenia się, że w ciągu swojego życia udaru mózgu dozna co szósty z nas. W Polsce jest to około 80 000 nowych przypadków w ciągu roku. Spośród nich 25% nie przeżyje pierwszych 3 miesięcy, a kolejnych 50% będzie zagrożonych trwałą niesprawnością.

Udar mózgu trzecią przyczyną śmierci Polaków

Poza leczeniem w oddziale udarowym i rehabilitacją, ważne jest budowanie świadomości społecznej oraz profilaktyka. Na wystąpienie udaru mózgu wpływają schorzenia układu sercowo-naczyniowego takie jak nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, miażdżyca tętnic szyjnych i cukrzyca. Oczywiście choroby te należy diagnozować i odpowiednio leczyć. Jednak sama farmakoterapia to zdecydowanie za mało. Zdecydowanie większe znaczenie ma nasz codzienny styl życia. Badania dowodzą, że poprzez wprowadzenie 5 bardzo konkretnych zachowań prozdrowotnych, możemy zapobiec połowie wszystkich udarów mózgu. Te zachowania to niepalenie tytoniu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularna aktywność fizyczna, umiarkowane spożycie i nienadużywanie alkoholu oraz zdrowa dieta. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat budować świadomość choroby.

Gdy już dojdzie do udaru, możemy bardzo łatwo go rozpoznać po charakterystycznych objawach, które identyfikujemy ze słowem UDAR. U jak usta wykrzywione, D jak dłoń opadnięta, A jak artykulacja utrudniona, R jak rozmazanie widzenie. Dzięki ich znajomości możliwe jest szybkie rozpoznanie choroby i wezwanie pomocy, a później rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. A to pomoże zminimalizować skutki udaru mózgu i powrót do normalnego życia

Nagłe zatrzymanie krążenia - rozpoznanie i pierwsza pomoc

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Udar mózgu trzecią przyczyną śmierci Polaków. Diabetycy zagrożeni!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line