Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 maja 2023 roku

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 26 kwietnia 2023 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2023 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2023 r. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa udało się przywrócić ceny insulin Lantus, Levemir, Abasaglar i Toujeo do poziomu ze styczniowej listy refundacyjnej. Niestety drożeje insulina Ryzodeg. Nadal na liście nie ma insuliny Tresiba. Czy coś zmienia się w kwestii refundowanych igieł, pasków do glukometrów i leków przeciwcukrzycowych? Tradycyjnie już, sprawdzamy zmiany cen i podajemy aktualne ceny leków!

Paski do glukometrów

Nie ma żadnych istotnych zmian w cenach pasków do glukometrów. Ceny są utrzymane na poziomie tych ze styczniowej listy leków refundowanych. Przypominamy jednak, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie od dnia 1 stycznia 2023 roku zmieniły się zasady refundacji dot. systemów do ciągłego monitorowania glikemii i wprowadzony został LIMIT NA PASKI DO GLUKOMETRÓW, dla osób korzystających z tych systemów. Zasady refundacji omawiamy szczegółowo w naszych autorskich artykułach: refundacja FreeStyle Libre, refundacja Dexcom, refundacja Medtronic i refundacja Eversense.

Insuliny

Od 1 marca czekała na pacjentów niemiła informacja o podwyżce cen insulin Lantus, Levemir, Abasaglar i Toujeo. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało wtedy, że naprawi błąd, ale trzeba będzie poczekać do majowe listy refundacyjnej. I faktycznie tak się stało. Udało się przywrócić ceny insulin do poziomu ze styczniowej listy refundacyjnej.
 • Lantus, roztwór do wstrzykiwań, 100 j/ml (5 wstrzykiwaczy SoloStar po 3 ml) obniżka o 13,14 zł (z 99,76 zł na 86,62 zł)
 • Lantus, roztwór do wstrzykiwań, 100 j/ml (5 wkladów po 3 ml) obniżka o 13,14 zł (z 99,76 zł na 86,62 zł)
 • Levemir, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j/ml (5 wkł.po 3 ml Penfill) obniżka o 13,14 zł (z 112,23 zł na 99,09 zł)
 • Abasaglar, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j.m./ml (10 wkł.po 3 ml) obniżka o 27,54 zł (z 119,32 zł na 91,78 zł)
 • Toujeo, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 300 j/ml (10 wstrzykiwaczy SoloStar po 1,5 ml) obniżka o 41,31 zł (z 248,51 zł na 207,20 zł)
Niestety jednocześnie drożeje insulina Ryzodeg (Insulinum degludecum + Insulinum aspartum), roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml 5 wkł.po 3 ml Penfill z 39,72 zł na 64,79 zł za opakowanie (podwyżka o 25,07 zł).

Igły do penów

Nie ma żadnych zmian w refundacji igieł do penów. Nadal mamy refundowane 10 różnych opakowań igieł do penów. Refundacja przysługuje pacjentom z cukrzycą wymagającą podawania insuliny z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta.

Leki przeciwcukrzycowe

W obwieszczeniu Ministra Zdrowia nie ma żadnych istotnych zmian jeżeli chodzi o leki dla chorych na cukrzycę. Szczegółowe ceny leków zaprezentowano w tabeli.

Ceny obowiązujące od 1 maja 2023 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 maja 2023 roku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 maja 2023 roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line